Antalya
27.07.2018
A
GENEL , POLİTİKA
CHP'de kurultay tartışması
CHP'de kurultay tartışması

Karşılıklı tepkiler var 

CHP'de 59 il başkanı ortak bir açıklama yayınlayarak olağanüstü kurultay toplanması için imza toplayan delegelere "Kurultay talebinden vazgeçin" çağrısında bulundu. 59 il başkanı arasında Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul da bulunuyor. İl başkanlarının çağrısına tepki gösteren CHP Parti Meclisi Üyesi Gaye Usluer, "İl başkanlarının iradesi delegelerinin üzerinde değildir" dedi. İl başkanlarının çağrısına bir tepki de CHP İl Başkan Yardımcısı iken yönetimden istifa eden Canan Keleş'ten geldi. 

 GÖRÜŞÜMÜ DAHA ÖNCE AÇIKLAMIŞTIM

CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, il başkanlarının çağrısında kendi imzasının da bulunduğunu belirterek, "Ben yerel seçim öncesinde kurultay yapılmasının doğru olmayacağı şeklindeki görüşümü daha önce de açıklamıştım. Bu görüşüm doğrultusunda il başkanları çağrısına imza attım. CHP demokratik bir partidir. Olağanüstü kurultay istemek, bu doğrultuda imza toplamak delegelerimizin demokratik hakkıdır. Pazartesi günü imza süreci bitmiş, her şey belli olmuş olacak. Atılan imzalarda salt çoğunluk sağlanırsa kurultay; toplanmamış olursa yerel seçimler için el ele, kol kola çalışacağız" dedi.

USLUER’DEN İL BAŞKANLARINA TEPKİ

İl başkanlarının çağrısına tepki gösteren CHP PM Üyesi Gaye Usluer, yaptığı açıklamada, "İl başkanları delegelerin üzerine açıklama yapamazlar. Yarısı kurultay delegesi olmayan il başkanlarının iradesi delegelerinin üzerinde değildir. Açıklama, hegemonya açıklamasıdır" ifadelerini kullandı.

BİR TEPKİ DE KELEŞ'TEN

İl başkanlarının "Kurultay talebinden vazgeçin" çağrısına CHP İl Başkan Yardımcısı iken yönetimden istifa eden Canan Keleş de tepki gösterdi. "Halkın ve örgütün 'değişim' talepleri çığlığa dönüşmüşken, yapısal dönüşümlerin zorunluluğunu bütün örgüt seslendirirken, 'imzalar tamamlandı' iddiası ortadayken 'Kurultay taleplerinizden vazgeçin, AKP’yi sevindirmeyin' demekten başka bir şey söylemeyen, içi bomboş bir bildirgeyi çok yadırgadığımı ifade etmek isterim" diyen Keleş, "Yapmamız gereken partimizin ortak aklını ortaya çıkaracak, danışma ve çalışma platformlarımızı hazırlamak, eksikliklerimizi gidermek, yapısal değişimlerimizi yaşama geçirecek planlamaları parti kamuoyuyla paylaşmak ve güçlü bir muhalefet yapısını ortaya koyup umutları tekrar yeşertmekken, Genel Merkezin artık gelenekselleşen 'süreci yönetememe ve geç kalma' özelliği ile geldiğimiz noktaya bakın. Çok üzgünüm. Her iki taraf da birbirini 'koltuk düşkünlüğü' ile suçluyor. Akıl ve vicdanla kolaylıkla gerçekleşebilecek işler, kişisel hırslarla nasıl parçalayıcı, kanatıcı ve zararlı oluyor" dedi.

SALT ÇOĞUNLUK AŞILDI

İmza kampanyasıyla ilgili yönetim ve muhalefet yanlıları arasındaki tartışmalar sürüyor. Genel merkez kurultay için 500 imzanın toplanamadığı ve imza veren bazı delegelerin de imzasını geri çektiği bilgilerini yayarken, imzacılardan CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, gerekli salt çoğunluğa ulaştıklarını, hedefin 700'ü aşmak olduğunu söyledi. Antalya'da kurultay talebini ilk dile getiren Mehmet Özbey de,  şu ana kadar 673 imzaya ulaşıldığını belirterek, "Kurultay delegesi sayımız 1242, salt çoğunluk olan 621 çoktan aşıldı" diye konuştu.

ANTALYA'DAN 12 İMZA

CHP'de seçimli olağanüstü kurultay talebiyle başlatılan imza kampanyasına Antalya’dan Mehmet Özbey, Abdullah Akbaba, İsa Eser, Serkan Küçükkuru, Zafer Menekşe, Emrah Kıvanç Mısırlıoğlu, Ali Takavut, Kenan Yıldız ve Ömer Zavlak imza verdi. Muhalifler arasında bu isimlere Özcan Yılmaz ve Nuran Yılmaz'ın da katılacağı, Antalya'da imzacı sayısının 12'ye çıkacağı konuşuluyor.  Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: