Antalya
17.07.2018
A
GENEL , GÜNCEL , YAŞAM
Konyaaltı öğretmenevine ‘düğün’ şikayeti
Konyaaltı öğretmenevine ‘düğün’ şikayeti

Konyaaltı Öğretmenevi, kurum bahçesinde düzenlediği düğünlerle mahalle sakinlerinin tepkisini çekiyor. Kaymakamlığa dilekçe veren mahalleli, düğünlerin iptalini talep ederken, kurumdan yapılan açıklamada, etkinliklerde kamu yararı gözetildiğini, ancak şikayet üzerine 15 düğün organizasyonun iptal edildiğini açıkladı

 

 

Konyaaltı Gürsu Mahallesi’nde bulunan Öğretmenevi, kurum bahçesinde düzenlediği düğünler nedeniyle mahalle sakinlerinin tepkisini çekiyor. Öğretmenevinin ilgili mevzuata ve kamusal duyarlılığa aykırı davrandığını iddia eden mahalle sakinleri, kurum bahçesinde yapılan düğünlere son verilmesini talep etti.

ÖĞRETMENEVİNE DÜĞÜN ŞİKAYETİ

Konyaaltı Belediyesi’nin bu bölgede hiçbir kuruluşa canlı müzik izin belgesi vermediğini ve kurumun bu yönde bir izni olmadığının ifade edildiği şikayet dilekçesinde şu ifadelere yer verildi: “Öğretmenevinin bulunduğu mekanda fiziki keşif yapılırsa canlı müzik izni verilmesinin mümkün olmadığı da kolaylıkla anlaşılabilecektir. Bu mekanın çevresi evler, oteller ve sınırlı sayıda ticari mekanla kuşatılmıştır. Neredeyse gündelik olarak, açık havada yapılacak canlı müzik faaliyetlerinin mahalle sakinlerini ve otel misafirlerini taciz etmekte olduğu herhangi bir ölçüme gerek duyulmadığı halde bile aşikârdır.”

FALİYET, MEVZUAT HÜKÜMLERİNE AYKIRI

Öğretmenevinin kamuya mali yük olmadan ekonomik olarak sürdürülebilir bir faaliyet içinde olma gayretinin anlaşılabileceği; ancak öncelikle bu kurumların var olma nedenleri ile uyumlu alanlarda faaliyet göstermeleri gerekliliği üzerinde durulan dilekçede, “Fakat bunun öncelikle bu kurumların var olma nedenleri ile uyumlu alanlardan sağlanması gerekir. Tüm şehir açık, açık hava düğün işletmeciliği öğretmenevinin işi olmadığı gibi, bunu izinsiz yapması anlaşılabilir bir durum değildir. Açık hava düğünü yapmak bütün ülkede yasaklanmış vaziyettedir. Eğlence yerleri bunun için ruhsat almak zorundadır. Mevzuat hükümlerine uygun davranmayarak, vatandaş hakkını ihlal ederken kamu yönetimine itimadını sarsan idareciler hakkında gereğinin yapacaklarına dair güvenimiz sonsuzdur” denildi.

SENEYE BAHÇEDE DÜĞÜN YAPMAYACAĞIZ

Diğer yandan Konyaaltı Öğretmenevinden yapılan açıklamaya göre; öğretmenevinde bu tarz organizasyonların 15 yıldır yapıldığına dikkat çekildi. Kurum olarak iktisadi işletme oldukları için ATSO’ya kayıtlı olduklarını, bu nedenle canlı müzik iznine gerek olmadığını dile getirilen açıklamada, “Zaten müziğin sesini de çevreyi rahatsız etmeyecek oranda kıstırıyoruz. Çevrede bulunan kafeler de canlı müzik yapıyor. Biz kamu kuruluşuyuz. Burada birçok insan çalışıyor. Şuan kurumda 30- 40 civarında kişi çalışıyor. Ben düğünlerin hepsi iptal edilirse 15 kişi ile anca çalışabiliriz. Seneye de bahçede düğün yapmayacağız” denildi.

ŞİKAYET ÜZERİNE 15 DÜĞÜN İPTAL ETTİK

Öğretmenevinde şuana kadar 15 kadar düğünü iptal edildiğini, 15’nin de kurum içine alındığının ifade edildiği açıklamada, “Sözleşmeli olanları iptal etmemiz pek mümkün olmuyor. Sene sonuna kadar 5 düğün anca olacak. Bu bizim iyi niyetimizi gösteriyor. Ama kurumdan 5- 10 kişi işten çıkmak zorunda kaldı. Büyük mağduriyet yaşanıyor. Biz elimizden geleni yapıyoruz bu işletmeyi işletmek için. Bizde iki hafta da bir anca düğün yapılıyor.” denildi. MÜZEYYEN YÜCE

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: