Antalya
06.08.2018
A
GENEL
Kurban ibadeti turiste örnek olmalı
Kurban ibadeti turiste örnek olmalı
 
 ANTALYA'nın turizm kenti olduğunu hatırlatan İl Müftüsü Osman Artan, "Kentte bulunan turistlere örnek olacak şekilde kurban ibadetinin yapılması gerekir" dedi. 

İl Müftüsü Osman Artan, Kurban Bayramı öncesi vatandaşlara tavsiye ve uyarılarda bulundu. Antalya'nın bir turizm kenti olduğunu hatırlatan Müftü Artan, bu bayramda da milyonlarca turistin kenti ziyaret edeceğini, vatandaşların turiste örnek olacak şekilde kurban ibadetini yerine getirmesi gerektiğini aktardı. Artan,belirlenen kesim yerleri ve kurallara uygun şekilde kurbanların kesilmesi gerektiğini vurguladı. Hangi hayvanların kurban edilebileceği konusunda bilgi veren Osman Artan, “Koyun ve keçilerin 1 yaşını tamamlaması gerek. Hayvanların kilosu yeterli görüldüğü takdirde 6 aylıkken de kurban edilebilir. Büyükbaş hayvanlarda ise 2 yaşını tamamlamış olması gerekir. Halk arasında 'süt dişlerini atmadan kurban edilemez' algısı var. Hayvan 2 yaşını doldurmuşsa, süt dişlerini atmaması kurban edilmesine engel olmaz" diye konuştu.

 

KREDİ KARTI İLE ALMA

 

Kimlerin kurban kesebileceği konusunda bilgi veren Artan, “Bazı fakir vatandaşlarımız komşularına karşı mahcup duruma düşmemek için borçla kurban kesebiliyor. Vatandaşlarımızın kendilerini sıkıntıya sokacak bir durumda kurban kesmeleri farz değildir" dedi. Kredi kartları ile kurban satışı konusuna da değinen Artan, "Kredi kartı borcunu ödeyebilecek olanların kredi kartı ile kurbanlık almasında sakınca yoktur" diye konuştu. (DHA)

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: