Zeytinköy’de yaz okulu fark yarattı | Körfez Gazetesi
Eşiyle tartıştı, falezlere çıktı

Eşiyle tartıştı, falezlere çıktı

Manavgat’a üçkapalı pazar

Manavgat’a üçkapalı pazar

Polis muhtarlarla buluştu

Polis muhtarlarla buluştu

Kum heykel festivali Mayıs’ta

Kum heykel festivali Mayıs’ta

Yazar Yüksel Işık, okurlarıyla buluşuyor

Yazar Yüksel Işık, okurlarıyla buluşuyor

Zeytinköy’de yaz okulu fark yarattı
  • Ana Sayfa » GÜNCEL
  • 11 Ağustos 2017 - 14:05:28
Zeytinköy’de yaz okulu fark yarattı

MURATPAŞA Belediyesi’nin Başkent ve Ankara üniversiteleriyle Zeytinköy bölgesinde düzenlediği ‘Yaz Okulu’na katılan 5-15 yaş aralığında çocuklar için eğitim, geziler ve ritm atölyesi, kadınlar için ise hakları konusunda bilinçlendirme, örgütlenme, sağlık ve kız çocuklarının okutulmasını içeren etkinlikler yapıldı   Muratpaşa Belediyesi; Doğuyaka, Gebizli ve Yeşildere mahallelerini kapsayan Zeytinköy bölgesinde; Sivil Toplum Merkezi, Hacı Bektaş Veli Kültür […]

MURATPAŞA Belediyesi’nin Başkent ve Ankara üniversiteleriyle Zeytinköy bölgesinde düzenlediği ‘Yaz Okulu’na katılan 5-15 yaş aralığında çocuklar için eğitim, geziler ve ritm atölyesi, kadınlar için ise hakları konusunda bilinçlendirme, örgütlenme, sağlık ve kız çocuklarının okutulmasını içeren etkinlikler yapıldı

 

Muratpaşa Belediyesi; Doğuyaka, Gebizli ve Yeşildere mahallelerini kapsayan Zeytinköy bölgesinde; Sivil Toplum Merkezi, Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi, Kadın Emeği Eğitim ve Danışma Merkezi inşası, yol, park ve imar çalışmaları gibi hizmetlerin yanı sıra sosyal gelişim için de özel programlar da uyguluyor.

İKİ ÜNİVERSİTE İLE ORTAK ÇALIŞMA

Başkent ve Ankara üniversitelerinin Sosyal Hizmetler bölümleri ile ortak proje geliştiren Muratpaşa Belediyesi; Zeytinköy Bölgesi’nde 5- 15 yaş aralığındaki çocuklar için yaz okulu, ritm atölyesi, kadınlar için de kadın örgütlenmesi ve sosyal doku araştırmasını içeren çalışmalar gerçekleştirdi. Yapılan sosyal doku çalışması raporlaştırılacak.

KADINLAR KOMİTE KURDU

Kadınlara yönelik çalışmalarda ise; kooperatifleşmenin önemi, kadın hakları, kadın sağlığı, aile içi iletişim, ailedeki roller, ergenlik dönemi, şiddet ve çocuğa yönelik şiddetin sakıncaları gibi konularda eğitim verildi. Sürdürülen çalışmalar sonrasında kadınlar arasında 5 kişilik bir komite kuruldu. Komite; kadınlara kendi işini kurma konusunda eğitim çalışmaları yapılması için girişimler yapacak.

ÇOCUKLARDAN RİTM GRUBU

Yaz okulunda; 7 yaş altı ve üstü olarak gruplara ayrılan çocuklara; temel matematik, Türkçe dersleri, genel sağlık bilgileri verilip, doğru rol model için meslekler tanıtıldı. Yaz okuluna katılan çocukların çok büyük bir bölümü hayatlarında ilk kez; Atatürk Müzesi, Akvaryum, Akdeniz Üniversitesi Konservatuarı ve Trafik Park gibi yerleri görme imkanı buldu. Yaz okulu kapsamında; Eğitimini yarıda bırakan öğrencilerin; aileleri ile görüşülerek; eğitimlerine devam etmeleri sağlandı. Muratpaşa Belediyesi Engelsiz Kafe’de bir ritm çalışma grubu oluşturuldu. 14 çocuğun düzenli olarak bu atölyede ritm dersi aldı. Toplam 1 ay süren yaz okulunun kapanışında, ritm dersi alan 14 çocuk velilerine gösteri sundu. (DHA)

 

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz