Antalya
02.07.2018
A
GÜNCEL , POLİTİKA
Zafer değil, başarı
Zafer değil, başarı

İYİ Parti Milletvekili Hasan Subaşı, partisi ile ilgili beklentinin çok yüksek tutulduğu için sonuçların tatmin edici bulunmadığını belirterek, “Seçime bile giremeyecek olan partimin aldığı oylar başarıdır. Seçmen, İYİ Parti’yi güvence olarak yedeğe almıştır” dedi

 

İYİ Parti’den Milletvekili seçilen Hasan Subaşı, seçim sonuçlarını, “Beklenti yüksek tutulduğu için zafer sayılmasa da başarıdır” diye yorumladı. Subaşı, “Bir yılını bile doldurmayan partinin, adaletsiz bir seçimde türlü engellere rağmen barajın üstünde oy alması önemlidir ve başarıdır. Meral Akşener'in Cumhurbaşkanlığı oyunun daha düşük olması doğaldır. Çünkü Muharrem İnce üzerinde neredeyse 1. ya da 2. turda asıl rakip olarak algı yaratılmasının sonucudur. Akşener başkanlığındaki partinin oyu yüzde onu geçmiştir. Bu başarı tümüyle lider olarak toplumda kabul gören Akşener'in cesur hareketinin sonucudur” dedi.

İYİ PARTİ YEDEĞE ALINDI

Bundan böyle partileşme ve kurumsallaşma aşamasına geçilmesi gerektiğini belirten Subaşı, “Milliyetçi, ülkücü tabandan gelen seçmen ve partililerle, azımsanmayacak merkez sağ, hatta az sayıdaki merkez sol seçmeni sentezletecek bir olgunluk ve fikir birliği ile yol haritası çizilebilir” diye konuştu. İYİ Parti’nin oylarına rağmen MHP’nin oylarının düşmemesini de yorumlayan Subaşı, şunları söyledi: “Bunun nedeni, 'beka' sorunu olarak yıllardır hep bir ağızdan sürdürdükleri, iç ve dış düşmanlara karşı Türkiye'nin geleceği tehdit altında algısıdır. Bu algı son yıllardaki adaletsizlik, hukuksuzluk ve devlet yönetimindeki başarısızlık ekonomik çöküntü dahil tüm etkenleri arka plana itmiştir. Seçmen yine de gardını almış İYİ partiyi geleceğe güvence olarak yedeğe almıştır” diye konuştu.

Haber Merkezi

Paylaş