Siyanürlü bütçe

İstanbul ve Antalya’da 4’er kişinin ölümü ile sonuçlanan intihar olaylarının, mevcut sistemin ortaya çıkardığı tükenmişlik ve umutsuzluk sendromu olduğunu belirten TÜM BEL Sen Şube Başkanı İlhan Karakurt, “TBMM’de görüşmeleri aşlayan 2020 yılı bütçesi, siyanürlü bütçedir” dedi

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Şubeler Platformu, açıklanan 2020 yılı bütçesini “Siyanürlü bütçe” olarak yorumladı. Eğitim-Sen Antalya Şubesi’nde, Eğitim Sen, BES, SES ve Kültür Sanat Sen Şube başkanları ile birlikte basın toplantısı düzenleyen TÜM BEL SEN Şube Başkanı İlhan Karakurt, “2020 yılı bütçe kanun tasarısının görüşmelerinin başladığı günlerde borç, yoksulluk ve çaresizlik nedeni ile önce İstanbul’da, ardından Antalya’da 4’er kişinin intihar etmesi, bütçe tartışmalarına yeni bir boyut kazandırdı. Bu intiharlar, mevcut sistemin ekonomik ve siyasi uygulamalarının geniş kitlelerin gündelik yaşamları üzerinde yarattığı bir tükenmişlik ve umutsuzluk sendromudur. Dolayısıyla görüşmelerin yeni başladığı 2020 bütçesine şimdiden siyanür karışmıştır” dedi.

SERMAYENİN İSTEDİĞİ BÜTÇE

2020 merkezi yönetim bütçesinin 1 Trilyon 96 Milyar TL olmasının öngörüldüğünü belirten Karakurt, bu bütçenin ülke tarihinin en yüksek bütçesi olmasına rağmen halkın ihtiyaçlarından çok iktidarın yerli ve yabancı sermayeni ihtiyaçları doğrultusunda hazırlandığını iddia etti. 2019 yılı için öngörülen 81 Milyar TL’lik bütçe açığına Eylül ayı itibariyle ulaşıldığına dikkat çeken Karakurt, ”2020’de vergi gelirlerinin bir önceki yıla göre yüzde 20 artacak olması, bütçenin bütün yükünün yine emekçilerin sırtına yıkılacağını gösteriyor. Emekçiye yüzde 3-4’lük ücret atıştı yapılırken, pek çok temel tüketim mallarına yüzde 40-50 zam geldi” diye konuştu.

EĞİTİM BÜTÇESİ

Milli Eğitim Bakanlığı’nın merkezi yönetim bütçesi içindeki payının düştüğünü belirten Karkurt, şunları söyledi: “Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin 2019 yılında yüzde 16.81 olan merkezi yönetim bütçesi içindeki payı, 2020 yılında 16,1’e indi. Eğitim bütçesinin milli gelire oranı yüzde 3.6 oldu.2019 yılında 8 Milyar 679 Milyon TL olan Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün bütçesi, 2020 yılında yüzde 15 arttı.2019 yılında 14.7 Milyar TL ayrılan mesleki ve teknik eğitim genel müdürlüğü’nün 2020 yılı ödenek teklifi 15.9 Milyar TL oldu. Milli Eğitim’in 2020 yılı bütçesinde din öğretimi genel müdürlüğü ile mesleki ve teknik eğitim genel müdürlüğüne aktarılması öngörülen tutar, Ortaoğretim genel müdürlüğüne aktarılacak tutarın iki katına yaklaştı. Bakanlık, dini eğitim ve mesleki eğitim veren okullara, Anadolu, fen ve sosyal bilimler liselerinin bağlı olduğu ortaöğretim genel müdürlüğünden yüzde 93 daha fazla pay ayırdı”.

MAAŞIN YÜZDE 40’I VERGİ

Kamu emekçilerinin yıla yüzde 15’lik gelir vergisi oranı ile başlarken, yılın yarısı gelmeden yüzde 20’lik vergi dilimine girdiğini belirten Karakurt, “Dolaylı vergiler de dikkate alındığında, brüt maaşımızın yüzde 40’ına yakınını vergi olarak ödüyoruz. Sermaye sahipleri her türlü verfi muafiyetinden yararlanırken, iktidar sahipleri emekçilerin taleplerine kulak tıkıyor. Açlık sınırının altındaki rakamlar vergiden muaf tutulmalı, yoksulluk sınırı rakamları, en alt vergi diliminden vergilendirilmelidir.2020 bütçesi, yanlış politikaların yükünü emekçilere yıkıyor. Krizin faturasını ödememek, insanca yaşama ve çalışma koşulları için mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.

Hasan YAVAŞLAR

12 Kas 2019 - 07:26 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Antalya Körfez Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Antalya Körfez Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Antalya Körfez Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Antalya Körfez Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.