Antalya
13.07.2018
A
GENEL , GÜNCEL , YAŞAM
Bakanın oteline iptal davası
Bakanın oteline iptal davası

Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un sahibi olduğu ETS Tur'un Bodrum Kissebükü'nde bulunan Adalıyalı Koyu'nda otel yapımı için aldığı tahsis izni Bodrum Deniz Ticaret Odası ve Bodrum Denizciler Derneği tarafından mahkemeye taşındı.

 

Adalıyalı'da otel yapımı için iki firma tahsis aldı. Açılan davalar sonunda bu tahsisler iptal edildi. Üçüncü tahsis şu anda Turizm Bakanı olan Mehmet Ersoy'un ETS Tur'una yapıldı. Ekim 2013’te ÇED yönetmeliğinde yapılan değişiklikten faydalanan ETS, başvurusunu buna göre yaptı ve tahsisi aldı. Ardından 1. Derece Sit Alanı olan bölge 3. Derece Sit Alanı’na dönüştürüldü. Çevreci kuruluşlar bu şekilde verilen tahsis kararına karşı ayaklandı. Mavi Yol Girişimi adlı çevre platformunun sosyal paylaşım sitesi Change.org'da başlattığı iptal kampanyasını 12 binin üzerinde kişi imzaladı. Adalıyalı'yı yapılaşmaya açan plan kararlarını ve "ÇED gerekli değildir" kararını, Bodrum Deniz Ticaret Odası ve Bodrum Denizciler Derneği mahkemeye taşıdı.

 

MAVİ YOLCULUĞU ÖLDÜRÜR

Dava avukatı Betül Sümer Cinmen, "Adalıyalı'da yapılaşmaya izin veren 25 binlik, 5 binlik ve binlik imar planları ve Bakanlıktan verilen 'ÇED gerekli değildir' kararının iptal edilmesi istemiyle dava açtık. Bu arada 1. derece sit alanı olan bölgenin 3. derece sit alanına düşürüldüğünü öğrendik. Şu anda incelemeler yapılıyor. Bilirkişi raporları bizim lehimizde. Buraya otel yapılması bölgedeki yat turizmini ve mavi yolculuğu öldürür. Turizm Bakanı Ersoy'un, Türkiye turizmini temsil eden biri olarak bu yatırımdan vazgeçeceğini düşünüyor, otel inşaatıyla ilgili ısrarından vazgeçmesini bekliyoruz" dedi.  

 

ORTADA HUKUKSUZ BİR DURUM VAR

Bodrum Kent Konseyi Başkanı da olan Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz, Turizm Bakanı Ersoy'un artık ETS'nin değil Turizm Bakanı olarak 81 milyonun temsilcisi olduğunu belirterek, "Sayın bakan 81 milyon adına Türkiye turizmini, denizciliği, deniz turizmini temsil etmektedir. Ortada hukuksuz bir durum var. Sayın bakanımızın bu hukuksuzluğa son vereceğini düşünüyor, son vermesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.  

 

ELİMİZDE BİR TEK GÖKOVA KALDI

Adalıyalı Koyu'nun deniz turizminde mavi yolculuk ve yat turizmi açısından çok önemli bir koy olduğunu, Türkiye'de hiçbir yapılaşmanın olmadığı, doğal, sessiz birkaç koydan biri olduğunu söyleyen Demiröz, "Mavi yolculuk için Kuzey ve Güney rotalarımız vardı. Kuzey rotasını yapılaşma nedeniyle tümüyle kaybettik. Elimizde kala kala Gökova Körfezi kaldı. Yapılaşmanın önü alınmazsa onu da kaybedeceğiz" ifadelerini kullandı.  

 

YENİDEN MASAYA YATIRACAKTIR

"Adalıyalı Koyu, Gökova için giriş kapısı anlamına geliyor. Konaklamalar orada yapılır. Yatlar geceyi orada geçirir. Havaların bozuk olduğu zamanlarda yatlar oraya sığınır" diyen Demiröz, "Daha önce üç firma tahsis almıştı. Tahsislere karşı dava açıldı. Davayı kaybetmelerinin ardından iki firma çekildi. Turizm Bakanımızın firması oraya otel yapma ısrarından vazgeçmedi. Bakan olmasının ardından konuyu yeniden masaya yatıracağını, yatırması gerektiğini düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

 

İPTAL KAMPANYASINA İMZA YAĞDI

Bölgede çevre mücadelesi veren Mavi Yol Grubu, Adalıyalı Koyu'na otel tahsisin iptali için kampanya başlattı. Mavi Yol Grubunun Change .org'da başlattığı kampanyaya bugüne kadar 12 bin 220 kişi imza verdi. Mavi Yol'un kampanya metninde şu ifadeler yer aldı:

 

İPTAL İSTİYORUZ

Alakışla Limanı, yerli halkın dilinde Kissebükü olarak dillenen; içinde Adalıyalı, Narlıyalı, Harabeler isimleriyle anılan küçük koylarıyla Bodrum'dan kıyı boyunca 13,5 mil kuş uçumu 19 kilometre mesafede, Gökova Körfezinin içinde yer alan henüz yapılaşmanın ulaşamadığı korunması gereken doğal, tarihi ve bakir koylarımızdandır. Tamamı ormanla kaplı ve Doğal ve Arkeolojik SİT olarak tescilli Kissebükü, barındırdığı doğal, tarihi ve kültürel değerlerle Dünyanın En Güzel Koyları listesinde olan bir dünya mirasıdır. Dünyanın her köşesinden gelen ziyaretçilerin, denizcilerin, Mavi Yolcuların Bodrum’luların yani insanların doğa ile baş başa kalabildiği ender rastlanan yaşam alanımızdır. 2005 yılında Turizm Bakanlığının Kissebükü-Adalıyalı’yı otel turizmine tahsislerini sizlerin destekleriyle iptal ettirmiştik. 2013 yılında yasalarda yapılan değişikliklerle Adalıyalı’daki tahsis yeniden canlandırılmış ve koy 1000 yataklı 5 yıldızlı otel yapmak üzere Ersoy Otelcilik İnşaat ve Turizm İşletmeciliği AŞ’ye tahsis edilmiştir. Biz ETS Grup’a yapılan bu tahsisi, kabul etmiyoruz. 23 yıldır Kissebükü’ne yapılaşmayı sokmayan yöre halkı, denizcileri, çevrecileri, doğaseverleri, meslek odaları, dernekleri ve siyasi partileri ile birlikte yine sizin desteklerinizle bu tahsisi de iptal ettireceğiz. Biz bu bölgede yapılan her girişime, yatırıma hayır diyoruz. Bodrum Kissebükü ve Adalıyalı’ya yapılan otel tahsisinin iptalini istiyoruz." Mustafa KOÇ

 

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: