Antalya
25.07.2018
A
GÜNDEM , EKONOMİ , GÜNCEL
Bir hamburger için 1 saat çalışıyoruz
Bir hamburger için 1 saat çalışıyoruz

ATSO Meclisi’nde konuşan Başkan Davut Çetin,  kurdaki artışa hamburger ile örnek verdi. Çetin, “Gelişmiş ülkelerde bir hamburger için 15 dakika çalışmak yeterken, Türkiye’de bir saat çalışılıyor” dedi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) Temmuz ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. ATSO Başkanı Davut Çetin enflasyon ve dolar fiyatlarındaki artışın Türkiye'yi fakirleştirdiğini belirterek, "Bir hamburger için 1 saat, bir Iphone için 567 saat çalışıyoruz" dedi. "Dolar ve enflasyon artışında, cari açık oranında dünyada üst sıralardayız. Mayıs ayında kur artışından yakınmış, önlem alınmasını istemiştik. Haziran ayında kur artışından yakındık. Temmuz ayında da kur sorunumuz devam ediyor" diyen Davut Çetin, enflasyon ve dolardaki artışın insan yaşamına etkisi için bir yabancı bankanın araştırmasını örnek gösterdi.

Bu bankanın dünyada refahı ölçmek için 77 kentte bir hamburger ve bir Iphone için kaç saat çalışıldığını araştırdığını belirten Davut Çetin, "Gelişmiş ülkelerde bir hamburger için 15 dakika civarı çalışma yetiyor. Bir Iphone için 80-90 saat çalışmak gerekiyor. Demek ki, saatte yaklaşık 10-15 dolar gibi bir ücret sözkonusu. İstanbul’a geldiğimizde bir büyük hamburger 1 saat çalışma demek, yani yaklaşık saatte 10 liraya yakın bir ücret, Iphone için 567 saat hesaplanmış. Bulgaristan, Çin, Brezilya gibi ülkelerde bizden iyi görünüyor" diye konuştu.  

 

'DÖVİZ ARTSA DA NE OLUR' DENEMEZ

"Bu sadece ücret konusu değil, gıda maliyetleri arttığı için, kur artışı ve ÖTV gibi vergiler yüzünden de böyle oluyor" diyen Davut Çetin, "Dolayısıyla döviz artsa da olur denilemez. Hiçbir firma kirasında veya maliyetlerinde birdenbire yüzde 30-35 artışlara dayanamaz. Özellikle AVM’lerde olan üyelerimiz artık feryat ediyor. Ekonomi yönetimi acilen bu döviz kirasına bir düzenleme getirmelidir" uyarısında bulundu.  

 

IMF'YE GİTMEK GEREKEBİLİR

"Kur artışı yüzünden son aylarda büyük şirketler bile ödeme güçlüğüne girdiler. Buna bağlı kredi yapılandırmaları 23 milyar doları buldu. Bu nedenle bankaların kredi notları düşürülmektedir" diyen ATSO Başkanı Çetin, “Ekonomi yönetimi, Merkez Bankası, hepimiz bu konuya gereken önemi vermeliyiz. Merkez bankası dövizdeki kanamayı durdurmak zorundadır. Eğer piyasa enflasyonun düşeceğine inanır ve Merkez Bankasına güvenirse piyasa sakinleşir. Kemer sıkmaz, yapısal reformlara başlamazsak sonunda IMF’e gitmek gerekebilir" dedi.  

 

ZAMANINDA MÜDAHALE EDİLMELİ

15 Temmuz’un ikinci yıldönümünün bu ay içinde yaşandığını vurgulayan, 15 Temmuz şehitlerini saygıyla andığını belirten Davut çetin şöyle konuştu:  "Artık FETÖ gibi, Adnan Hoca gibi yapılanmaları iş işten geçtikten sonra değil, daha önce durdurmalıyız.

Sistemimiz bu tür örgütlerin güçlenmesine izin veriyorsa siyasi sistemde, güvenlik ve istihbarat sisteminde, yargı sisteminde eksikler vardır. Bunları konuşmalı ve düzeltmeliyiz. FETÖ, Adnan Hoca gibi yapılara, toplumda vicdanları rahatsız eden durumlara devlet zamanında müdahale etmelidir. Bir adam televizyona çıkıyor, bu ülkeden ya biz gideceğiz ya diğerleri gidecek, diyebiliyor. Asıp keseceğiz, kan akıtacağız diyenler var. Bu tür yapılara ve kışkırtmalara zamanında müdahale edilmelidir."

 

TURİZMDE YÜZDE 100 DOLULUK

ATSO Başkanı Çetin Antalya ekonomisiyle ilgili de şunları söyledi: "Turizmde rekorları tekrar etmeye gerek yok, yüksek sezonda aylık bazda yüzde 20, yıllık yüzde 30 civarı bir büyümemiz var. Bu dönemde İran, İsrail ve Ukrayna pazarları dışında bütün pazarlarda iyi bir gelişme görüyoruz. Bu sezonda İspanya’da Alman ve İngiliz turist sayısı azaldı, çünkü Türkiye’ye yönelme oldu. Yabancı basında Antalya’da yüzde 100 doluluk olduğu yazılıyor.

Tarım sektöründe Haziran ayında fiyatlar arttı. İlk 5 ayda üretici kaybetmişti, haziranda üretici biraz kazandı. İhracat performansımız sektöre göre farklı ve son haftalarda bir yavaşlama var. İlk altı ayda ihracatımız yüzde 14 arttı ve bu artış meyve-sebzeden, metalden ve elektronikten geldi. Haziran ayında ise toplamda yüzde 8 azalma oldu. Bu azalma ise tarım ve madencilikten kaynaklandı. İlk altı ayda ihracatta Rusya, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Bulgaristan gibi ülkeler ihracat artışı sağladı. Rusya pazarı ihracatta kurtarıcı oldu."

 

KÖKSAL SARI'YA GEÇMİŞ OLSUN DİLEĞİ

Davut Çetin, Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikasında yangın felaketi yaşayan ATSO üyesi Köksal Sarı'ya geçmiş olsun dileklerinde bulunarak,  "Maalesef hassas malzeme olduğu için büyük kayıp oldu, yangın konusunu bilen birisiyim. Allah can kaybı yaşatmasın. Arkadaşımızın kendini ve işini hızla toparlamasını diliyoruz. Aksu ilçemizde de büyük yangın yaşandı, seralar yandı. İnşallah bu üzücü olaylar tekrar etmez" diye konuştu. Antalya Organize Sanayi Bölgesi Başkanı - ATSO Meclis Üyesi Ali Bahar da bir konuşma yaparak, Köksal Sarı'ya destek çağrısında bulundu.   Mustafa KOÇ

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: