Antalya'dan Erdoğan geçti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kepez Turgut Özal Spor Salonu önünde toplam değeri 8 milyar 143 milyon TL olan 89 projenin toplu açılış törenini gerçekleştirdi.

Antalya'dan Erdoğan geçti
Antalya'dan Erdoğan geçti
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kepez Turgut Özal Spor Salonu önünde toplam değeri 8 milyar 143 milyon TL olan 89 projenin toplu açılış törenini gerçekleştirdi. Açılış töreninde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Ak Parti Antalya milletvekilleri ve Ak Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş da yer aldı.

6 BİN 534 VATANDAŞA 137 MİLYON TL

Burada konuşan Erdoğan, Antalya ile hasret gidermeye geldiklerini belirterek, geçen ay aşırı yağış nedeniyle sel felaketine maruz kalan Kumluca, Demre ve Finike'deki vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti. Felaketin ilk anından itibaren devlet olarak olaya müdahale etiklerini ifade eden Erdoğan, “Ardından yaraları saracak adımları süratle attık. Her şeyimizle orada devletin varlığını ifade ettik. Kardeşlerimizi o felaketin içinde yalnız bırakmadık. Niye biz devletiz? Oralarda görevimizin başındayız. Kumluca'da 1000, Finike'de 226, Demre'de 50 haneye eşya desteği verdik. Toplam 883 iş yerine nakdi destek sağladık. Zarar gören bin 615 araç için sahiplerine maddi yardım yaptık. 2 bin 769 çiftçiye, 40 milyona yakın ödeme yaptık. Toplamda 6 bin 534 vatandaşımıza 137 milyon nakdi yardım yapıldı" dedi.

SEL FELAKETİNİN SEBEPLERİNİ SAYDI

Dere yataklarına yapılan müdahalelerin, izinsiz inşa edilen köprü ve menfezlerin, buralardan geçirilen boruların, dökülen sera atıklarının yol açtığı sıkıntıları son afette bir kez daha gördüklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kumluca ilçe merkezindeki selin en önemli sebebinin dere yatağı üzerine inşa edilen pazar yeri ve park alanı olduğunu tespit ettik. Derenin üzeri kapatılan 558 metrelik bölümünü yarıya yakınını hemen açtık, kalanlarını birkaç ay içinde açacağız. Sel bölgesinde bugüne kadar DSİ tarafından yapılan 1,3 milyar liralık yatırım daha büyük felaketin önüne geçmiştir. Meseleyi kökünden çözmek için 9 taşkın koruma tesisi, 4 gölet ve 3 mendirekten oluşan 16 kalem yatırımı 4,3 milyar liralık yatırım bedelle hayata geçirmek üzere çalışmalara başladık. Bu yıl içinde yatırımların inşasına geçiyoruz" diye konuştu.

SEÇİM ŞARKISINI DİNLETTİRDİ

Türkiye'nin kendine biçtiği tek misyonu 'yaptırmamak, ettirmemek' olan bir muhalefete rağmen bugünlere geldiğini belirten Erdoğan, yeni seçim şarkısı 'Yarın değil hemen şimdi' şarkısını dinlettirdi. Ardından konuşmasına devam eden Erdoğan, “Yeni bir seçimin arifesinde karşımıza yine bir 'yaptırmayız' ittifakıyla çıktılar. Üstelik bu sefer sadece bize yaptırmayacaklarını söylemekle yetinmiyor, kendi aralarında da aynı taktiği izleyeceklerini ilan ediyorlar. Geçmişte on yıllarını kısır siyasi çekişmelerin, çok başlılığın, koalisyonların, siyasi dağınıklığın yol açtığı kayıplarla heba eden Türkiye'ye tek vaatleri, yine aynı düzeni geri getirmek. Ama yapamayacaksınız. Antalya, Türkiye size bunu yatırmayacak" diye konuştu.

427 KONUTUN ANAHTAR TESLİMİNİ YAPTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Manavgat ilçesinde yangın afeti sonrası yaptırılan köy konutları anahtar teslim törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Manavgat ziyaretinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Tarım ve Ormanı Bakanı Vahit Kirişci, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Antalya milletvekilleri eşlik etti. Manavgat'ta 28 Temmuz 2021'de başlayıp, 10'uncu gününde söndürülen Türkiye Cumhuriyeti'nin 'en büyük orman yangını' olarak tarihe geçen büyük Manavgat yangınında zarar gören bölgelerde yapımı tamamlanan evleri ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yıkılarak yerlerine TOKİ tarafından AFAD'ın koordinasyonunda deprem ve yangına dayanaklı malzemeden inşa edilen 2 köy konağı ve şadırvan ile 427 konutun anahtarını hak sahiplerine teslim etti.

TOPLAMDA 300 MİLYON LİRAYI BULAN BU DESTEKLER

2021 yazında yangında hayatını kaybeden 8 vatandaşa Allah'tan rahmet dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu yangın Manavgat, Alanya, Gündoğmuş ve Akseki ilçelerimizin 59 mahallesinde 11 gün süreyle etkili olmuştur. Türkiye Afet Müdahale Planı'nı devreye sokarak devletimizin tüm imkanlarıyla müdahale ettiğimiz bu afet 61 bin 500 dekar ormanımızla birlikte adeta ciğerlerimizi de yakmıştır. Söndürme çalışmalarını 8 binin üzerinde personel, 40 hava aracı, 2 bin kara aracıyla yürüttüğümüz bu yangının ardından hemen vatandaşlarımızın yaralarını sarmaya başlamıştık. Evleri, eşyaları, iş yerlerini ve araçları zarar gören vatandaşlarımıza 53 milyon, tarım alanları ve hayvanları zarar gören çiftçilerimize 213 milyon, enkaz kaldırma işlemleri için de ilgili birimlerimize 25 milyon lira nakdi ödeme yapmıştık. Toplamda 300 milyon lirayı bulan bu desteklerin yanı sıra hayırsever vatandaşlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımız da 56 milyon liralık bir katkıyla vatandaşlarımızın yanında yer almıştır. Hasar tespitinin ardından 666 vatandaşımıza AFAD'dan, 234 vatandaşımıza kentsel dönüşümden, hak sahibi olarak konut inşasına karar verdik. Bu 900 konutun yanı sıra 4 köy konağının ve 1 caminin de inşasına başlamıştık. Bölgenin mimarisine uygun olarak tek ve iki katlı olarak inşa ettiğimiz bu evlerden yapımı tamamlanan 427'sinin anahtarlarını sahiplerine teslim ediyoruz" diye konuştu.

MALİYETİ ÜZERİNDEN YÜZDE 66 İNDİRİM, 2 YILI ÖDEMESİZ, 18 YIL VADE

Evrenseki, Kalemler ve Kepezbeleni köy konaklarının bitmek üzere olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Kalan konutları ve diğer yapıtları kısa sürede tamamlıyoruz. Yapılan konutlar, tasarımıyla, malzemesiyle, çevresiyle her vatandaşımızın sahip olmak isteyeceği güzellikte işlerdir. Ülkemizde gerçekleştirmek istediğimiz mimari zihniyet değişimimizin birer örneği olarak gördüğüm bu projeleri tüm şehirlerimize yaygınlaştırmamız gerekiyor. Bu konutları hangi şartlarda hak sahiplerine vereceğimizin müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum. İnşa ettiğimiz 900 afet köy konutunu maliyeti üzerinden yüzde 66 indirimle 2 yılı ödemesiz, 18 yıl vadeyle sahiplerine vereceğiz. Ahırlı ve ahırsız tiplerine göre büyüklükleri 93 metrekareyle, 280 metrekare arasında değişen konutların aylık ödemesi 2 bin 50 lira ile 3 bin 700 arasındadır. Toplam ödeme küçük tiplerde 445 bin lira, ahırlı tiplerde 797 bin lira olacaktır. Hak sahibi vatandaşımıza hayırlı olmasını diliyorum."

SORGUN MİLLET BAHÇESİ YAPILACAK

Manavgatlılara müjde de veren Recep Tayyip Erdoğan, "Sorgun bölgesindeki 2 milyon 800 bin metrekarelik alanı millet bahçesi olarak düzenleyerek Manavgatlıların hizmetine sunma kararı aldık. Manavgat'ımıza Türkbeleni Millet Bahçesi'ni zaten kazandırmıştık. Antalya'mızın diğer ilçelerinde yapımı devam eden 5 millet bahçemize bugün Sorgun Millet Bahçesi'ni de dahil ediyoruz. Ülkemizin en eski turizm bölgelerinden olan Manavgat'ı yeni yatırım ve desteklerle çok daha iyi seviyelere çıkartmakta kararlıyız. Aynı zamanda Manavgat'ın da projesi olan Antalya-Alanya otobanı bunlardan biridir. Yapımını Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın üstlendiği 2 yeni atık su tesisiyle 2050 yılına kadar denizlerimizin temizliğini garanti altına alıyoruz. Antalya Havalimanı'nın 80 milyona çıkacak kapasitesinden Manavgat da istifade edecektir. İç Anadolu'yu Manavgat'a bağlayan bölünmüş yol projemizdeki her gelişme doğrudan ilçemize katkı sağlıyor. İnşallah Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100'üncü yılı coşkusunu hep beraber yaşayacağımız 2023'ü Türkiye yüzyılının da başlangıcı haline yine beraber getireceğiz" diye konuştu.

SELİN VURDUĞU KUMLUCA'DA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya'daki toplu açılış töreninin ardından 12 Aralık günü selin vurduğu Kumluca'ya geldi. Selden zarar gören alanlarda incelemelerde bulunan Erdoğan, burada Buğday Pazarı'nda otobüsün üzerinden vatandaşlara seslendi. Bazı kadınlar burada Erdoğan'a sepet içerisinde domates hediye etti. Sel felaketi nedeniyle Kumlucalılara geçmiş olsun dileklerini ileten Erdoğan, “4 ayda düşen yağmurun 1 günde yağmasıyla oluşan sel afeti, yolların kapanmasına ev, işyeri, araç ve seraların su altında kalmasına sebep oldu. Rabbim ülkemizi ve milletimizi her afetten muhafaza eylesin. Afetin başladığı andan itibaren elimizdeki tüm imkanlarla sahaya indik. Bakanlarımızı bölgeye göndererek çalışmaların koordinasyonunu sağladık. 2 bin 385 personel, 454 araç selin yaşandığı ilçelerimizde müdahale ve iyileştirme faaliyetleri yürüttü. Sel sularının bastığı 624 ev ve işyeri temizlendi. 14 konut tahliye edildi. Heyelan tehdidi altındaki 8 konut boşaltılarak, vatandaşlarımıza konteyner verildi" dedi. DHA

09 Oca 2023 - 11:02 - Yerel Yönetim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Antalya Körfez Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Antalya Körfez Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Antalya Körfez Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Antalya Körfez Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.