Antalya
05.07.2018
A
GENEL , GÜNCEL
AKS’ta 'Serin Sinema' günleri
AKS’ta 'Serin Sinema' günleri

 

Antalya Kültür Sanat'ta (AKS) Temmuz ayı boyunca her perşembe akşamı Serin Sinema programı çerçevesinde gerçekleşecek gösterimler, Nisan ayında yaşamını yitiren Çek asıllı yönetmen Milos Forman’ın filmlerine odaklanıyor.

 

Modern Zamanlar Dergisi işbirliğiyle düzenlenecek Serin Sinema’nın ilk filmi tüm zamanların en iyi savaş karşıtı filmlerinden biri olarak gösterilen 1979 yapımı “Hair-Bırak Güneş İçeri Girsin”.  5 Temmuz Perşembe akşamı (bugün) saat 19.00’da gösterilecek olan film,  Vietnam Savaşı hazırlığındaki Amerikan ordusuna katılmak için Oklahoma’dan yola çıkan takım elbiseli kovboy Claude’un New York’ta bir grup hippiyle tanışması ve hayatının değişmesini müzikal bir dille anlatıyor.

 

12 TEMMUZ'DA 'GUGUK KUŞU'

1932 yılında Çekoslovakya’da dünyaya gelen Milos Forman, günümüzde dünya sinemasının en önemli ustalarından biri olarak gösteriliyor. 1985 Cannes Film Festivali ve 2000 Venedik Film Festivali’nde jüri başkanlığı yapan Forman’ın 1975 yapımı  “Guguk Kuşu”, Amerikan Film Enstitüsü’nün 100 Yılın 100 Filmi listesinde 20'nci sırada yer buluyor. Ken Kesey’in romanından beyazperdeye uyarlanan bu filmin başrolünde Jack Nicholson yer alıyor. En önemli beş dalda Oscar kazanan (En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Uyarlama Senaryo) “Guguk Kuşu” 12 Temmuz Perşembe akşamı AKS’ta izlenebilecek.

 

19 TEMMUZ'DA 'AMADEUS'

Wolfgang Amadeus Mozart ve dönemin ünlü bestecilerinden rakibi Antonio Salieri ile çekişmesini anlatan 8 Oscar ödüllü “Amadeus” filmi yaratıcılık, Tanrı sevgisi, deha ve hırs gibi temalar etrafında gezen bir başyapıt olarak gösteriliyor. Forman’ın 1984 yılında çekimlerine başladığında yıllar sonra doğduğu topraklara dönerek Prag’da çektiği bu film 19 Temmuz Perşembe akşamı Serin Sinema ile AKS seyircisiyle buluşacak.

 

2 AĞUSTOS'TA SONA ERİYOR

Anlaşılmadığını düşünen bir komedyenin sıra dışı öyküsünü başroldeki Jim Carry’nin anlattığı 1999 yapımı “Aydaki Adam” ise Milos Forman’ın medya eleştirisi olarak değerlendiriliyor. 26 Temmuz Perşembe akşamı gerçekleşecek filmin gösteriminin ardından etkinlik serisinin son filmi 2 Ağustos Perşembe akşamı gösterilecek olan 2006 yapımı “Goya’nın Hayaletleri”. Yönetmenin filmografisindeki son film olan bu yapım ünlü İspanyol ressam Goya’nın yaşadığı dönem olan 1700’lerin sonu İspanyası’nda geçiyor.  Mustafa KOÇ

 

KUTU KUTU KUTU...

 

Biletler AKS gişelerinde

Biletleri AKS gişelerinde satışa çıkan, Perşembe günleri saat 19.00'da başlayacak Serin Sinema gösterimlerinin programı şu şekilde:

5 Temmuz 2018, Perşembe: “Hair” (Süre: 2 saat 1 dakika)

12 Temmuz 2018, Perşembe: “Guguk Kuşu” (Süre: 2 saat 9 dakika)

19 Temmuz 2018, Perşembe: “Amadeus” (Süre: 3 saat)

26 Temmuz 2018, Perşembe: “Aydaki Adam” (Süre: 1 saat 57 dakika)

2 Ağustos 2018, Perşembe: “Goya’nın Hayaletleri” (Süre: 1 saat, 54 dakika)

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: