Bakanlık, Ulualan’a 2007’de golf otelleri planlamış

Manavgat Ulualan Mevkii’ne yapılması planlanan golf otellerine karşı yürütülen mücadeleye önderlik eden Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Bakan Mehmet Nuri Ersoy’un söz konusu golf oteli planlama sürecinde belediyenin de bulunduğuna yönelik değerlendirmesinin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Sözen, otel planlamasının 2007’ye dayandığını belirtti.

Bakanlık, Ulualan’a 2007’de golf otelleri planlamış
Haber albümü için resme tıklayın

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Manavgat’ın otel yapılmayan son kıyısı olan Ulualan Mevkii’ne yapılması planlanan golf otellerinin kıyıyı halka kapatacağını söyleyerek, planlamayı yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın önerileri dikkate alması çağrısı yaptı. Manavgat Ulualan’ı Koruma Platformu çatısı altında Ak Parti İlçe Başkanı hariç bütün sivil toplum örgütü ve siyasi partilerin bir araya geldiğine dikkat çeken Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un söz konusu golf oteli planlamasını Manavgat Belediyesi ile birlikte yaptıkları yönündeki değerlendirmesinin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

DÜZELTİLMESİ İÇİN ÖNERİDE BULUNDUK

Ulualan’a yapılması planlanan golf otelleriyle ilgili son gelişmeleri değerlendirmek üzere makamında bir basın toplantısı düzenleyen Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, golf oteli yapılmasına dair ilk planlamanın Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2007’de yapıldığını belirtti. O dönemde görevde olmadıklarını belirten Sözen, görev döneminde ise planlamamın düzeltilmesi için öneriler sunduklarını açıkladı. Manavgat Ulualan’ı Koruma Platformu çatısı altında siyasi partilerin, meslek ve esnaf odalarının, diğer sivil toplum kuruluşlarının ve belediyenin bir araya gelerek yürüttüğü kampanyanın Türkiye çapında ses getirdiğine dikkat çeken Şükrü Sözen, konuyu görüşmek üzere Manavgat’a gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yaptığı toplantı ve sonrasındaki gelişmeleri değerlendirdi.

GOLF ALANI 2007 PLANLARINDA

Bakanların katıldığı toplantıda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un, golf oteli planlama sürecinde Manavgat Belediyesi’nin de işin içinde olduğuna dair sözlerinin Manavgat’ta yayıldığını belirten Başkan Sözen, ilgili toplantıda itiraz etmelerine rağmen konunun başka yönlere çekildiğini kaydetti. İlk planlamamın Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2007’de yapılmış olduğunun ortaya çıktığını, o dönemde de golf otellerinin olduğunu savunan Sözen, “Benim dönemimde ise belediye öneren konumunda, golf oteline plan notlarıyla hayır dedik” diye konuştu. Sözen, detay vererek şöyle konuştu: “Onların dediği gibi golf alanlarını Manavgat Belediyesi önermemiştir. 2007’nin bakanlık planında var ve biz plan notlarıyla hayır demişiz buna. 2007’de Ulualan planı üst ölçekte onaylanmış. O dönem biz belediye başkanı değiliz. Sayın bakanlarımıza da ifade ettim toplantılarda. 2012 tarih Manavgat Belediyesi burada atıl kalmamalıdır, planlanmalıdır ama doğru planlanmalıdır diye müracaat etmiş. Burada marina olmalı, çekek olmalı, eğlence merkezleri, alışveriş merkezleri, konaklama, sportif aktiviteler, kentin yapacağı büyük aktivite alanları olmak zorunda. Günübirlik alanları, rekreasyon alanları kıyı kullanımları olmak zorunda diye plana müdahil olmuş.”

PLANLAR AYNI DEMEK İNSAFSIZLIK

Belediyenin plan notlarıyla ilgili ayrıntıları anlatan Sözen, Manavgat Ulualanı Koruma Platformu’nun ilk toplantısında bulunan ancak sonradan tavır değiştiren AK Parti Manavgat İlçe Başkanı Yusuf Halimoğlu’nun sözlerine atıfta bulunarak şu değerlendirmeyi yaptı: “Tutup da insafsızca planlar aynı demek haksızlık. 2.5 km’de halkın denize inişi yok. 3000 dönümden iniş yok. Bizim planda 100 metre kıyı bandı halkın kullanım alanı. Biz her noktadan marinaya iniş koymuşuz. Sorgun, Kızılağaç’ı birleştiren sahil yolunu, çekek yerini, marinayı önermişiz. Sahilin 100 metresi halka ait demişiz. Nasıl plan benziyor diyebilirsiniz. Basının önünde ‘Biz de elimizi taşın altına koyacağız’ diyen siz değil miydiniz. Ne değişti, biz aynı yerdeyiz. Ama biz bu kentin doğruları adına aynı noktadayız. Siz bu kadar teknik bilgiye defalarca anlatılan bilgilere belgelere rağmen hala ‘Manavgat Belediyesi 1900 dönüm golf alanı önermiş’ derseniz bu toplumun aklıyla alay edersiniz. 2007’de dayatılan bir planda hiçbir dahlimiz yok. Bakanlığın kayıtlarından da bu plan notları çıkartabilir. Bugün devasa bir sektör olan tekne, çekeği yok farz ettiriyorsun. Sen hangi teknik bilgi ile liman burada çalışmaz deme hakkını kendinde buluyorsun. Sen hangi teknik bilgi ile buradan marina olmaz deme gafletinde bulunuyorsun. Marina bu kentte ekonomik destek getirecek istihdam getirecek turizme artı getirecek, işkolu doğuracak. Manavgat’ın tanınırlığını artı değer katacak. Hangi kent bilgisi ile şehir plancısı bilgisi ile marina burada çalışmaz diyorsun. Dün farklıydın Bugün farklı Böyle bir şey olabilir mi? Dün senin beraber çalıştığın ilçe başkanına üst geçitler için telefon açmıştım. Üstgeçitlerin Manavgat’a zarar vereceğini söyledim. O ilçe başkanı bana dönüp, ‘plan güzel’ dedi. O gün ona da söylemiştim. Hangi teknik bilgiyle söylediniz demiştim. Bugün aynı şey aynı zihniyetin devamı. Halef selefler ya, böyle şey olmaz. Gafletten başka bir şey değil. Ulualan son derece önemli. Bu kent için önemli bir yol ayrımı. Biz Manavgat olarak yol haritamızı belirlemek zorundayız. Mutlaka ortak hareket etmemiz gereken bir dönem, sizlerden istirham ediyorum. Siyasi düşünceleri nolur bir tarafa bırakalım. Bu kent bize hesap sorar. Basın mensuplarına da soracak, herkese soracak. Bu kentle ilgili doğru bildiğiniz ne varsa mücadele verin”

11 Ağu 2020 - 19:25 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Antalya Körfez Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Antalya Körfez Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Antalya Körfez Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Antalya Körfez Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.