Antalya
02.08.2018
A
GENEL , ÇEVRE , GÜNCEL
10 üzerinden zamma 1 kala
 10 üzerinden zamma 1 kala

EPDK, 1 Ağustos’tan itibaren elektrik ve doğalgaz fiyatlarında uygulanacak yeni tarifeleri açıkladı. Konutta elektrik zammı yüzde 9,57 olurken doğalgaz zammı yüzde 9 olarak açıklandı. Zamlara göre bir ailenin asgari 230 kWh tüketim üzerinden faturası 106 TL`ye çıkacak.

Haber: Işık TUNÇEL

Ocak`ta yüzde 8.8`lik zam ile başlayan süreç, Nisan ayında yine konut birim elektrik başına yüzde 2.9 zam ile devam etmişti. 1 Ağustos itibariyle elektrik ve doğalgaz fiyatlarında uygulanacak yeni tarifeler de açıklandı. Bugünden itibaren elektrik ve doğalgaz fiyatlarında uygulanacak yeni tarifeler açıklandı. Konutta elektrik zammı yüzde 9,57 olurken doğalgaz zammı yüzde 9 olacak.

BİR AİLENİN ASGARİ FATURASI 106 TL

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun Resmi Gazete'de yayımlanan kararına göre, konutlarda kullanılan elektriğin kilovatsaati yüzde 9,57 artış ile 29,578 kuruş oldu. Sanayi elektriğinin fiyatı ise yüzde 9,26 arttı. 24,479 kuruşa yükseldi. Ticarethanelerde kullanılan elektriğin fiyatı da yüzde 0,55'lik bir değişimle 30,816 kuruşa yükseldi. Öte yandan Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun, TETAŞ tarafından uygulanacak toptan satış tarifelerine ilişkin kararı da, yarından geçerli olmak üzere TETAŞ'ın perakende satış lisansına sahip bölgesel elektrik dağıtım şirketlerine satacağı elektrik fiyatı 19,41 oranındaki bir değişimle 16,55 kuruşa çıktı. Zamlara göre bir ailenin asgari 230 kWh tüketim üzerinden faturası 106 TL`ye çıkacak.

YÜZDE 49 ZAM YAPILDI

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), elektrik üretim santrallerinin kullandığı gazın fiyatına 1 Ağustos'tan itibaren geçerli olmak üzere yüzde 49 zam yapıldığını, yine doğalgaza konutlarda ve küçük ile orta ölçekli işletmelerde yüzde 9, büyük işletmelerde yüzde 14 zam yapıldığını duyurdu. 1 Ağustos itibarıyla konut abonelerine uygulanan doğalgaz fiyatına da yüzde 9, yıllık tüketim miktarı 300 bin metreküpün üstünde olan proses amaçlı doğalgaz kullanan serbest tüketicilere uygulanan fiyata ise yüzde 14 zam yapıldı. Elektrik üretimi için kullanılan doğalgaza ise yüzde 49,5 zam yapıldı. Santraller ödemeleri, işlemin yapıldığı günkü dolar satış kuru üzerinden yapacak.

DOĞALGAZ SATIŞ FİYATI

 

Söz konusu zamma ilişkin Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi'nden (BOTAŞ) yapılan açıklamada, " İlgili taraflarla görüşülerek karşılıklı varılan mutabakatla elektrik üretim amaçlı doğalgaz kullanan serbest tüketici müşterilerimize doğalgaz satış fiyatı bin metreküp için 270 dolar olarak uygulanacaktır ve güncel döviz kuru üzerinden Türk Lirası olarak faturalandırılacaktır" denildi.

 

DOLAR ÜZERİNDEN YAPILACAK

BOTAŞ, zamların "ham petrol fiyatlarında ve döviz kurundaki yükselişe bağlı olarak doğalgaz alım maliyetlerinde önemli oranda artışlar meydana gelmesi" nedeniyle yapıldığını ifade etti. BOTAŞ'ın açıklamasında, yaklaşık 44 aydır doğalgaz satış fiyatlarında herhangi bir artış yapılmadığı ve Ekim 2016'da yaklaşık yüzde 10 indirim uygulandığı belirtildi. Son zamla birlikte santraller aldıkları gazın ödemesini de artık dolar üzerinden yapacak. Işık TUNÇEL

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: