Antalya
19.07.2018
A
GÜNDEM , GÜVENLİK , GÜNCEL
Çocuk mahkemeleri kurulsun
Çocuk mahkemeleri kurulsun

 

Antalya'da 10 yaşındaki kız çocuğuna cinsel taciz ve saldırı suçlarından 90 yıl hapis istemiyle yargılanan ve 5 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan A.Ö.’nün yargılanmasına devam edildi. 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 8. duruşmasına anne F.Y. katılırken, tutuksuz sanık A.Ö.  de hazır bulundu. Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) Başkanı Saadet Özkan ve dernek üyeleri de davayı takip etti.

İSTİSMAR DOKTOR RAPORU İLE SABİTTİR

Duruşmada, mağdur vekili avukat Pınar Şahin, sanığın aşamalardaki beyanının çelişkili ve tutarsız olduğuna dikkat çekerek, olay sırasında 10 yaşında olan çocuğun olayı hayal etmesi ve kurgulamasının mümkün olmayacağını kaydetti.  Bu yaştaki çocukların böyle bir kurgulama yapamayacaklarına dair çeşitli mahkemelerden verilmiş örnek kararlar olduğunu vurgulayan Şahin, sanığın cezalandırılmasını talep etti. Davacı vekili avukat Nuh Mete Gürün de sanığın çelişkili ifadelerinin altını çizerek, söz konusu istismarın doktor raporu ile sabit olduğunu belirterek sanığın cezalandırılmasını istedi.

İSTİSMAR KIZIMIN RUHUNDAN GEÇMEYECEK

Anne F.Y ise “Kızımın bedeninden olayın izleri gidecektir; ancak ruhundan gitmeyecektir. Sanıktan şikayetçiyim” dedi. Duruşmada savunma yapan sanık A.Ö.  ise, hakkındaki suçlamaları reddetti. İtham edilen suçun ağır olduğunu belirterek, “Öyle bir şey yapsaydım kimsenin yüzüne bakamazdım. Kendi cezamı kendim verirdim” dedi. İfadelerin ardından duruşma, Cumhuriyet Başsavcılığının esas hakkındaki mütalaasını yazılı açıklamak üzere ek süre istemesiyle 24 Eylül’ e ertelendi.

ÇOCUKLARA ÖZEL MAHKEMELER İSTİYORUZ

Duruşma çıkışında basın açıklaması yapan UCİM Başkanı Saadet Özkan, adli tıp raporunun lehe olmasına rağmen sanığın tutuksuz yargılandığına dikkat çekerek, “Biz tutuklu yargılama ve çocuklar için özel ihtisas mahkemeleri istiyoruz. Emniyetten adalete, eğitime ortak protokollerin hayata geçirilmesini istiyoruz” dedi. Mağdur çocuğun annesi F.Y de sanığın tutuksuz yargılanmasına tepki göstererek, “Ceza almamaları onları daha da cesaretlendiriyor. Kızımın vücudundaki izler geçecek ama ruhundaki izler geçmeyecek. Dünyaya bakışımızı değiştiren tüm canavarların cezalandırılmasını istiyorum” dedi. Müzeyyen YÜCE

 

 

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: