Antalya
07.08.2018
A
POLİTİKA
CHP karmakarışık
CHP karmakarışık

CHP yönetimi, kurultay için toplanan imza sayısının 569’da kaldığını belirterek, “Kurultay için yeterli imza yok” açıklamasında bulundu. Muhalifler ise sayılarla oynandığını iddia etti

"Değişim ve Umut Kurultayı" için toplanan imzalara ilişkin belgelerin tamamlanması için tanınan süre dün sona erdi. CHP yönetimi 569 imza toplandığını, bunun kurultay için yeterli olmadığını, kurultayın düzenlenmeyeceğini açıkladı.  CHP'nin toplam 1242 kurultay delegesi bulunuyor. Seçimli olağanüstü kurultay toplanabilmesi için salt çoğunluk olan 622 delegenin imzası gerekiyor. Muhalif kanat, kurultay için gerekli olan 622 sayısını aştıklarını ileri sürmüştü.

 

OTURMA EYLEMİ BAŞLADI

"Değişim ve Umut Kurultayı" için imza veren delegelerin bir kısmı, olağanüstü kurultayın toplanması talebiyle CHP Genel Merkez binası önünde oturma eylemi yaptı. Ankara delegeleri Mahmut Celal Ünsal, Selçuk Karadag, Bitlis delegesi Veysi Uyanık, Samsun delegesi Necile Çokay CHP Genel Merkezi önündeki oturma eyleme katılan isimler arasında yer aldı. CHP Bitlis Delegesi Veysi Uyanık, Genel Merkezin "Yeterli imza toplanmadı" açıklamasına tepkisini, "İYİ Parti'ye grup kurmaları için 15 tane milletvekili veren Genel Başkanımız, burada 3-5-10 delegenin lafını yaparsa, takdirini kamuoyuna ve bu partiye gönül veren yoldaşlarımıza bırakıyoruz" sözleriyle gösterdi. Öte yandan Bursa'dan gelen bir partili de "Ya öleceğim ya da kurultayı göreceğim" diyerek  açlık grevine başladı.

 

KAZIM ASLAN DA KURULTAY DEDİ

Kurultay toplanmasın imzası veren 129 vekil arasında yer alan CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, kurultayın toplanması çağrısında bulundu. Kazım Arslan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Gelinen noktada CHP Kurultayı mutlaka yapılmalıdır.Toplanan imzalar yeterli olmasa bile daha önce 604 imzayı getirin kurultayı yapalım diyen Genel Merkezimizin hukuken yeterli sayı az olsa bile,siyaseten daha fazla tartışmaya meydan vermeyerek kısa sürede kurultayı toplamalıdır" dedi.  Mustafa KOÇ

KUTU KUTU KUTU...

MUHALİFLER: SAYILARLA OYNANDI

CHP yönetiminden gelen 'kurultay yok' açıklamasının ardından muhaliflerden de cevap gecikmedi. 'Çağrı heyeti basın açıklaması'nda kurultay yapmamak için sayılarla oynandığı ileri sürüldü. Açıklamada kısaca şöyle denildi: "Tüzüğümüzün belirlediği süre içinde, yeterli sayıda imza (630 belge ve bilgi) Genel Merkezimize teslim edilmiştir. Olağanüstü kurultayı yapmamak için sayılarla oynanmaktadır. Mevcut MYK'nın değiştirilmesi sorunları bir kez daha halı altına süpürülmesi olacaktır. Olağanüstü kurultay talebi sayıların gölgesinde kalamayacak kadar güçlü ve haklı bir taleptir, bir çığlıktır. Amasız ve fakatsız olağanüstü kurultay kararı alınmalıdır."

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: