Antalya
21.07.2018
A
GÜNDEM , GÜNCEL , YAŞAM
Sağlıkta şiddet yasası biran evvel çıkarılsın
Sağlıkta şiddet yasası biran evvel çıkarılsın

Antalya Tabip Odası, Türk Tabipler Birliği'nin (TTB) çağrısıyla sağlıkta yaşanan şiddeti protesto etti. Tabipler adına açıklama yapan Naci İşoğlu,  sağlıkta şiddeti önleme yasasının bir an evvel çıkması gerektiğini söyledi

 

Antalya Tabip Odası, Türk Tabipler Birliği'nin (TTB) çağrısıyla sağlıkta yaşanan şiddeti protesto etmek amacıyla Akdeniz Üniversitesi Hastanesi A blok önünde basın açıklaması yaptı. Sağlık çalışanları “Hekimlerin gücü hekimlerle güçlü” pankartı açtı. Eyleme, Diş Hekimleri Odası, Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk ve çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI GÜVENDE HİSSETMİYOR

Sağlık personeli adına basın açıklamasını yapan Naci İşoğlu, Şanlıurfa’da Dr. Bahattin Ahmet Yalçın’ın bir hasta yakını tarafından başına sert bir cisim vurularak darp edilmesine tepki gösterdi. İşoğlu, Türk Tabipler Birliği’nin uzun yıllardır sağlıkta yaşanan şiddetin nedenleri, şiddete karşı alınacak önlemleri konuşmak amacıyla yöneticileri şiddeti durdurmak için sorumluluk almaya davet ettiğini belirtti. Gelinen noktada sağlıkta şiddetin hemen tüm aşamalarında yaygın ve ciddi bir sorun haline geldiğini ifade eden Naci İşoğlu, “Sağlık kuruluşlarında her gün ortalama 30 şiddet vakası yaşanmaktadır. Özellikle acil servisler şiddetin kol gezdiği, sağlık çalışanlarının kendilerini emniyette hissedemedikleri, sağlık hizmetini güvenli ortamlarda veremedikleri yerler haline gelmiştir” ifadelerine yer verdi.

SAĞLIKTA ŞİDDETİ ÖNLEME YASASI ÇIKSIN

Sağlık çalışanlarına yönelik alınan önlemlerin yetersiz olduğuna dikkat çeken Naci İşoğlu, “Elbette sağlıkta şiddetin toplumsal etkenleri vardır ve bunlar giderilmedikçe sağlık kuruluşlarım tam olarak güvenli ve huzurlu yerler haline getirmek olanaklı değildir. Ancak, açık olarak görülen bir başka gerçek, kamu idaresinin sağlık kuruluşlarının ve sağlık çalışanlarının güvenliğini sağlamak için alması gereken özel önlemleri de almadığı veya bunların yetersiz kaldığıdır” dedi. Naci İşoğlu, bu kapsamda Türk Tabipleri Birliği’nin talebi olan sağlıkta şiddeti önleme yasasının bir an önce çıkarılarak şiddet uygulayanlara hapis cezasının yasalaşmasını bir kez daha talep ettiklerini kaydetti.

AKAYDIN: BU GİDİŞE DUR DENİLMELİ

CHP eski milletvekili Prof. Dr. Mustafa Akaydın da yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Kendi adaletini hayata geçirmek isteyenlerin attığı bu taş hepimize atılmıştır. Bir nefeslik sıhhatin bile değeri ölçülemezken insanı yaşatmayı, insanın acısını azaltmayı, daha kaliteli bir yaşam sunmayı amaç edinen sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet olayları maalesef artarak devam ediyor. Yaşanan bu durum, sağlıkta dönüşüm programının ne kadar yanlış ele alındığının bir göstergesidir.” Müzeyyen YÜCE

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: