ATB Meclisi toplandı

ANTALYA Ticaret Borsası (ATB) Ağustos ayı meclis toplantısı, Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci başkanlığında çevrimiçi yapıldı

Yönetimin 1 aylık çalışmasıyla ilgili meclis üyelerinin bilgilendirildiği toplantıda, ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, tarım ve ticaretle ilgili değerlendirmelerde bulundu. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlayarak konuşmasına başlayan Başkan Çandır, “Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bağımsızlık mücadelemizin tüm kahramanlarını saygı ve minnetle anıyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramı’mızın 100. yıl dönümü kutlu olsun" dedi.

TARIM ETKİLİ BİÇİMDE DESTEKLENMELİ

Antalya’nın yılın ilk yarısında Türkiye ortalamasının üzerinde ticari hareketlilik yaşadığını, bunu rakamların teyit ettiğini belirten Başkan Çandır, geçen yılın aynı aylarına göre de Antalya’da yüksek ticari hareketlilik yaşandığını vurguladı. Çandır, “Nominal verilerin yarattığı bu hareketliliği enflasyondan arındırarak değerlendirdiğimizde ise reel bir zayıflık ortaya çıkmaktadır. Bu zayıflığın giderilmesi için stratejik sektörümüz tarımın etkili biçimde desteklenmesine ihtiyaç bulunmaktadır. Zira kentimizdeki tarımın en önemli özelliği, şehrin merkezinden en ücra mahallesine kadar insanımıza doğrudan nüfuz eden bir yapıda olmasıdır" diye konuştu. Turizm sektörünün Antalya ekonomisindeki ağırlığına dikkati çeken Çandır, “Hizmet sektörümüzün son birkaç yılda aldığı malum darbeler, Antalya’mızı yıllık büyümede ilk kez en son sıraya düşürmüştür. Fakat 2022 yılında turizm ve hizmet sektörü bakımından 2019 yılına yaklaşılmıştır" dedi.

TARIM FİNANSMANA ERİŞEMİYOR

Yaşanan ekonomik hareketliliğe rağmen Antalya’da toplam ve tarım sektörü kredilerinde ülke ortalamasının altında kredi kullanıldığını bildiren Çandır, hem finansmana erişimde zorlandıklarını hem de ortalamanın altında kredi kullanıldığına dikkat çekti. Çandır, “Dolayısıyla bu hareketliliğin sürdürülebilirliği, ciddi tehdit altında bulunmaktadır. Açıklanan son veriler, bu tespitimizi doğrulamaktadır. Kentimizdeki toplam kredi kullanımı yüzde 53 artarken ülkemizde yüzde 60 artmıştır. Ticaret sektöründeki kredi kullanımı ise kentimizde yüzde 54 artarken ülkemizde yüzde 85 artmıştır. Sektörümüzdeki kredi kullanımı kentimizde yüzde 37 ve ülkemizde ise yüzde 55 artmıştır. Antalya tarımı finansmana erişimde Türkiye ortalamasının yaklaşık yarısında kalmıştır" diye konuştu. Son 3 aydır finansmana erişimin gerilediğini ve yavaşlamanın giderek arttığını kaydeden Çandır, “Antalya’daki tarımsal faaliyetlerin krediye olan ihtiyaç düzeyleri dikkate alındığında gelecek dönemler için ciddi bir tehdit olarak önümüzde durmaktadır. İlave bir sıkıntı alanı oluşturmasın diye gerekli girişimlerde bulunacağız" dedi.

ANTALYA’DA KAPANAN ŞİRKET SAYISI ARTTI

Antalya’nın borcuna sadık bir kent olduğunu, bankalara, tedarikçilere ve devletine vergi ödeme oranında ortalamanın üzerinde olduğunu kaydeden Çandır, “Son aylarda bu özelliğimiz erozyona uğramaya başlamıştır. İlk 7 aylık dönemde karşılıksız çek tutarlarında ülke ortalaması yüzde 46 artarken, Antalya’da yüzde 87 arttı. Aynı dönemde kapanan şirket sayısı ülke ortalamasında yüzde 79 artarken, kentimizde yüzde 97 arttı. Diğer taraftan ticari hareketliliğimiz için önemli bir gösterge olan çekle ödeme hacmi, ülkede yüzde 89 artarken, Antalya’da yüzde 129 arttı" diye konuştu.

ESNAF SAYIMIZ ARTTI, ÇİFTÇİ SAYIMIZ AZALDI

Başkan Çandır, Antalya’da üretimdeki istihdam ve elektrik kullanımıyla ilgili de bilgi verdi. Resmi rakamlara göre, sigortalı sayısının ülkede yüzde 5.3 artarken, Antalya’da turizm ve hizmet sektörünün de etkisiyle yüzde 21 arttığını kaydeden Çandır, SGK’ya kayıtlı esnaf sayısında ülke ortalamasının 1 puan fazlasıyla yüzde 7.7’lik artış olduğunu söyledi. Çandır, “Ancak bu durum, özellikle tarım sektörü için benzer seyretmemiştir. Bu dönemde tarımsal SGK dahilindeki çalışan sayısı ülkemizde yüzde 9.5 azalırken, Antalya’da yüzde 12 azaldı" dedi.

TÜRKİYE’DE İLK

Tarım sektöründe hizmet veren üyeler ve tüm üreticiler için farkındalık oluşturmak amacıyla karbon salımı hesaplama yazılımı geliştirdiklerini, istenilen bilgiler girilerek, üretime yönelik karbon salımı ve azaltma potansiyelinin değerlendirilebileceğini anlatan Başkan Çandır, şunları söyledi: “Sonuçlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Temsil edici veriler üretim sahasındaki karbon salan ve tutan tüm unsurların sera gazı envanter raporunda hesaba dahil edilmesiyle elde edilebilir. Sürdürülebilirlik ilkemiz çerçevesinde hazırladığımız ve ülkemizdeki ilk uygulama örneği olan ‘Tarımsal Karbon Ayak İzi Hesaplama’ bölümünden şirketinizin emisyon durumunu vakit kaybetmeden ölçebilir, etkinliklerimizi takip edebilir, bilgi, eğitim ve detaylı sera gazı envanter raporunun hazırlanması için Borsamızla iletişim kurabilirsiniz."

YÖREX SENEYE

Türkiye’nin dört bir yanından yöresel ürünlerin buluşma noktası haline gelen Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’i bu yıl kovid salgınının devam etmesi, konaklama ve lojistik maliyetlerinin aşırı yükselmesi, ekim ve kasım aylarında yapılacak oda ve borsa seçimleri ve sonrasında yapılacak TOBB seçimi nedeniyle önümüzdeki yıl yapılacağını duyuran Başkan Çandır, “Fuarımızı önümüzdeki yıl 12'nci kez düzenlemek için tüm gayretimizle çalışmaya devam edeceğiz" dedi. Başkan Çandır, borsa seçiminin ekim ayında yapılması için İl Seçim Kurulu’na başvuruda bulunacaklarını belirterek, “Seçimi, borsamıza yakışan şekilde tamamlayacağımız konusunda hiçbir bir şüphem yok. Hayırlı olsun" dedi. Haber merkezi

01 Eyl 2022 - 07:23 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Antalya Körfez Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Antalya Körfez Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Antalya Körfez Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Antalya Körfez Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.