Antalya
03.08.2018
A
GENEL
CHP’de kurultay bilmecesi
CHP’de kurultay bilmecesi

CHP’de olağanüstü kurultay için toplanan imzalar genel merkeze teslim edildi. CHP PM Üyesi Gaye Usluer, 1240 delegenin salt çoğunluğu olan 621’i aşarak noter onaylı 630 imza toplandığını anlattı. Usluer, kendilerine ulaşmayan 50 delege imzasının daha olduğunu da not düştü. Antalya’dan da 12 delege kurultay için imza verdi.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile 24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı gösterilen Muharrem İnce arasındaki ‘kurultay’ atışmasında belirsizlik devam ediyor. CHP PM Üyesi Gaye Usluer ve beraberindeki partililerce kurultay için başlatılan imza kampanyasında toplanan noter tasdikli imzalar, dün CHP Genel Merkezi’ne teslim edildi. Genel Merkez’de açıklama yapan Usluer, toplanan imza sayısını 630 olarak açıkladı.

KURULTAY İÇİN 630 İMZA

1240 delegeden 621’inin imzasının gerektiğine dikkat çeken ve ellerinde noter tasdikli 630 delegenin imzasının bulunduğunu ifade eden Gaye Usluer, “630 noter tasdikli imzanın 622'sini Ankara 47. Noterine tasdik ettirdik. 8 belgemiz daha var, bunun ötesinde 50 delegemizin daha notere giderek olağanüstü kurultay için imza verdiklerini biliyoruz. Henüz elimizde bu belgeler yok” açıklamasında bulundu. Usluer, imzalarını geri çeken kurultay delegeleri ile ilgili de “İmzaların çekilmesi konusunda, önce böyle bir şeye hiç ihtimal vermemiştik. Ancak daha sonra imzaların bir kısmının çekildiği bilgisi bizim de elimize ulaştı. Talebimiz sayısal bir talep değil, siyasal bir talep” ifadelerini kullandı.

SEÇİLMİŞ DELEGE AYRINTISI

1240 delegenin 1062’sinin il kongrelerinde örgüt tarafından seçildiğine dikkat çeken Usluer, bu delegelerin 603’ünün yani seçilmiş delegelerin salt çoğunluğu olan 531’in 72 fazlasının imza verdiğinin altını çizdi. Usluer, buna karşın 178 doğal delegenin sadece 27’sinin imza verdiğini, dolayısıyla kurultay için salt çoğunluk sağlanmasında seçilmiş delegenin net bir ağırlığı olduğunu vurguladı.  

İMZACILARIN12’Sİ ANTALYA’DAN

Olağanüstü Kurultay için imza veren 630 delege içinde Antalya’dan 12 ismin adı geçiyor. 28 kurultay delegesi bulunan Antalya’da muhaliflerin çağrısına ilk yanıt veren CHP Serik İlçe Başkanı Abdullah Akbaba olmuştu. Akbaba’yı, Mehmet Özbey, Ali Takavut, Zafer Menekşe, Kenan Yıldız, Emrah Kıvanç Mısırlıoğlu, İsa Eser, Ömer Zavlak, Serkan Küçükkuru, Aliye Coşar, Özcan Yılmaz, Nuran Yılmaz gibi isimler takip ediyor. Eğer imzalar yeterli sayıya ulaşırsa CHP 45 gün içinde seçimli olağanüstü kurultay yapacak. Buna bağlı olarak muhaliflerin seçtiği tarih 9 Eylül Pazar.  MÜZEYYEN YÜCE

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: