Antalya
18.07.2018
A
EKONOMİ , GÜNCEL
Ne Ruslar ne Almanlar ilk sırada Türkler
Ne Ruslar ne Almanlar ilk sırada Türkler

 TÜRKİYE Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, turizmde yurt dışı misafirlerde olduğu gibi iç turizmde bir veri oluşturulmadığına dikkat çekerek, "Geçen yılki tahminimiz iç turizmde otellerde konaklayan sayısı 6- 6.5 milyon düzeyinde. Aslında baktığımızda bu rakama Rusya bile ulaşamıyor. Yani en önemli kaynak pazarımız iç turizm" dedi

Turizm sektöründe yabancı turist sayısı her ay ve yıllık olarak açıklanmasına karşın iç turizm hareketliliğiyle ilgili bir veri bulunmuyor. Bu konuda bir çalışma yapan TÜROFED, geçen yıl sadece konaklama sektörünün iç turizmde yaklaşık 6- 6.5 milyon kişiyi ağırladığını ortaya çıkardı. TÜROFED Başkanı Osman Ayık, seyahat acenteleri, tur operatörleri ve münferit tatile çıkan kişilerle ilgili otel kayıtlarından elde edilen tahmini rakamın 6- 6.5 milyon civarında olduğunu belirterek, bu rakamın Türkiye'ye en çok turist gönderen iki ülke Rusya Federasyonu ve Almanya'yı bile geride bıraktığına dikkat çekti.

DAHA ÇOK RUS BEKLENİYOR

Bu yıl turizmde yurt dışı rakamlarının fena olmadığını, ancak arz-talep dengesinin hem Antalya hem Türkiye açısından arzu ettikleri düzeye ulaşamadığını kaydeden Osman Ayık, Rusya'da Dünya Kupası'nın sona ermesiyle hem Rus turist hem de Avrupa'dan daha yoğun rezervasyon akışı beklendiğini söyledi. Dünya Kupası'nın sona ermesiyle özellikle Rusya'da insanların tatil planlarını yapmaya başladığını aktaran Ayık, "Aynı şekilde Avrupa pazarında da ve şu anda sezonun en yoğun olduğu dönemdeyiz. Belirsizliklerin tamamının ortadan kalktığı, bundan sonra işin canlanma dönemi diyebiliriz" dedi.


İÇ PAZAR HEDEFİ 10 MİLYON

İç pazarda ise hedefin 10 milyon olduğuna dikkat çeken Osman Ayık, Türkiye'de eş-dost-memleket ziyaretleri şeklinde düşünüldüğünde 16-20 milyon civarı insanın seyahat ettiğini, ancak konaklama tesisleri açısından bakıldığında 6-6.5 milyon civarında hareketliliğin söz konusu olduğunu söyledi. TÜROFED Başkanı Osman Ayık, iç turizmle ilgili yabancı turist sayılarında olduğu gibi bir veri açıklanmadığını da belirterek, şöyle dedi: "Seyahat acenteleri, tur operatörleri ve otellerle yaptığımız görüşmelere göre, tahminim, geçen yılki konaklama tesislerindeki yerli turist sayısı 6-6.5 milyon civarında. Hedefimiz bu rakamı 10 milyona çıkartmak. Türkiye'nin yurt dışındaki en büyük pazarı konumundaki Rusya'dan bile bu kadar kişi gelmiyor. Dolayısıyla aslında en önemli pazarımız iç pazar ama pek fark edilmiyor. Emniyet kayıtlarında, otellerde tüm misafirler kayıt altına alınıyor ve biz uzun yıllardır bu konuda bir veri oluşturulması için talepte bulunuyoruz. AB ülkelerindeki iç turizm ortalaması ise yüzde 25, bizde ise henüz bu rakam yüzde 15'lerde. Örneğin; Almanya'da 22 milyon, İspanya'da 19-20 milyon. İspanya'da en çok turisti iç pazar oluşturuyor. Bu sayının bizde de yüzde 25 seviyelerine çıkartılması, sektördeki birçok sorunu da bertaraf edecektir." (DHA)

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: