Antalya
16.07.2018
A
GÜNDEM , EKONOMİ , GÜNCEL
Çöpüne sahip çık Antalya
Çöpüne sahip çık Antalya

Çöpten arınmış bir çevre için toplumda davranış dönüşümü sağlamak üzere yola çıkan Çöpüne Sahip Çık Vakfı, dünyada yaşanan su kirliliğinin yüzde 80’inin çöplerden sızan sıvılardan kaynaklı olduğuna dikkati çekiyor.

Haber: Işık TUNÇEL

2015 yılında kurulan Çöpüne Sahip Çık Vakfı, çöpün değerine işaret ediyor. Sürdürdüğü çalışmalarla çevre bilincine ışık tutmaya çalışan Çöpüne Sahip Çık Vakfı, daha az çöp yaratmak adına kitlelerin tüketim alışkanlıklarını değiştirme hedefiyle yola çıkıyor. Üretim ve tüketim alışkanlıklarının değişmesinin dünyadaki çöp miktarının azalmasında önemli bir etken olduğuna işaret eden vakıf; sosyal medya hesaplarında oluşturduğu iletişim çalışmalarıyla kitlelere bu bilinci aşılamaya çalışıyor.

 

YENİ AMAÇ KAZANDIRMALI

Vakıf 2017 yılı faaliyet raporunda, dünyada yaşanan su kirliliğinin %80’inin çöplerden sızan sıvılardan kaynaklı olduğuna dikkati çekerek, şu bilgilere yer veriliyor: “1 litre atık yağ 1 milyon litre suyu kirletebilmektedir. Her yıl 8 milyon tona yakın çöp okyanuslarda son buluyor. Türkiye rakamlarına bakılacak olursa; Türkiye İstatistik Kurumu 2017 verilerine göre İstanbul’da günlük ortalama 16,6 bin ton; yıllık 6 milyon ton çöp üretiliyor. Üretilen çöpte evsel çöpün yüzde 53’ü organik atık, yüzde 17’si plastik, yüzde 13’ü kâğıt ve karton, yüzde 6’sı cam ve yüzde 4’ü tekstil atıklarından oluşuyor. Bu nedenle kullanımı biten plastik, metal, cam ürünleri başta olmak üzere birçok ürüne yeni amaçlar kazandırılmalı ve sonsuz kullanımlı eşyalar edinilmelidir”.

 

ÇÖPE DEĞER VERİN

 

Çöpüne Sahip Çık Vakfı, geri dönüştürülebilir, geri dönüşümden üretilmiş veya kullanımı bittikten sonra değerlendirilebilir ürünlerin tercih etmesinin bir vatandaşlık görevi olduğunu da vurguluyor. Merkezi İstanbul’da bulunan Çöpüne Sahip Çık Vakfı, tüm ülkede çöpe değer vererek onu ayrıştırmanın ilkokul sürecinden başlayarak topluma kazandırmak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Bu doğrultuda haberimde 7’den 70’e çöpümüze nasıl sahip çıkabileceğimize dair birkaç notu da paylaşıyorum:

  • Sebze, meyve kabuklarını, bahçe atıklarını ve organik her türlü atığı, var ise balkonunuzda veya bahçenizde kompostlama yoluyla gübreye dönüştürmeli
  • Kullanmadığımız kıyafetleri, kitapları ve diğer eşyaları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmalı
  • Faturalarımızı ve diğer resmi belgeleri mümkün olduğunca dijital yollardan edinmeli
  • İhtiyaçlarımız doğrultusunda alışveriş yapmalı ve alışverişe giderken çantamızı veya torbamızı yanımızda götürmeli
  • Yanımızda tekrar kullanılabilir olan cam şişe ile su taşıyarak plastik şişe kullanımını azaltmalı
  • Evlerimizde çocuklarımızla “ En az çöpü kim yaratacak?” temalı oyunlar oynamalı.

Çöpüne değer veren nesiller geleceğin de değerini fark edecektir.

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: