Antalya
09.07.2018
A
GÜNCEL , GÜNCEL , YAŞAM
Fotoğraf ‘ışık’ demektir
Fotoğraf ‘ışık’ demektir

Fotoğraf sanatçısı Yılmaz Çamkesen'in Agora Alışveriş Merkezi Fuayesinde açtığı ‘Işığın Hayata Bıraktığı İzler’ başlıklı fotoğraf sergisi, büyük ilgi çekiyor

 

 15 Temmuz'a kadar açık kalacak sergide Yılmaz Çamkesen'in farklı zaman ve mekânlarda çektiği, çoğu portrelerden oluşan 40 fotoğrafı yer alıyor. "Fotoğraf demek benim için ışık demektir. Işık demek hayat demektir. Işık olmazsa hayat olmaz. Işık olmazsa fotoğraf olmaz" diyen Çamkesen, sergiye adını veren ‘Işığın Hayata Bıraktığı İzler’ temasının bu şekilde ortaya çıktığını söyledi.  

BABA MESLEĞİ

23 yıldır fotoğrafçılık mesleğiyle uğraştığını belirten Yılmaz Çamkesen, "Fotoğrafçılık bizde baba mesleği. Burada açtığım sergi ilk sergim. Bu sergimde 40 fotoğraf yer alıyor. Fotoğrafların çoğunluğu portrelerden oluşuyor. Sergide hayatın içinden alınmış, hikâyesi, konusu olan fotoğraflar da bulunuyor. İkinci sergim tümüyle bu tür fotoğraflardan oluşacak. Fotoğrafları seçeceğim mekân da buna uygun bir mekân olacak" dedi.

HER BİRİ AYRI BİR KARAKTER

"Fotoğrafçılığın reklam, moda, portre fotoğrafçılığı, endüstriyel fotoğrafçılık gibi farklı branşları bulunuyor. Ben portreye ağırlık verdim. Özgün yüzlere sahip, 'karakter' diye tabir ettiğimiz kişilerle tanışıp onların fotoğraflarını çekiyorum. Bu sergide farklı karakterleri yansıtan 35 fotoğraf bulunuyor" diyen Yılmaz Çamkesen, "Portreler arasında büroda, sokakta, çarşıda pazarda karşılaştığımız, hikâyesini merak ettiğimiz insanlar öne çıkıyor” diye konuştu.

HİKÂYESİ OLANLAR

"Hikâyesi olan" konulu fotoğraflarla ilgili de bilgi aktaran Yılmaz Çamkesen, İstanbul'da çektiği bir fotoğrafı göstererek, "Burası Sirkeci'deki bir cami. Ramazan ayı ve iftar vakti. Herkes evine çekilmiş. Ortalıkta kimse yok. Caminin merdiveninde oturan, çaresiz yoksul bir kadın ve kucağındaki çocuğunun dışında" ifadelerini kullandı. 

FUTBOLCULUK GİBİ

Fotoğraf atölyesi olduğunu, geçimini fotoğrafçılıkla sağladığını belirten Çamkesen, "Stüdyomda ekonomik gelir sağlamak amacıyla reklam, moda, portre çekimleri yapıyorum. Boş zamanlarımı fotoğraf sanatına ayırıyor, Türkiye ve dünyanın tanınmış fotoğraf yazarlarının kitaplarını okuyarak, yeni deneyler üzerinde çalışarak değerlendiriyorum. Fotoğrafçılık da futbolculuk gibidir. Sürekli antrenman yaparsanız iyi performans gösterir, iyi eserler ortaya çıkarırsınız. Stüdyomda cansız mankenleri bile kullanarak sürekli deneyler yapıyor, iyinin en iyisini bulmak için çaba gösteriyorum" dedi. Mustafa KOÇ      

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: