Antalya
16.07.2018
A
GENEL , GÜNCEL
Enerji verimliliği seferberliği başladı
Enerji verimliliği seferberliği başladı

Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER), tüm Türkiye’de enerji verimliliği ve tasarrufu konusunda seferberlik ilan etti.

Dünya’nın ana gündem maddesi olan enerji verimliliği ve tasarrufu konusunda kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla kurulan Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER), tüm Türkiye’de gerçekleştireceği Anadolu Buluşmaları adı verilen toplantısının ilkini Samsun’da gerçekleştirildi. Dernek, toplantılarıyla tüm Türkiye’de enerji verimliliği ve tasarrufu konusunda seferberlik ilan etti.

ENERJİ VERİMLİLİĞİ MASAYA YATIRILDI

VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin’in başkanlığında yapılan Anadolu Buluşmalarında, yapılarda enerji verimliliği ve tasarrufunun önemi ile ülke ve ev ekonomisine olan katkıları üzerinde duruldu. Öte yandan enerji verimliliği konusunda en doğru çözümleri rasyonel maliyetlerle iş dünyasının ve vatandaşların hizmetine sunmak için doğru finansal modeller üzerinde de görüşülen toplantıya akademinin yanı sıra kamu kuruluşları, özel sektör temsilcileri katıldı.

ENERJİ PROBLEMLERİ ORTAYA ÇIKACAK

Uluslararası Enerji Ajansı’nın daha bu yüzyılın başında yaptığı araştırmaya göre, gelişmekte olan ülkelerden kaynaklanacak olan enerji talebi sebebiyle 2030 yılına geldiğimizde ciddi bir problemle karşı karşıya kalma ihtimalimizin olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Emre Alkin, “Ne yazık ki yaşadığımız dünya için gerekli her adımı pahalı olarak nitelendirip, topluma zararlı olan ucuz çözümlere ya da alışkanlıklara ilgi göstermekteyiz. Bazı çözümlerin maliyetli olduğu bir gerçektir, çünkü bunun sebebi basittir: Bir güzelliği yok etmek için harcanan emek ve kaynak fazla değildir. Ancak söz konusu güzelliği geriye getirmek için harcanan emek ve kaynak her zaman daha fazladır.” diyerek kamuoyunu uyardı. 

BİNA VE SİTELERDE KULLANILIYOR

Ülkemizde enerjinin %37’si konut ve sitelerde tüketiliyor. Binalarda kullanılan enerjinin %80’ine yakını yapıların ısıtılması veya soğutulması için kullanılır. Evlerin hem ısıtılması hem de soğutulması için her yıl fazladan harcadığımız maliyetler ülke ekonomisini de etkilemektedir. Ülkemizin enerjideki dışa bağımlılığının azalması, ekonominin canlanması, istihdam oranlarının artması enerji verimliliği ile elde edilir.Enerjinin temiz elde edilmesi kadar kullanılan enerjinin verimliliği de çok önemlidir. Enerji verimliliği denilince ilk akla gelen teknoloji ısı yalıtımıdır. Binaların dışa bakan iç yüzey sıcaklığı ile iç ortam sıcaklığı arasındaki farkın 3 derecenin üzerinde olmaması gerekiyor. Hem hükümetin hem de finans sektörünün destekleyici uygulamaları ile ısı yalıtımı artık birçok binada uygulanıyor. 

-----------------------------------------------

 

KARS İLK GES’İNE KAVUŞACAK

Kağızman Belediyesi, 1,134 megavat (MWp) gücünde lisanssız güneş santrali kuruyor. Santral Türkiye'de güneşi ilk gören GES unvanına sahip olacak. 

Kars Kağızman Belediyesi’nin açtığı, Kars Merkez İlçesine bağlı Ortagedik Köyü mevkiinde 1,134 MWp (990 kWe) büyüklüğünde bir güneş santrali kurma ihalesi sonuçlandı. İhale bedeli 4 milyon 695 bin TL olarak belirlendi. Kars Kağızman Belediyesi’nin projesi, yatırım teşvik belgesi kapsamında katma değer vergisi (KDV) muafiyetinden yararlanacak. Belediye yetkililerinin açıklamalarına göre Kağızman Belediyesi GES, Ermenistan sınırına 11 km mesafede yer alıyor. Santral bu konumuyla Türkiye’de her sabah güneşi ilk gören 1 MW’lik lisanssız GES unvanına sahip olacak. İhale şartnamesine göre santralin 90 gün içinde kurulup Kars Kağızman Belediyesi’ne teslim edilmesi gerekiyor. Santralde Kağızman Belediyesi’nin tüketeceği elektrik üretilecek, tüketim fazlası ise şebekeye satılacak.

Kaynak: www.enerjigunlugu.net

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: