Antalya
26.07.2018
A
GÜNDEM , YAŞAM
Krediyle yaşıyoruz
Krediyle yaşıyoruz

ATB Başkanvekili Halil Bülbül, Antalyalıların kredi kullanım oranının, Türkiye ortalamasının yüzde 60 üzerinde olduğunu belirterek, “Toptan ticaret ve komisyonculukta bir öncesi yıla göre yüzde 15, turizmde yüzde 35, tarımda ise yüzde 16 artış görüldü” dedi

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Temmuz ayı olağan meclis toplantısı gerçekleştirildi. ATB Başkanı Ali Çandır şehir dışında olduğu için başkanvekili Halil Bülbül’ün başkanlık ettiği toplantıda, geçtiğimiz ayın değerlendirmesi yapıldı.

KREDİ ORANI ARTTI

Meclis’te bir konuşma yapan Antalya Ticaret Borsası Başkanvekili Halil Bülbül, Antalyalıların tasarrufçu özelliğinin son dönemlerde kaybolduğunu belirterek, “Antalya uzun yıllar boyunca kredi-mevduat oranında başa baş bir orana sahipti. Son verilere göre, mevduatımıza göre kredi kullanım oranımız Türkiye ortalamasının yüzde 60 üzerinde. Bir başka deyişle, kullandığımız kredi mevduatımızın iki katına çıkmış” dedi. Antalya’nın kullandığı kredileri analiz eden Bülbül, “Toptan ticaret ve komisyonculukta bir öncesi yılın aynı çeyreğine göre yüzde 15, turizmde yüzde 35, tarımda ise yüzde 16 artış görülüyor” diye konuştu.

DÖVİZDEKİ HAREKETLİLİK

2018 yılının ilk yarısını, son yıllardaki ilk yarılarla karşılaştırdıklarında oldukça hareketli geçtiğini belirten Bülbül, şunları söyledi: “Bu hareketlilik ve artan döviz kurlarının da etkisi ile dış ticarette tırmanışlar yaşandı. İlk 5 aylık Antalya ithalatı geçen yıla göre yüzde 34 azalırken, ihracat yüzde 25 arttı. Mayıs ayı itibariyle 2017 Mayısına göre ithalat yüzde 58 azalırken, ihracat yüzde 55 arttı. Bu verilere bakınca, Antalya, değişen kolullara ülkemiz ortalamasına göre çok daha hızlı refleks göstermiştir”.

CANLI HAPVAN BORSASI

Hububat sezonunun beklenenden edaha zayıf eçtiğini belirten ATB Başkanvekili Halil Bülbül, hububattaki verimin, iklime bağlı olarak geçen yıllara göre düşük geçtiğini ifade etti. Bir önceki mecliste sermaye artırımında bulundukları canlı hayvan borsasının ilk etabının, Kurban Bayramı’na yetişmesi için çalışmaların devam ettiğini belirten Bülbül, sözlerini şöyle tamamladı: “Umarım dini ödevlerimize halel gelmeyecek bir biçimde tüm Antalyalıların kullanımına açık, nezih bir işletme sunabiliriz”.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: