Antalya
30.07.2018
A
EKONOMİ
Fotovoltaikte iletişim zamanı
 Fotovoltaikte iletişim zamanı

Son yıllarda yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim artınca sektöre yatırım yapan şirketler de pazarlama ve iletişime öncelik vermeye başladı. Şirketler, iletişim hizmetlerine 2018’in ilk yarısında bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 50 oranında harcama yaptı.

Haber: Işık TUNÇEL

Gelişen teknolojilerle yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapan şirketler, iletişim ve pazarlama alanında yatırımlarını artırmaya başladı. Sektörün gelişiminin en önemli ayaklarının pazarlama ve iletişimden geçtiğini fark eden yatırımcılar, iletişim hizmetlerine geçen yıla oranla yaklaşık yüzde 50 oranında artışla harcama yaptı. Haziran 2018’de Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen İnter Solar Fuarı’na katılan 50 pazarlama ve PR yöneticisi üzerine yapılan bir anketle ortaya çıkan bu verilerle birçok fotovoltaik, güneş enerjisi, depolama ve şebeke altyapı şirketleri bu yıl pazarlama ve iletişim alanındaki yatırımlarını artırdı. Buna göre, şirketlerin yaklaşık yüzde 50’sinin bir önceki yıla göre reklamcılık ve halkla ilişkiler konusunda daha fazla harcama yapmak istediği ortaya çıktı.

 

PAZARLAMA BÜTÇELERİ YÜZDE 15 ARTTI

 

Şirketlerin bazı faaliyetler için bütçelerini artırdığının yer alan araştırmada, her 4 şirketten birinin de pazarlama bütçesini yüzde 15’ten fazla artırdığı kaydedildi. Ankete katılan yöneticilerin yüzde 90’ı, şirketleri için 1-2 yıl içinde yapılacak yarımları “oldukça olumlu” veya “olumlu” olarak değerlendirdi.

 

GELECEK KONUSUNDA İYİMSERLER

 

Almanya’daki güneş enerjisi sektörü ile ilgili olarak, katılımcıların yüzde 70’i gelecek konusunda iyimser olduğu yine araştırmada ortaya çıkan veriler arasında yerini aldı.  Ankete katılanlar ayrıca güneş enerjisi endüstrisindeki iletişim planlamasının yatırımları etkileyen en önemli sorunların başında olduğunu ifade etti.  Yapılan araştırmada, sürecin yatırımla eş güdümlü olarak doğru kanalların bulunması ve dijital pazarlamanın genişletilmesi ile çözülebileceği sonucuna da ulaşıldı. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: