Antalya
08.08.2018
A
GÜNDEM , EKONOMİ
Geçtiğimiz ay 195 işçi öldü
Geçtiğimiz ay 195 işçi öldü

 

 

Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık, ülkedeki ekonomik, siyasi ve emek dünyasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Eğitim-İş Antalya Şubesi’nde düzenlenen basın açıklamasında konuşan Balık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 400 projeden oluşan 100 günlük eylem planı açıklamasına tepki gösterdi. Konfederasyonun Ar-Ge birimimi tarafından Temmuz ayı açlık-yoksulluk sınırı sonuçlarına dikkat çeken Balık, dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının 7 bin 912 liraya, açlık sınırının ise 2 bin 130 liraya yükseldiğini kaydetti.

TÜRK LİRASI HIZLA DEĞER KAYBEDİYOR

Türk lirasının hızla değer kaybettiğinin altını çizen Balık, “Enflasyon son 14 yılın rekorunu kırarken dar ve sabit gelirliler arasındaki yoksullaşma da derinleşmeye devam ediyor.  Son bir yıllık dönemde açlık sınırı yüzde 24,7 yoksulluk sınırı ise yüzde 17,28 oranında artış gösterdi. Buna göre açlık sınırı Temmuz’da bir önceki aya göre 40,9 lira ile 2 bin 130 lira olurken, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama ise 47 liralık artışla 5 bin 782 lira düzeyine çıktı. Gıda ve gıda dışı ihtiyaçların insan onuruna yaraşır bir şekilde ve yoksunluk hissi çekilmeden karşılanabilmesi için gereken toplam harcama tutarını gösteren yoksulluk sınırı ise 6 liralık artışla 7 bin 913 lira oldu” dedi.

İŞ CİNAYETLERİ REKOR SEVİYEDE

Balık, Kamu-Ar haftalık (31 Temmuz- 06 Ağustos ) çalışma ve emek gündemine ilişkin de iş cinayetlerine dikkat çekti. İş cinayetlerinin 2018 yılının Temmuz ayında 195’e ulaştığını ifade eden Balık, “En çok ölüm inşaat sektöründe yaşandı. Ayrıca OHAL dönemi süresince 4000’e yakın işçi iş yerlerinde yaşamını yitirdi. Özel sektöre devredilen 7 şeker fabrikasında, hükümetin 'İşçiler mağdur edilmeyecek' sözüne karşın 775 işçi atıldı, 811 işçi emekliğe zorlandı” ifadelerine yer verdi. Ölenlerin yüzde 98’inin herhangi bir sendikası da bulunmadığına işaret eden Mehmet Balık, şöyle konuştu: “Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı genelgesine göre, özelleştirme yasasıyla Özelleştirme Yüksek Kurulu’na (ÖYK) verilen yetki ve görevleri Cumhurbaşkanı kullanacak. Bu yetki ve görevler arasında, kuruluşların özelleştirme programına alınması ve yapılan ihalelerde verilen nihai kararları onaylamak da bulunmaktadır.”

EKONOMİK KRİZ ÖRTÜLMEK İSTENİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 400 projeden oluşan 100 günlük eylem planı açıklamasının ülkemizdeki ekonomik krizi örtmeye yönelik ve yaklaşan yerel seçimlere hazırlık olarak değerlendirdiğini ifade eden Balık,  sözlerini şöyle tamamladı: “AKP’nin 100 günlük programda eğitim sorunlarının yer almaması, eğitimin ve eğitim çalışanlarının mesleksel ve kurumsal sorunlarından bahsedilmemesi, programın eğitimin sorunları gerçeğinden ne kadar uzak eylem planı olduğunu göstermektedir. Kamu idarelerinin harcamalarında tasarruf azami düzeye çıkartılacak bu tasarruf kamu emekçilerinden yapılacaktır.” Müzeyyen Yüce

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: