Antalya’nın Aksu ilçesinde bir hafta içerisinde çıkan orman yangınlarında 16 hektar alan küle döndü. Arka arkaya çıkan orman yangınları şüpheleri arttırırken, Alaylı mahallesinde yangının başladığı noktada cam kırıkları ve sera örtülerinden adeta dağ oluşturulması tepki çekti.

ANTALYA'DAKİ YANGINLARDA İHMALİN FOTOĞRAFI 

Antalya, orman varlığıyla Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden biri olarak öne çıkıyor. Ancak, 2024 yılının ilk 6 ayında orman yangınlarında dramatik bir artış yaşandı. Geçen yıl yılın ilk 6 ayında 23 orman yangını meydana gelirken, bu yıl bu sayı yüzde 220’e yakın bir artışla 80’e ulaştı. Yetkililer, kuraklık, yüksek sıcaklıklar ve insan kaynaklı ihmallerin bu yangınların çoğuna sebep olabileceğini belirtti. Özellikle yaz aylarında artan sıcaklık ve düşük nem oranları, orman yangınlarının çıkma riskini önemli ölçüde artırıyor. Bunun yanı sıra, piknik alanlarında bırakılan ateşler, sigara izmaritleri ve diğer ihmaller de yangınların başlıca nedenleri arasında yer alıyor.

Antalya'da alevler ormanı sardı! Söndürme çalışmaları sürüyor Antalya'da alevler ormanı sardı! Söndürme çalışmaları sürüyor

AKSU’YU ALEVLER SARDI

Antalya Körfez Gazetesi'nden Ertuğrul Gün'ün haberin göre, Aksu ilçesinde geçen hafta yaşanan 3 orman yangını dikkatleri bu noktaya çekti. Alaylı Mahallesinde daha önce de yangın çıkan noktada yükselen alevlerde 12 hektar alan zarar görürken, Yurtpınar’da çıkan yangında ise 4 hektar ormanlık alan zarar gördü. Başka bir mahalleye ve ormana da sıçrayan yangında 2 prefabrik ev, 8 sera, meyve bahçeleri ve ormanlık alan zarar gördü.

Antalya'da orman yangını! Aksu cayır cayır yandı Antalya'da orman yangını! Aksu cayır cayır yandı

YANGIN SAHASINDA TEPKİ ÇEKEN GÖRÜNTÜ

Yangınların hemen ardından Alaylı Mahallesinde ormanlık alanda çekilen bir görüntü büyük tepki çekti. Görüntülerde ormanlık alan içerisinde kamyonlarla cam kırıklarının dökülerek adeta bir dağ oluşturulduğu görüldü. Yine aynı bölgede sera örtülerinin ve domates iplerinin yumak oluşturularak atılması dikkatlerden kaçmadı. Alaylı Mahalle Muhtarı Süleyman Cihangir Yılmaz da arka arkaya yeni dikim sahasında yangın çıkmasının tesadüf olamayacağını belirterek araştırma yapacaklarını ifade etmişti.

YÜKSEK YANGIN RİSKİ DEVAM EDİYOR

Antalya’nın hafta boyunca yüksek orman yangını riski altında olduklarını ifade eden yetkililer, özellikle bu dönemde açık alanlarda ateş yakılmaması, sigara izmaritlerinin dikkatli bir şekilde imha edilmesi ve yangına neden olabilecek her türlü faaliyetten kaçınılması gerektiğini belirtti. Antalya Orman Bölge Müdürü Şakir Fırat Erkal, yaptığı açıklamada, "Bu yıl yaşadığımız orman yangınları, iklim değişikliği ve insan faktörünün bir araya gelmesiyle oluşan kritik bir durumun sonucudur. Vatandaşlarımızın, orman yangınlarına karşı daha duyarlı ve bilinçli olmaları büyük önem taşıyor. Her bireyin alacağı küçük tedbirler, büyük felaketlerin önlenmesinde kritik rol oynar" sözlerine yer verdi.

Kaynak: ANTALYA KÖRFEZ GAZETESİ-ERTUĞRUL GÜN