Antalya
18.04.2018
A

Finike İlçesi Alacadağ mevkiindeki taş ve mermer ocaklarına karşı verdikleri mücadeleyle tanınan Ali Ulvi (61) ve aynı yaştaki eşi Aysin Büyüknohutçu, 9 Mayıs 2017 günü Kızılcık Yaylası'ndaki dağ evlerinde öldürüldü. Cinayetle ilgili katil zanlısı Ali Yamuç ve bir hafta sonra da eşi Fatma Yamuç tutuklandı. Bir süre önce katil zanlısı Ali Yamuç cezaevinde intihar etti. Cinayet davasının geçen ay yapılan ikinci duruşmasında ise Ali Yamuç’un tutuklu eşi Fatma Yamuç, adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

Ali Yamuç’un taş ve mermer ocaklarının tetikçisi olduğu sıkça gündeme geldi. Hatta Yamuç’un taş ocakları sahiplerine yazdığı mektup ortaya çıktı. Yamuç mektubunda Büyüknohutçu çiftini öldürmesinin karşılığı olan parayı istiyordu. Yoksa konuşuyorum diyordu. Bu belgeler hep zapta geçti. Benzer davaların aksine Büyüknohutçu davası çok hızlı ilerledi. Mütalaa hemen hazırlandı, savcılık Yamuç’un uyuşturucu madde kullandığını, cinayet günü de uyuşturucunun etkisinde olduğunu ve kendini bilmez bir şekilde cinayet işlediğini iddia etti.

Savcılık, cinayetin arkasında taş ocağı firmalarının falan olmadığını, Ali Yamuç’un cinayeti bireysel olarak işlediğini iddia etti.  Bir sürü belge dolaştı mahkemelerde. Ali Yamuç’u mektupları, Yamuç’un cinayet günü siyah cipli biriyle buluşması…

Ali Yamuç’un da cezaevinde intihar etmesi işi iyice gizemli hale getirdi. Ayrıca böyle bir cinayetten tutuklanan biri cezaevinde nasıl intihar eder?  Bu olay bile örtbas edildi. Çelişkili ifadeler veren Ali Yamuç’un eşi Fatma Yamuç da bir süre tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı.

Ayrıca… Ali Ulvi Büyüknohutçu ve eşinin uğrunda öldüğü bölgeye yeniden taş ocağı işletmesi için  ruhsat başvurusu yapıldı… Pes artık… Bu çevrecilere, doğaseverlere karşı beslenen düşmanlığın en büyük göstergesidir. İki çevreci mücadele ettikleri doğa için öldürüldü. Kurşun sıkan belli. Sıktıranlar ise faili meçhul… Neyse ki savcılık Ali Yamuç’un jipine bindiği iddia edilen kişi hakkında soruşturma açılmasına karar verdi. Bu önemli bir gelişme. İpin ucu yakalanırsa çorap söküğü gibi devamı gelir. Bekleyip göreceğiz.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok