Antalya
Yayın Tarihi : 09.07.201811:20
Güncelleme Tarihi : 09.07.201811:21
A
GÜNDEM , GÜNCEL , YAŞAM
ELON MUSK’TAN BATARYALI GES
ELON MUSK’TAN BATARYALI GES

Elon Musk İngiltere’de 600 futbol sahası büyüklüğündeki bataklık alana dünyanın en büyük bataryası ile birlikte güneş enerjisi santrali kuracak. 

Amerikan elektrikli araç ve inovasyon şirketi Tesla’nın kurucusu Elon Musk 400 milyon sterlin değerindeki dünyanın en büyük batarya projesini de içeren proje kapsamında İngiltere’de Kent yakınlarında 600 futbol sahası büyüklüğündeki bir bataklık alana güneş enerjisi santrali kuracak.  Kurulacak olan Cleve Hill GES’te yaklaşık bir milyon adet güneş paneli iki katlı otobüs yüksekliğinde kurulacak. Paneller benzerlerinden farklı olarak sadece güneş cephesine dönük olmayacak, zig -zaglar halinde Batı ve Doğu’da yer alacak. 

ÇEVRECİLER PROJEYİ DURDURMAYA ÇALIŞIYOR

15 futbol sahası büyüklükteki alana kurulacak olan ve Elon Musk tarafından tasarlanacak olan Graveney depolama sistemi 7.660 batarya ünitesi ile 350 megawattlık kapasiteye sahip olacak. Musk’ın Avustralya’da kurduğu 129 MW kapasiteli depolama sistemi hali hazırda dünyanın en büyük depolama sistemi. Santralin kurulacağı bataklık alanın nadir kuş türlerine ev sahipliği yapması nedeniyle İngiltere’de ve dünya genelinde çevreciler Musk’ın bu projesini durdurmak için kampanya başlatmış durumdalar.

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: