Antalya
06.07.2018
A
GÜNCEL , GÜNCEL
Görevden alma tartışması devam ediyor
Görevden alma tartışması devam ediyor

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim görevlisi Sinan Oruçoğlu'nun fakültedeki görevine son verilmesiyle ilgili tartışma devam ediyor. Oruçoğlu'nun görevden alınmasına karşı çıkan öğrencileri sosyal paylaşım sitesi Change.org'da bir kampanya başlattı. "Hiçbir gerekçe gösterilmeksizin Ak

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim görevlisi Sinan Oruçoğlu'nun fakültedeki görevine son verilmesiyle ilgili tartışma devam ediyor. Oruçoğlu'nun görevden alınmasına karşı çıkan öğrencileri sosyal paylaşım sitesi Change.org'da bir kampanya başlattı. "Hiçbir gerekçe gösterilmeksizin Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığı tarafından işine son verilen Sinan Oruçoğlu hocamızın fakültemizdeki görevine devam etmesini talep ediyoruz. Fakültemizde onun gibi teorik derslerin yanı sıra pratik anlamda da bizi eğitmeye çalışan donanımlı ve öğrenci dostu hocalara ihtiyacımız var" diyen öğrencilerin kampanyasına 1.209 kişi imza verdi. Radyo Televizyon Sinema Bölüm Başkanlığını da yürüten Dekan Ahmet Ayhan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Oruçoğlu'nun İletişim Fakültesi öğretim elemanı olmadığını belirterek,"Türk Dili 1 ve 2 derslerine Türk Dili Bölümü kimi görevlendirirse o girer. Önce başka bir hoca girmişti, son iki yıl Sinan Bey girdi, sonra kim girer bilemem" açıklamasında bulundu. Oruçoğlu'nun kadrosunun İletişim Fakültesi'nde olmadığını, 13/b ile görevli olduğunu belirten Ahmet Ayhan, Oruçoğlu'nun görev süresinin yaklaşık 1.5 yıl önce bittiğini ifade etti. Ahmet Ayhan'ın paylaşımına Oruçoğlu'nun cevabı gecikmedi. Görev süresinin 1.5 yıl önce bittiği bilgisinin doğru olmadığını söyleyen Oruçoğlu, "Fakülteye atandığım 2014 yılından bu yana hiç görev süresi uzatımı yapılmadı. Çünkü rektörlük tarafından fakülteye atanma yazımda süre sınırlaması konmamıştır. Görevlendirmem rektörlük tarafından iptal edilmediği sürece görev yerim çalışmakta olduğum bölümdür" dedi.

GÖREV SÜRESİ SONA ERDİ

Tartışma devam ederken Dekan Ahmet Ayhan bir açıklama daha yaptı. Oruçoğlu'nun İletişim Fakültesi'nde 13/b ile görevli olduğunu yineleyen Ahmet Ayhan, "Yükseköğretim kurumlarına bağlı birimlerin ihtiyaç dahilinde işleme koyduğu söz konusu madde, birimler arası görevlendirmeden ibaret olup herhangi bir iş akdi sonlandırılması işlemi değildir. Son görev süresi uzatımı olan 16 Nisan 2018 tarihine kadar (daha önce iki kez görev süresinin uzatılması için dilekçeyle başvurmuş olmasına karşın)  2018-2019 eğitim-öğretim yılı görev süresinin uzatılması için bölüm başkanlığına dilekçe vermemiş ve doğal olarak görev süresi kendiliğinden sona ermiştir" ifadelerini kullandı.

ATAMA DEĞİL GEÇİCİ GÖREVLENDİRME

Oruçoğlu'nun “Rektörlük tarafından fakülteye atanma yazımda süre sınırlaması konmamıştır” şeklindeki paylaşımının gerçeği yansıtmadığını belirten Ahmet Ayhan, "Görev süresinin uzatılması talebiyle Radyo Televizyon Bölüm Başkanlığına verdiği 29.02.2016 ve 03.03.2017 tarihli dilekçeler mevcuttur ve bunun üzerine gerekli işlemler dekanlıkça işleme konulmuştur. Ayrıca Öğr.Gör. Sinan Oruçoğlu’nun sosyal medyadaki 'zorunlu bir açıklama' adlı paylaşımında geçen 'atama' ifadesini sehven kullandığı, doğru ifadenin geçici görevlendirme olduğunu düzeltmekte yarar vardır" vurgusunda bulundu. Oruçoğlu'nun 16 Nisan 2018’de dolacak olan görev süresi için bölüm başkanlığına herhangi bir dilekçe vermediğini, bölüm başkanlığına görev süresinin uzatılmasıyla ilgili bir talebinin olmadığını belirten Ayhan, "Bu bağlamda herhangi bir girişim yapılmadığı için geçici görevlendirme sona ermiştir" dedi.

 

Ahmet Ayhan'ın açıklamasına sosyal medya hesabından karşılık veren Sinan Oruçoğlu  ise farklı bir yorumda bulundu. "Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğünün 08 Nisan 2014 tarihli yazısıyla, kadrom Türk Dili Bölümündeyken 'hizmetine duyulan ihtiyaç nedeniyle iletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Radyo-TV Anabilim Dalında 2547 Sayılı Yasanın 13/b-4 maddesi uyarınca görevlendirilmesi' ifadesiyle süre belirtilmeksizin görevlendirilmem yapılmıştır" diyen Oruçoğlu, "13/b-4, '1 yıl süreyle' ya da 'süre sınırlandırması konulmadan' yapılan bir görevlendirme türüdür. Bu görevlendirme türüyle tüm özlük haklarımla birlikte İletişim Fakültesi öğretim elemanlarından biri durumuna geldim. Bu nedenle 16 Nisan 2014 tarihli Türk Dili Bölüm Başkanlığının bana tebliğ edilen yazısında da 'Bölüm Başkanlığımızdan ilişiğiniz kesilmiştir.' ifadesi yer almaktadır. Dolayısıyla ilgili tarihten itibaren özlük haklarımla ilgili işlemler ve benzer konularda tüm yetkiler iletişim Fakültesi Dekanlığına geçmiştir" dedi.

DİLEKÇE GÖREVİMİN YENİLENMESİYLE İLGİLİ

‘Araştırma görevlisi’, ‘öğretim görevlisi’ ve ‘dr. öğretim üyesi’ kadrolarının YÖK yasasına göre sözleşmeli personel olarak tanımlandığını, rutin bir işlemle başvuru yapılarak görevlerin yenilendiğini belirten Oruçoğlu, "Fakültedeki görevimin uzatılmasına dönük verdiğimin iddia edildiği dilekçeler İletişim Fakültesindeki görevimin uzatılmasıyla ilgili değil üniversitedeki görevimin yenilenmesiyle ilgilidir. Kadroma ilişkin tüm yetkiler iletişim Fakültesi Dekanlığı yetkisinde olduğu için bu dilekçeler de üniversitedeki kadromun olduğu Türk Dili Bölümüne değil doğal olarak fakülteye verilmiştir. Konu, bu teknik ayrıntıda karmaşık duruma getirilerek sanki fakültedeki görev sürem bitmiş de başvuru yapmamışım gibi yansıtılmaktadır. Zaten bu gerekçenin doğru olması durumunda fakülteden 1.5 yıldır neden gönderilmediğim de açıklanması gereken bir konudur" ifadelerini kullandı.  

Mustafa KOÇ

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: