Zeytinliklerden sonra meralar da kurtuldu | Körfez Gazetesi
Denizde inek ölüsü

Denizde inek ölüsü

KONYSİAD’dan iftar çadırı

KONYSİAD’dan iftar çadırı

Antalya’da Ramazan coşkusu

Antalya’da Ramazan coşkusu

Sokaklar bayraklarla donatıldı

Sokaklar bayraklarla donatıldı

İsrail saldırısını lanetliyoruz

İsrail saldırısını lanetliyoruz

Zeytinliklerden sonra meralar da kurtuldu
Zeytinliklerden sonra meralar da kurtuldu

      Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Vahap Tuncer, zeytinliklerden sonra Mera Yasası’nda değişiklik öngören yasa tasarısının da meclis gündeminden çekildiğini belirterek, “Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Bundan sonraki süreçte ‘üretimin desteklenmesi, sanayinin geliştirilmesi’ gibi suni gerekçelerle rant uğruna başta zeytinlikler ve meralarımız olmak üzere tarım alanlarımıza, doğal zenginliklerimize dokunulmamasını talep ediyoruz” dedi. RANTA GEÇİT […]

 

 

 

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Vahap Tuncer, zeytinliklerden sonra Mera Yasası’nda değişiklik öngören yasa tasarısının da meclis gündeminden çekildiğini belirterek, “Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Bundan sonraki süreçte ‘üretimin desteklenmesi, sanayinin geliştirilmesi’ gibi suni gerekçelerle rant uğruna başta zeytinlikler ve meralarımız olmak üzere tarım alanlarımıza, doğal zenginliklerimize dokunulmamasını talep ediyoruz” dedi.

RANTA GEÇİT YOK

“Torba yasa ile sanayinin geliştirilmesi ve üretimin desteklenmesi amacıyla zeytinliklerle birlikte meraların da imara, sanayi yatırımlarına açılması gündeme getirilmişti. Kamuoyunda oluşan duyarlılık ve bunun sonucunda doğan kamuoyu baskısına bağlı olarak önce Zeytincilik Yasası Komisyonu Meclis’ten çekilerek zeytinlikler üzerindeki baskı ortadan kalktı. Geçtiğimiz Salı günü de Meclis’teki Tarım Komisyonu’nda yapılan görüşmelerde yapılan değerlendirmeler sonrasında da Mera Yasasında değişiklik öngören tasarı da Meclis gündeminden çıkarılmış görünüyor” diyen Vahap Tuncer, “Ama bu rant peşinde koşanların veya iktidarın zeytinlikleri ve meraları rahat bırakacağı anlamına gelmiyor” şeklinde konuştu.

 

YAKLAŞIM DOĞRU DEĞİL

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün Mera Yasa Tasarısı’nın Meclis’ten çekilmesiyle ilgili rahatsızlığını “Yapılan doğru değil. Zeytinlikler yasası 7 kez değiştirilmeye çalışıldı. Böyle giderse değil 7 kez, 17 kez, 77 kez değiştirilmeye çalışılacak” sözleriyle gündeme getirdiğini hatırlatan Vahap Tuncer, “Bu yaklaşımı doğru bulmuyoruz. Zeytinlikler yasası 7 kez geri çekilmiş ve şimdi de mera yasası geri çekilmişse bu Türkiye’deki kamu duyarlılığındandır. Kamuoyunun bu konudaki yaklaşımıyla ilgilidir. İç ve dış borç sarmalına düşmüş olan iktidar ekonomik çarkları döndürmek için Tünkiye’nin doğal zenginliklerini satma yoluna gitmektedir. Antalya’da bugün 2 binin üzerinde taş ocağı, bir o kadar maden ocağı, Türkiye genelinde mikro-HES diye adlandırdığımız 2 bin civarında santrale ruhsat verilmesiyle bu saldırının nasıl devam ettiğini hep birlikte görüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

DIŞA BAĞIMLILIK ARTTI

“Biz meraların sanayi yatırımlarına, imara açılmasını son derece yanlış buluyoruz” diyen Vahap Tuncer,”Nedeni de şudur: Türkiye bugün kırmızı ette dışa bağımlı hale gelmiştir. Kırmızı et ithalatıyla et ihtiyacını karşılamak durumundadır. Ramazan’ın başlamasıyla birlikte kuzu etine yapılan 5 liralık zam da bu konudaki açmazı göstermektedir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı üretimi artırmak, çiftçiyi desteklemek yerine bu dönemde ithalat yoluyla bu açığı kapatmaya, fiyat yükselişini ithalat yoluyla terbiye etmeye çalışmaktadır. Bunlar doğru değildir” dedi.

 

DOĞRUSU MERA HAYVANCILIĞI

“Hayvancılık konusunda dünyanın gelişmiş ülkelerine baktığımızda birçoğunun mera hayvancılığına dayalı olarak et üretiminde bulunduğunu görüyoruz. Doğrusu da budur” diyen Vahap Tuncer, “Türkiye’de ise belli kişileri zengin etmek için verilen hayvancılık destekleriyle ahıra dayalı, hazır yeme dayalı hayvancılık politikası geliştirilmiştir. Bu politikayla yapılmış desteklerin birçoğunun da amacına ulaşmadığını görüyoruz. Yıllar boyu bu şekilde verilen desteklerle kurulmuş ahırların çoğunun yıkıldığını görüyor; dışardan gelen damızlık hayvanların mezbahalara gittiğine, kesilerek yok edildiğine tanıklık ediyoruz. Doğrusu meraların imara, sanayi tesislerine açılmasıyla değil, meraların ıslah edilerek, gerçek hak sahiplerine devredilmesi, hayvancılığımızın mera hayvancılığı temelinde geliştirilerek, meralarımızın bu şekilde kullanılmasından geçmektedir. Bu yapılabilirse Türkiye’de kırmızı et üretiminin maliyeti düşecek, kasaplar para kazanabilecek, tüketici daha ucuz et yiyebilecek ve üreticiler de gerçekten para kazanarak faaliyetini sürdürebilecektir” diye konuştu.

Mustafa KOÇ

  • Etiketler
  • Yorumla
ilan
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz