Antalya
16.07.2018
A

Naif bir kişiliği var. 2015’ten sonra 657. Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nde de altın kemeri takarak başpehlivan oldu. Antalyalı olduğu için demiyorum ama altın kemeri bence sonuna kadar hak etti. Dışarıdan bakınca sanki cılız, güçsüz gibi görünse de kuvvetinin hafife alınamayacak seviyede olduğunu gösterdi. Finalde kendinden 10 kilo fazla ve 10 cm daha uzun Şaban Yılmaz’ı yenmeyi başardı. Tebrikler Orhan Okulu.

Antalya başpehlivanlar diyarı zaten. Yanılmıyorsam son 7-8 yıldır Kırkpınar altın kemeri Antalya’dan dışarı çıkmadı. Mehmet Yeşil Yeşil, Ali Gürbüz, İsmail Balaban ve Orhan Okulu Kırkpınar’ı adeta domine etti. Bu kişiler arasından Kırkpınar Başpehlivanlığı için bir çok kişinin aday gösterdiği İsmail Balaban, çeyrek finalde bana göre rakibi Ali Gürbüz’e karşı aceleci bir oyun sergiledi. Sanki ‘bir an önce yeneyim de üst tura çıkayım’ der gibiydi.

Ve bu aceleci tavrı ona maçı kaybettirdi. Belki de Ali Gürbüz’e karşı psikolojik olarak hazır değildi. Çünkü 5 yıl önce Ali Gürbüz ile bu kez finalde karşılaşmış ve kaybetmişti. O maçın rövanşını almanın verdiği hırsla saldırdı İsmail Balaban. Fakat adı son yıllarda dopinglerle anılan Ali Gürbüz, Balaban’ın bir anlık hatasını affetmedi ve puanı alarak rakibini eledi.  Maçı dramatik bir şekilde kaybeden Balaban, uzun süre gözyaşlarına hakim olamadı.

Ali Gürbüz ise 3. turda Recep Kara’yı şaibeli bir şekilde yenerek üst tura çıkmıştı. Otoriteler ve Yağlı Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın bile hakemlerin hata yaptığını, maçı Recep Kara’nın kazanması gerektiğini söyledi. Federasyon başkanını bu açık yürekliliği sebebiyle kutlarım.  3. turu şaibeli kazanan Ali Gürbüz zaten yarı finalde, çok basit bir hatayla elendi. Öyle ki yarı finalde Şaban Yılmaz’ı yenmek üzere hamle yapan Ali Gürbüz, rakibini sırt üstü getireyim derken kendi sırt üstü geldi ve elendi. Yine otoriteler öyle bir hatanın Kırkpınar’da yarı final oynayan bir güreşçiye yakışmadığını söyledi.  3. turu şaibeyle geçen Ali Gürbüz, yarı finalde amatörce elendi.

KIRKPINAR’DAN NOTLAR

Temiz ve güzel oyunuyla finale kadar çıkan Orhan Okulu, zorlu rakibini altın puanla yenmeyi başardı. Okulu, altın kemeri 3 kez üst üste kazanarak daimi olarak Antalya’ya kazandırmak istediğini söyledi. Sonra da tribüne giderek adına yarıştığı Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç’e sarıldı. Genç’in yanında CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul da vardı.

Kumbul’u görünce MHP Antalya İl Başkanı Mustafa Aksoy’un basına geçtiği mail aklıma geldi. Kırkpınar’ı izlemeye giden Aksoy, yağlı güreşleri izleyen ilk il başkanı olduğunu yazmış. Demek ki öyle değilmiş. Ayrıca neden böyle bir ayrıntıya girme gereği duydu ki Aksoy? Çok mu önemli bir başarı, Antalya adına Kırkpınar’ı izleyen ilk il başkanı olmak? Zaten o bilginin de doğru olmadığını gördük. Neyse günün kazananı Orhan Okulu’yu bir kez daha tebrik ediyor, başarıların devamını diliyorum. Bu altın kemer Antalya’ya yakıştı.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok