Antalya
08.08.2018
A
EKONOMİ , POLİTİKA
Bu kadar mı çaresiziz
Bu kadar mı çaresiziz

ATSO Başkanı Davut Çetin, "Türkiye ekonomisi, Merkez Bankası ve ekonomi yönetimi, milli paramızın bu serbest düşüşü karşısında bu kadar çaresiz olamaz” dedi

ATSO Başkanı Davut Çetin, "Türkiye ekonomisi, Merkez Bankası ve ekonomi yönetimi, milli paramızın bu serbest düşüşü karşısında bu kadar çaresiz olamaz. Merkez Bankası'nın enflasyon hedeflemesi etkisini kaybetmiştir. Bekle-gör politikası ya da küçük ölçekli önlemler beklentileri olumsuz etkilemekten başka bir sonuç sağlamamaktadır" dedi. Türk Lirası'nın Dolar ve Euro başta olmak üzere yabancı paralar karşısında eridiğini belirten Çetin, şunları söyledi: "Cari açık, Fed faizi gibi etkenler dışında güvensizlik nedeniyle kendi kendini besleyen bir sürece dönüşmüştür. Dövizin nereye kadar tırmanacağı belirsizleşmiş, herhangi bir psikolojik sınır kalmamıştır. Dövizdeki artışın döviz borcu olan, kira sözleşmesi döviz üzerinden yapılmış olan ya da ithal girdi kullanan reel sektör işletmeleri için ne kadar büyük bir bedel ortaya çıkardığını ifade etmeye gerek yoktur."

HEMEN AÇIKLANMALI

Türkiye ekonomisi, Merkez Bankası ve ekonomi yönetiminin, Türk Lirası'nın serbest düşüşü karşısında çaresiz olamayacağını ifade eden Davut Çetin, "Merkez Bankası'nın enflasyon hedeflemesi etkisini kaybetmiştir. Bekle-gör politikası ya da küçük ölçekli önlemler beklentileri olumsuz etkilemekten başka bir sonuç sağlamamaktadır. Ekonomide çapa görevi görecek hedef ve politikaların daha fazla geciktirilmesini bekleyemeyiz. Enflasyonu, cari açığı ve kur artışını dizginleyecek bütçe disiplini programı, faiz artışı, döviz cinsinden tahvil ihracı, dış borç yapılandırması gibi bütün önlemler hemen ele alınmalı ve orta vadeli mali plan bu tür acil önlemleri içerecek şekilde hemen açıklanmalıdır" diye konuştu. (DHA)

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: