Antalya
27.07.2018
A
GÜNDEM , EKONOMİ , GÜNCEL
O ineği kesmeyecektik
O ineği kesmeyecektik

4-5 yıl önce süt para etmediği için anaç ineklerin kesildiğini belirten ATB Yöneticisi Ata Sönmez, “İç pazarda hayvan kalmadığı için ithal etmek zorundayız. Döviz ve girdi maliyetlerindeki artış nedeni ile gelecek yıl et fiyatları çok daha yüksek olacak” dedi

Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Ata Sönmez, hayvancılıkta uygulanan yanlış politikalar nedeni ile önümüzdeki yıl et fiyatlarında ciddi artış olacağını söyledi. Daha önce Antalya’dan ve Doğu illerinden hayvan aldıklarını belirten Sönmez, hayvancılığın gerilemesinden dolayı şu anda ithalata yönelmek zorunda kaldıklarını söyledi.

DAHA DA YÜKSELECEK

Şu anda Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Macaristan, Slovakya ve Fransa’dan hayvan aldıklarını belirten Sönmez, “Gelecek sezon et fiyatları daha yüksek olacak. Geçtiğimiz yıl 4 Bin 600 TL’ye ithal ettiğim büyükbaş hayvanı, dövizdeki artış nedeni ile bu yıl 6 Bin 400 TL’ye aldım. Malı alırken yaklaşık yüzde 40 fazla ödedim. Bu hayvanı 10 ay beslemek zorundayım. Yem, saman gibi maliyetlerin arttığını düşünürsek, önümüzdeki sezon fiyatlar daha yüksek olacak” dedi.

ANAÇ İNEKLER KESİLDİ

Türkiye’de hayvancılığın gerilemesinin nedenlerini de anlatan Sönmez, şunları söyledi: “5-6 yıl önce bir litre süt 30 Kuruş, 1 litre su ise 50 Kuruş’tu. O zaman üretici o anaç sığırı kesti. Çünkü hayvanın sütü, tükettiği yemi karşılarsa süt üretimine devam edilir. 5-6 yıl önce, çok sayıda hayvan yetiştiricisi anaç olan sığırı kesti. Şimdi süt fiyatları iyi noktalara geldi ancak bu kez süt verecek inek sayısında ciddi azalma oldu. Gelecek sezon da fiyatların aynı olması istenirse, Türkiye’de üretici kalmaz. Tarım il müdürlükleri bunun önüne geçmeli”.

1 MİLYON BUZAĞI ÖLÜYOR

Hayvan ithal etmenin ülke ekonomisi için de önemli bir kayıp olduğunu belirten Ata Sönmez, sözlerini şöyle tamamladı: “İthalatın sebebi, hayvancılıktaki başarısız politikadır. Et fiyatlarını düşürmek için kısa vadede ithalat olabilir. Ancak bunu sürekli hale getirirseniz, ülke ekonomisi ciddi zarar görür. Uzun vadedeki çözüm ise üretimi teşvik etmektir. Buzağı teşviği şart. Türkiye’de yıllık ortalama 1 milyona yakın buzağı ölüyor. İthal ettiğimiz hayvan sayısı ise 400-500 Bin civarında. İthal ettiğimiz hayvanın iki katı buzağı ölüyor. Bunun önüne geçsek bile sorunun önemli bölümünü çözmüş oluruz”.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: