Antalya
10.07.2018
A
GENEL , ÇEVRE , YAŞAM
Kuzdere'de yenileme çalışmaları başladı
Kuzdere'de yenileme çalışmaları başladı

 Kemer’e bağlı Kuzdere Mahallesi'nin yenileme çalışmaları Belediye Başkanı Mustafa Gül'ün verdiği startla başladı

Kemer'e bağlı Kuzdere Mahallesi'nin imar probleminin çözülmesinin ardından, belediyeye ait olan ve üzerinde binaların bulunduğu mini sanayi bölgesi Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül'ün verdiği başlangıç ile yıkılmaya başladı. Yıkım çalışmasının başlatıldığı alana içerisinde Kültür ve Alışveriş Merkezi yapılacak. Projede 3 sinema salonu, kültür salonu, spor salonu, 300 kişilik toplantı salonu, düğün salonu, kapalı yüzme havuzu, dualı ve sohbetli düğünlerin yapılması için salon ve ibadethane yer alacak.

GÜL HALLEDECEK

Kuzdere yenileme çalışmasının sadece Kültür ve Alışveriş Merkezi ile sınırlı kalmayacağını bunun yanında yolların, aydınlatmaların ve parkların da yapılacağı Kuzdere Mahallesi ile ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Mustafa Gül, "Burada geçmişte kendine katkı olsun, muhtarlığa katkı olsun diye derme çatma binalar yapılmış. Bu binalar da Kuzdere Mahallemizin bir sanayisi gibi çalışmıştı. İnsanlar yaklaşık 20- 25 yıldır burada faaliyet göstermiş. 2009 yılında Büyükşehir Yasasıyla Kuzdere de Kemer Belediyesi'ne bağlanınca biz de burada bir imar çalışmasına girdik. 1996 yılında başlayan imar çalışması bir türlü halledilmedi. Zaten vatandaşın da 'illa Mustafa Gül halledecek' diye bir talebi vardı. Çünkü Arslanbucak'ı örnek alıyorlardı. Biz de o çalışma doğrultusunda geldik, başladık. İmar planımızı bitirdik. Artık önümüzdeki günlerde insanlar müteahhitlerle anlaştılar ve belediyemize müracaatlar başladı. Biz vermiş olduğumuz sözü tuttuk, imarı yaptık" dedi.

SIKINTILARI ANLATTI

Daha önce bölgeye belediye hizmet binası yapmayı düşündüklerini aktaran Başkan Gül, "Bu projenin bölge için ölü bir yatırım olacağını düşündüğümüz için Kültür ve Alışveriş Merkezi açmaya karar verdik. Bu bölgeyi canlandırmak, kalkındırmak için burada bir kültür merkezi, çok amaçlı salonlar, sinemalar ve içerisinde halkımızın ihtiyaçlarını görebilecekleri büyük mağazaların yapıldığı bir alan haline getireceğiz. Yine bu bölgede, artık camiler de sohbetli düğünlerimizin, nikahlarımızın yapıldığı bir dönemde burada bir alanda bahçe içerisinde bu amaçla kullanmak için bir mescit gibi binayı inşa edeceğiz. Bunların temelini atmak üzere bugün buradayız. Artık Kuzdere'nin tam girişinde, bölgenin imajını bozan, yapısını bozan, güzelliğini bozan binalarının olması. Bir de bu bölgenin belediyenin olması en büyük ayıplardan birisi. Biz bunu kaldırmak için bugün buradayız. İnşallah önümüzdeki günlerde burayı temizleyip, hemen temelini atıp buradaki inşaatlarımızı yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu. Kuzdere'nin tapuda bir kütüğünün olmadığını vurgulayan Başkan Gül, projenin bu çalışmanın tamamlanmasını beklediğini söyledi. Geçmişten bugüne Kuzdere ile ilgili sıkıntıları anlatan Başkan Gül, şöyle dedi:

İMARIN GELMESİNİ BEKLİYORUZ

"Biz burada imarın gelmesini bekliyorduk, tabii bugüne kadar mecliste de bazı arkadaşlar soru soruyorlar 'Niye başlamadı, niye yapılmadı' diye. Kuzdere biliyorsunuz 1989 yılında Çamyuva'ya bağlı tek muhtarlıktı. Ama kütükte ayrılmamış, tapuda hala bir Kuzdere kütüğü yoktu. Onun için de biz Çamyuva'ya ait olan bir tapuda Kuzdere'de bir inşaat yapmamız yasal olarak mümkün değildi. Bunun düzelmesini bekledik. Kanunen artık Kuzdere'nin ayrı bir kütüğü oluştu. Şu an bundan daha 2- 3 ay önce tapularda Çamyuva yazıyordu, Kuzdere'de artık şimdi Kuzdere Mahallesi diye ayrı bir kütük oluştu. Biz de o kütüğün çıkmasını bekledik. Esnaflarımızın ricası vardı, 'biz nisan, mayısa kadar işlerimiz var onları halledelim' diye, onların da ekmeklerine ve işlerine zarar vermemek için o duruşu gösterdik. Artık Belediyemizin de sahil bölgesindeki işleri bitti. Artık biz de Kuzdere'deyiz. Hem burayı kaldıracağız, hem Kuzdere'nin içerisindeki anayolların yapımına da başlıyoruz. Artık sezon sonuna kadar inşallah Kuzdere çok değişik bir havayla, hem inşaatıyla, hem yollarıyla ve renkli renkli güzel aydınlatmalarıyla, parklarıyla modern bir mahallemiz olacak. Bunun örneği Arslanbucak gibi, Çamyuva gibi bir yer olacak. Burayı da halkımıza yakışır bir biçimde tamamlayacağız. Şimdiden herkese hayırlı olsun." (DHA)

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: