Antalya
14.07.2018
A

Sevgili Okurlar, Bugünden itibaren başlayan seri yazımızla Özgül Öğrenme Bozuklukları’nın neler olduğu ve yapılması gerekenleri sizlerle paylaşacağız. Ailelerimize ve Öğretmenlerimize faydalı olması dileğiyle…

 

Özgül öğrenme güçlüğü öğrenmeyle ilgili bir sorun olarak algılanmakla ve tanıtılmakla birlikte; gördüğümüz, duyduğumuz ya da dokunduğumuz, tanımaya çalıştığımız şeylerin algılanmasıyla ilgili ya da işlenmesiyle ilgili bir sorun olarak yaşanmaktadır.

Ortaya çıkış nedenleri; beyindeki bazı farklılıklar nedeniyle öğrenme süreçlerinde bir ya da birkaçında sapmalar olması durumunda ortaya çıkar. Her özgül öğrenme güçlüğü gösteren çocuk birbirinden farklıdır. Özgül öğrenme güçlüğü zeka sorunu değildir. Tanı konulması için duyusal organlarda organik bir bozukluğun olmaması gerekmektedir. 19. yüzyılda disleksi daha çok bilinen bir kavramdı, Sözlük karşılığı okuma güçlüğüydü. Özgül öğrenme güçlüğü okuma\yazma\aritmetik güçlüğü olarak da geçebilmektedir. Sıklığı %1-%30 arasında değişir ve erkeklerde daha sık görülür.

Nedenleri kesin olarak bilinmemektedir. Olası nedenler genetik, kalıtsal etmenler, beyindeki yapısal işlevsel farklardan bahsedilmektedir. Özgül öğrenme güçlüğü olan çocukların anne-babalarında da özgül öğrenme güçlüğü görülme olasılığı yaygındır. Beynin her iki yanındaki işitsel alan normal kişilerde solda daha büyüktür, disleksiklerde her ikisi de eşit ya da sağdaki daha büyük olmaktadır. Özgül öğrenme güçlüğü olanlarda ses-harf  ilişkisinin bozuk olduğu söylenebilir. Örneğin; “c” sesini görür ama nasıl olduğunu hatırlaması zor olabilir. Beyindeki dil ve görsel algı alanlarında daha az aktivasyonun olduğu da belirtilmektedir.

  • öğrenilen materyali akılda tutmak, birbiriyle ilişkilendirmek ve yeri geldiğinde kullanmaktır. Öğrenme sorunları 0-6 yaş grubunda da gözlenebilir ama okula başlayınca anlamlandırılabilmektedir. Öğretmenler bu çocukların yeterli zekada olduklarını, ilgi alanlarının da olduğunu ama öğreniyor göründükleri şeyleri öğrenemediklerini ifade ederler. Özgül öğrenme güçlüğü olan çocuklar doğru heceleme yapamayabilirler. Yazıları kopyalarken bile b-d-p harflerini ters yazabilirler. Aileler ”evde çalıştırıyoruz, tekrar ettiriyoruz, öğreniyor ama okulda aynı şeyi yapamıyor” diye ifadelerde bulunabilirler.

1917’de Hinsselwood Özgül Öğrenme Güçlüğünü doğuştan kelime körlüğü olarak tanımlamıştır. Konjenital bir sorun olduğunu söylemiş ve genetik geçişli olduğunu tanımlamıştır. Daha sonra 1941’de Strauss ve Warner minimal beyin disfonksiyonu terimini kullanmış ve yeterli entelektüel düzeye sahip oldukları halde, okuma güçlüğü nedeniyle okulda başarılı olamayan vakalara işaret etmiştir. Bugünkü tanıma en yakın şekliyle ilk kez 1942’de Kirk tarafından Learning Disability terimi kullanılmıştır.

 

(Devam Edecek

Esenlikler Dilerim.

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok