Antalya
04.07.2018
A
GENEL , EKONOMİ , GÜNCEL , YAŞAM
Son 16 yılın en yüksek enflasyonu
Son 16 yılın en yüksek enflasyonu

BATI Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) ve Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, haziran ayı tüketici ve üretici enflasyonunun son 16 yılın en yükseği olduğunu kaydetti

 

ATB Başkanı Ali Çandır, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı haziran ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Haziran ayı tüketici enflasyonu (TÜFE) aylık yüzde 2.61 ve yıllık yüzde 15.39 olarak ilan edildiğini belirten Çandır, yurtiçi üretici enflasyonunun (Yİ-ÜFE) aylık yüzde 3.03 ve yıllık yüzde 23.71 olarak ilan edildiğini kaydetti. Başkan Çandır, enflasyon yapısındaki katılığı gösteren çekirdek enflasyonun aylık yüzde 1.81 ve yıllık yüzde 14.60 ilan edildiğini, haziran ayı tüketici ve üretici enflasyonunun son 16 yılın en yükseği olduğunu kaydetti.

KONTROL DIŞILIK SÜRÜYOR

Yurtiçi üretici enflasyonu açısından tüketici enflasyonuna göre bir farklılık yaşandığına dikkati çeken Çandır, "Aylıkta 2006 yılındaki yüzde 4.02'lik üretici enflasyonundan sonraki en yüksek ikinci enflasyonu bu haziran ayında görürken, yıllık enflasyonda yüzde 23.71 ile açık ara rekor yaşamaktayız. Aylıktaki ikinci en yüksek değere karşılık, yıllıkta açık ara en yüksek olmamızın en önemli nedeni, son bir buçuk yıldır sürekli çift hanede seyreden ve giderek yükselen üretici enflasyonu yaşamamızdır" dedi. Yıl başında enflasyonun kontrol dışı olmaya başladığı uyarısında bulunduğunu anımsatan Ali Çandır, "Bu riskin açıkça gerçekleşmeye başladığını maalesef görmekteyiz" dedi. "Haziran ayı tüketici ve yurtiçi üretici enflasyonları bizi 90'lı yılların enflasyonist ortamına doğru götürmekte" diyen Ali Çandır, "Üstelik bu kez, 90'lı yıllardan farklı olarak, G20 ülkeleri içindeki açık ara enflasyon liderliğimiz söz konusudur" diye konuştu.

ÜRETİCİNİN YÜKÜ ARTTI

Üreticinin üzerinde biriken ve tüketiciye yansıtılamayan enflasyon yükünün 2017 Ocak ayındakine göre yüzde 100 arttığını belirten Başkan Çandır, "Yıllık üretici ve tüketici enflasyonları arasındaki farklar analiz edilirse bu durum açıklıkla görülecektir. Burada bizim açımızdan önemli olan enflasyonda zirveyi görüp görmediğimiz konusudur. Tüketici enflasyonundaki yükseliş beklentisi bakımından üretici-tüketici enflasyonu farkı büyük önem taşımaktadır. Son bir buçuk yıldır giderek artan bu fark, henüz tüketici enflasyonunda zirveyi görmediğimizin temel göstergelerinden biridir" diye konuştu. Üretici enflasyonu bakımından temel belirleyicinin kurlardaki hareketlilik olduğunu söyleyen Ali Çandır, "Döviz fiyatlarında zirveyi görme algısı yerleşmediği sürece üretici enflasyonunda yeni zirve eğilimi ortadan kalkmaz. Yani önümüzdeki aylarda özellikle tüketici enflasyonunda yeni zirveler bizi beklemektedir. Üretici ve tüketici enflasyonlarındaki eğilim, yükseliş ve yeni zirveler arayışındayken bu durumun kalıcılığının göstergesi olan çekirdek enflasyon da bize gelecek için yardımcı olmamaktadır. Çünkü çekirdek enflasyondaki yüzde 15'e yaklaşan seviye kalıcı gözükmektedir" diye konuştu. (DHA)

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: