Antalya
04.07.2018
A
GENEL , GÜNCEL , YAŞAM
Kent tarihçisi Mustafa Üstün doğum gününde anıldı
Kent tarihçisi Mustafa Üstün doğum gününde anıldı

Geçtiğimiz ay  yaşamını yitiren Büyükşehir Belediyesi’nden emekli kent tarihi araştırmacısı Mustafa Üstün, doğum günü olan 2 Temmuz’da sevdiği türküler eşliğinde anıldı. Çağdaş Gazeteciler Derneği Antalya Şubesi Gazeteci Evi’nde yapılan anma programına ailesi, arkadaşları ve sevenleri katıldı. Anma programında Mustafa Üstün’ün yaşam öyküsü hakkında bilgi veren gazeteci Seyhan Kurtman, Üstün’ün Antalya kent tarihine yaptığı katkıları anlattı. Seyhan Kurtman, Mustafa Üstün’ün İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdikten sonra bilgisayar programcılığı, muhabirlik ve İngilizce öğretmenliği yaptığını, 2002 yılında başladığı Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde Basın ve Halkla İlişkiler ve Arşiv Şube Müdürlüklerinde çalıştığını hatırlatarak şunları söyledi: “Mustafa Üstün, Antalya Gazetesi arşivini dijitalleştirdi. Özel İdare arşivinin tasnifini yaptı. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Aile Tarihi Projesi’nde kısa bir dönem koordinatör ve yazar olarak katkıda bulundu. Yakın dönem Antalya tarihi ve şehir sinemaları üzerine araştırmaları Antalyalılar, ATSO Vizyon, Milliyet Sanat, Popüler Tarih  ve Son Nokta dergilerine ek olarak, Büyükşehir Antalya Gazetesi ve www.bianet.org’da yayımlandı. Antalya şehir sinemaları tarihi ile ilgili bir kitap ve Yılmaz Güney’in Antalya ve Altın Portakal Film Festivali ile ilişkisini konu alan bir kitap ve belgesel projesi için sözlü tarih görüşmeleri ve arşiv araştırmaları yaptı. İki yıl önce yaşadığı kafa travmasına bağlı sağlık sorunlarını azaltmak, Antalya ve şehir sinemaları tarihi araştırmalarını tamamlayıp yayına dönüştürmek ve İbradı’da lavanta üretimi yapmak amacıyla geçtiğimiz yıl emekli oldu.”

MERAK DUYGUSU VARDI

Anma programına ev sahipliği yapan Çağdaş Gazeteciler Derneği Antalya Şube Başkanı Sefa Seyitoğlu, Mustafa Üstün’le dostluklarının yanı sıra kent tarihi araştırmalarının yayınlandığı Büyükşehir Antalya gazetesinde birlikte çalıştıklarını hatırlatarak, “Mustafa Üstün’ün Antalya tarihi üzerine araştırdığı konuları kitaplaştırmadan vefatı büyük bir kayıp oldu” dedi. Araştırmacı yazar Giray Ercenk, Döşemealtı kitabının araştırma sürecinde Mustafa Üstün’ün sağladığı arşiv belgelerinden yararlandığını hatırlatarak “Mustafa Üstün, merak duygusu olan bir araştırmacı olmasının yanı sıra, gördüğü yanlışı dile getirmekten çekinmeyen bir insandı” dedi.

ARŞİVİ KABUL ETMEDİK

Avukat Handan Günay, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) yöneticiliği yaptığı dönemde Mustafa Üstün’ün Antalya tarihi araştırmalarıyla ilgili arşivini ÇHD’ye bağışlamak istediğini ancak bu isteğe olumlu yanıt veremedikleri için üzgün olduğunu söyledi. Mustafa Üstün’ün ağabeyi Öğretim Üyesi Dr. Hasan Üstün de, ailesi adına anma programını düzenleyen ÇGD yöneticilerine ve katılanlara teşekkür etti. Hasan Üstün, öncelikle kardeşinin daha önce yayınlanmış makalelerini kitap olarak yayınlatacaklarını daha sonra da arşivinin dijital ortama aktarılmasını sağlayacaklarını söyledi. Anma programında, aralarında gazetecilerin de bulunduğu Grup Mercan ile Mustafa Üstün’ün okul arkadaşı Mehmet Kara, Üstün’ün sevdiği türküleri seslendirdi. Müzeyyen YÜCE

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: