Antalya
05.02.2018
A

Futbol endüstrileşemez. Dünyanın en sevdiği spor dalı; ticarete, bol sıfırlı çeklere, özenilesi hayatlara dönüştürülemez… Futbol, sadece bir spordur ve öyle kalmalıdır… Hiç unutmam Emre Belezoğlu, Fenerbahçe forması giyerken bir röportajında, “Biz spor emekçileri” diye başlayan cümle kurmuştu. Ben bu zamana kadar yılda 3-4 milyon euro kazanan emekçi görmedim.

 

Gelelim Arda Turan’a… İspanya’da şekil yapıp sakal bıraktı. Esprili olduğu da söyleniyor. Ev-AVM-cix eğlence mekânları arasında geçen hayatın yansımalarını Arda Turan’da sık sık görüyoruz. Milli takım kampında (sebebi ne olursa olsun) babası yaşındaki gazeteciye yumruk atmıştı. Şimdi Başakşehir’de. Hallice kazancı olduğunu öğrendik. Aynı Arda Turan’ın İstanbul’da restoranı var. Bir kişiyle ortak açmışlar. Geçtiğimiz günlerde çok sayıda eski çalışanın Arda Turan’ın ortak olduğu Arşiv adlı restorana dava açtığı ortaya çıktı. Sebebi ise maaşların zamanında yatırılmaması, sosyal hakların verilmemesi, hakaret ve mobbing.

 

Kazancı için hesap makinesi kullanan Arda Turan, yanındaki 3-5 garibanın el emeğinin karşılığını fazla görüyor… O, ne bileyim yıllık 10 trilyonluk kazancı dahi az bulurken, restoranında çalışan garsonun, pidecinin, aşçının maaşını geciktirebiliyor, işten çıkarmakla tehdit edebiliyor, iş sözleşmesi imzalamıyor…

 

Geçen hafta Antalyaspor’da forma giyen dünya yıldızı Eto’o, Konyaspor’a transfer oldu. Antalyalılar baya üzüldü. Eto’o’yu hainlikle suçlayanlar bile oldu! Sanki buraya maddiyat için gelmemişti… Daha fazla ücret ödeyen çıktı ve oraya gitti… Messi, Ronaldo gibi oyuncuların artık uzaylı gibi görüldüğü bir dönemdeyiz. Sporcu yeteneklerinden çok aldıkları ücret ve bonservis bedelleri ile gündeme geliyorlar.  Özellikle İngiliz takımlarının Arap ve Rus zenginlerinin eline geçmesinin ardından futbolculara ödenen ücretlerin artmasındaki ana sebep olarak ‘kara para aklama’ gösteriliyor.

 

En nefret ettiğim cümledir ‘globalleşen dünya’. Ve fakat İngiltere’nin başını çektiği; futbolculara astronomik rakam ödemenin ardında bu ‘globalleşen dünya’ gerçeği olduğunu kabul etmek gerekir. (En nefret ettiğim cümleyi iki kez kullandım. Bravo bana)

 

Futbol endüstrileşemez… Futbol sadece bir spor dalıdır.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok