Antalya
03.07.2018
A

 

 

 

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal'ın birçok iyi projesinin en iyisinin Falez plajları olduğunu düşünüyorum. Muratpaşa halkının Karpuzkaldıran - Konyaaltı arasındaki denizden yararlanabilmesi için falezlere en az zararı verecek halk plajlarının ya da denize giriş yerleri yapılmasının Ümit Uysal belediye başkanı olmadan da savunucusu oldum; bugün de savunucusuyum. Bu bölgenin uygun yerlerinde bir - iki kilometre arayla bu plajlara yer verilmesinin bölge halkının yaşamına; bedensel - ruhsal gelişimine çok şey katacağını savunuyorum.

 

YENİLERİ YAPILMALIDIR

Hıdırlık Kulesi'nin soluna düşen Deliktaş, Yenidünya, Kipranoz gibi yerler, "eski Antalyalılar" için doğal halk plajlarıdır. Antalyalı gençlerin açtığı, buralara inen patikalar, geçiş yerleri vardır. Buralarda, Antalyalı gençlerin "kırlangıç" atlama yarışı yaptığı kayalar vardır. Mahmut Koç, İsmail Koçak gibi Türkiye ve Balkan şampiyonlukları olan yüzücülerimiz antrenmanlarını Deliktaş - Yenidünya - Kipranoz bölgesinde yapıp Antalyamıza, ülkemize altın madalyalar kazandırmışlardır. Deliktaş - Yenidünya - Kipranoz bölgesinde doğal su kaynakları vardır. İnsan eliyle bu kaynakları kurutmadıysak, eski günlerde olduğu gibi denizden çıkıp bu kaynaklarda durulanabiliriz. Deliktaş - Yenidünya - Kipranoz'a kazandırılacak bir plaj, Antalya için bellek yenileme işlevini de yerine getirecektir. Cender Otel - Lara Balıkevi arasındaki kıyı şeridi tertemiz bir halk plajıyla mezbelelik olmaktan kurtarılmayı bekliyor.

 

DOĞAYA ZARARSIZ PROJE YOKTUR

Doğa üzerinde yaptığınız her işlem, doğaya çaktığınız her çivi doğayı doğal olma halinden çıkarmaktadır. "Geriye dönüşüm" adı altında yapılan işlemlerin ilk kaynağı da doğaya geri dönmeyecek şekilde ondan çekilip alınmıştır. Güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi dahil doğaya yapay müdahale gerektiren tüm projeler ekosistemi bozmakta, doğal dengeyi dönüşüme uğratmakta, doğaya zarar vermektedir. En doğaseverimizin bile yapabileceği şey, kamu yararını, insana ve diğer canlılara yararını düşünerek, doğaya en az zararı verecek proje ve uygulamaları savunmaktır.

 

 SAMİMİ DEĞİLSİNİZ!

Eski Dedeman yeni Akra, Antalya, Talya, Ramada, Sera, The Marmara, Falkon gibi sayısız otel kütlesinin, DSİ Lojmanlarının, Vali konağı tesislerinin, Barlar Sokağı - Kadın Yarı arasındaki apartmanların, yerin dört beş kat altına inen otel otoparklarının, sadece müşterilerinin yararlanabildiği otel plajlarının verdiği zarar yanında, Muratpaşa plajlarının falezlere verdiği zarar devede kulak bile değildir. Bunları dert edinmeyip, yandaşlığını yaptığınız partiden olmadığı için bir belediye başkanının hayata geçirdiği projeyi eleştiriyorsanız, samimi değilsiniz demektir. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF ) tarafından “Avrupa’nın 100 Orman Sıcak Noktası”ndan biri ilan edilip korumaya alınan İbradı Ormanları'nda maden ocağı açılmasına; Kleopatra Koyu'nun bulunduğu alanın yapılaşmaya açılmasına; küçücük derelerde "ÇED gerekli değildir" kararıyla HES inşa edilmesine sesinizi çıkarmayıp, Antalya halkının Temmuz - Ağustos sıcağında en kısa en ucuz yoldan ulaşıp serinleyebileceği Muratpaşa plajları karşısında radikal bir çevreciye dönüşüyorsanız samimi değilsiniz demektir.

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok