Antalya
27.07.2018
A
GENEL , EKONOMİ , GÜNCEL
Kültür turizmi için şura çağrısı
Kültür turizmi için şura çağrısı

Türkiye ve Antalya'nın tanınmış turizmcilerinden Hüseyin Baraner, Antalyalı Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'a destek mesajı içeren yazısında, "Bakanlığınız sektörümüze iyi geldi, umarım böyle devam eder. Bu olumlu havanın bozulmaması için ben şahsen elimden geleni yapacağım" dedi. 

Turexpi'de yayınlanan yazısında, Ersoy'a "Doğru yerden başlarsak, doğru yere varırız" diye seslenen Baraner, "Sizden talebim bakanlığımızın ilgili birimlerine talimat vererek hemen '1. Uluslararası Anadolu Kültür, Sanat, Doğa Turizmi Ürün ve Pazarlama Şurası' için hazırlıkları başlatmanızdır" ifadelerini kullandı.

200 MİLYONUN YÜZDE 80'İ GELMEDİ
"Kültür turistlerini salt reklam ve kuru tanıtım ile getiremeyiz. Dünyada Türkiye’nin tarih ve kültürel zenginliklerini bilen en az 200 milyon insan var. Yüzde sekseni henüz Türkiye’ye gelmedi. Sebeplerini hepimiz ezbere biliyoruz. Ancak önümüz açık" diyen Baraner, "Bu müşteri kitlesinin derdi deniz, kum, güneş ve hepsi dahil hizmet değil. Varsa da geçmiş yıllardaki gibi güzel ve unutulmaz bir Anadolu Turundan sonra" diye konuştu.

 

KÜLTÜR TURİZMİ PARAMPARÇA

"Sahillerimiz zaten kazandığı yeni ivme ile her şey dahil turizmini bir şekilde kendi devasa ve güçlü dalgaları ile kendi yolunu kendi bulacak ve geliştirecektir. Sahillerimiz ekonomik güçlü duruma geri dönüyor" diyen Baraner, "Ancak Anadolu kültür turizmimiz paramparça bir halde uluslararası piyasaların katalog ve broşür mahzenlerinin karanlığında yeniden doğuşunu bekliyor. Anadolu turizmcileri Anadolu’nun yeniden doğuşunu şimdi, hemen şimdi istiyor. Bunu sizden bekliyor" sözlerine yer verdi.

HEMEN HAREKETE GEÇELİM
"Anadolu’da muhteşem potansiyel var. Bunu hepimiz biliyoruz. Uluslararası piyasalar sizden ateşleyici bir sinyal bekliyor. Gelin bu sinyali tüm sektör olarak hep beraber büyük bir uluslararası 1. Anadolu Kültür, Sanat, Doğa Ürün Ve Pazarlama Şurası'nda verelim" diyen Baraner şunları söyledi: "İlk büyük icraatınızı Anadolu’da gerçekleştirmek , ilk büyük piyasa mesajınızı kadim-kültür ve hoşgörü topraklarının üzerinde vermeniz , Türk turizminin yapısal değişikliğinin mihenk taşının doğal adresi olmakla kalmayıp , sahillerimizdeki oda odaklı mevcut yapılarıda uluslararası piyasaların vitrinlerinde daha yumuşak gösterecektir. Vakit su gibi akıyor. Şimdiden hemen harekete geçelim. Turizmin pazarlama dilini değiştirelim."  Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: