Antalya
03.07.2018
A
SPOR
Doğan Hakyemez ekolü, Antalya’da
Doğan Hakyemez ekolü, Antalya’da

Antalya’da altyapı ile ilgili geliştirdiği projelerin zamanla sıfırlandığını belirten Doğan Hakyemez, sonunda kendi okulunu açtı. Hakyemez, 5 yıl sonra okuldan yetişen sporcularla liglerde başarılı olmayı amaçlıyor

Röportaj: Hasan Yavaşlar

TANIDIK İSİMLER

Antalya Büyükşehir Belediyespor ve Antalyaspor’da görev aldığı dönemlerde altyapıya verdiği önemle hatırlanan Doğan Hakyemez, Antalya’da kendi okulunu açtı. 2011 yılında isim hakkını aldığı “Antalya Basket Okulları”nı hayata geçiren Hakyemez, tanınmış isimlerle çalışıyor. Aydın Örs’in Teknik Danışman olduğu okulda, Barış Güney, Deniz Gökay ve Özge Güney antrenörlük yapıyor.

KENDİ OKULUNU AÇTI

Kısa sürede 120 sporcunun kayıt yaptırdığı basketbol okulunda, yoğun ilgi nedeni ile kayıtlar durduruldu. Büyükşehir ve Antalyaspor’da devamı getirilemeyen altyapı hamlesini kendi okulunda gerçekleştirmek istediğini söyleyen Doğan Hakyemez, “İyi bir basketbolcu 5 yılda yetişir. Ben de 5 yıl sonra kendi yetiştirdiğim sporcularla liglerde mücadele edeceğiz” diye konuştu.

 

“Antalya Basket Okulları” hangi sürecin ardından ortaya çıktı?

Antalya’ya yerleştim. Büyükşehir Belediyespor’da görev yaparken, bu kente iki takımın fazla olduğunu, birinin 2.5 diğerinin 5 milyon Dolar harcadığını ve bu bütçelerin çıkrarılamayacağını söylemiştim. Beni o zaman kötü adam ilan ettiler. İki takımın birleşerek, ‘Antalya Basket” veya “Antalyaspor” ismiyle tek bir takımın varlığını sürdürmesini istemiştim. Şimdi “haklısın” diyorlar. 2011 yılında “Antalya Basket” isim hakkını almıştım. Bugün bu isimle kendi okulumu açtım.

Gittiğiniz takımlarda altyapıya verdiğiniz önemle dikkat çekiyorsunuz. İyi bir altyapıcı olduğunuzu söyleyebilir misiniz?

Yıllar önce Antalya’da Altın Bilekler ismi altında bu okulu açmıştım. Oradan çıkan birçok oyuncu oldu ancak yönetim değişikliğinde bu çocukların spor hayatı bitti. Türkiye Basketbol Federasyonu’nda 12 Dev Adam Basketbol Okulu açmıştım ve şu anda 81 ilde faaliyetini sürdürüyor. Bu işi iyi bildiğimi ve altyapıcı olduğumu düşünüyorum. Geçen yıl Antalya’ya geldiğimde ASAT’ın altyapısını alarak Antalyaspor’a altyapı kurdum. Bu genç takım, Türkiye Şampiyonası’nda finallere gitme hakkı elde etti ve A Grubu’nda final oynadı. Çok iyi oyuncular vardı. Ancak şu anda Antalyaspor basketbol takımı kapanmak üzere. Altyapı ile ilgili yaptığım tüm girişimler zamanla sıfırlanınca kendi okulumu kurmaya karar verdim.

Antalyalıların ilgisi nasıl?

Şu anda 120 sporcu hedefine ulaştık. Bu kadar beklentimiz yoktu ve bu nedenle kayıtları durdurduk. Devam ettirsek 150’nin üzerine çıkacağız. Para kazanmayı tercih etsek kayıtları sürdürürüz, ancak sporculara eğitim veremeyiz.

Antalya’da sıkıntısı var. Salon ihtiyacını nasıl karşıladınız?

Akdeniz Üniversitesi ve Muratpaşa salonlarını kiraladık. Mektebim Okulları ile anlaşma imzaladık. Onların ilk, orta ve lise takımlarını biz organize edeceğiz ve kışın okulumuzu orada açacağız.

Teknik ekipte kimler var?

Aydın Örs Teknik Danışmanımız. Barış Güney, Deniz Gökay ve Özge Güney antrenör olarak görev yapacak. Ben de kendilerine yardımcı olacağım. 100 kişilik gruba biz yeteniz ancak kış dönemi içinh hedefimiz 200 sponrcu. O zaman teknik ekibe takviye yapacağız.

Kısa, orta ve uzun vadeli hedefler neler?

Çocuklar tam anlamıyla teknik donanıma sahip olmadan maç oynatmayacağım. Antalya’da çocuklara maç yaptırıp madalya kazanmalarını sağlamak ilk hedef. Biz bunu yapmayacağız. Tüm velilere bunu söylüyoruz.

Okullardan sporcuların yetişmesi ve liglere katılmanız için öngördüğünüz süre nedir?

Haftanın 4 günü Muratpaşa’da, 2 gün Akdeniz Üniversitesi’nde antrenman yapacağız. Her grup haftada iki gün çalışma yapacak. 5-14 yaş grupları arasında kayıt aldık. 14-15 yaşlarındaki çocuklarda teknik kapasitesi iyi olanlarv arsa bu yıl lige sokabiliriz. Ama bizim kısa vadede böyle bir hedefimiz yok. Bir sporcunun yarışacak düzeye gelmesi için ortalama 5 yıla ihtiyaç var. Antalya Basket olarak 5 yıl sonra liglere katılmak istiyoruz.

Teknik ekip ve sizin amacınız sadece Antalya içinde başarılı olmak mı?

Antalya dışına mutlaka çıkacağız. Zaman içinde hedefler büyüyecek. Şu anda iki sponsorumuz var ve bu sponsorlar arttıkça hedefler de büyüyecektir. Uzun vadede bölgesel ligden başlayıp Beko Ligi’ne bile katılabiliriz. Ancak liglere kendi yetiştirdiğimiz oyuncularla katılacağız. Dışarıdan oyuncu almayacağız. Doğan Hakyemez olarak Antalya’ya yerleştim ve ben artık buradayım. Bu işin hep başında olacağım. Voleybolcu Kızım Deniz Antalya’ya gelirse kulübümüz bünyesinde voleybol branşı da açacağım.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: