Yürüyenler ve sırta binenler | Körfez Gazetesi
Büyükşehirden üniversite camisine destek

Büyükşehirden üniversite camisine destek

2 ayda 27 işyerini soydu

2 ayda 27 işyerini soydu

Butik otel yangında kül oldu

Butik otel yangında kül oldu

3 metreden dere yatağına düştü

3 metreden dere yatağına düştü

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

Yürüyenler ve sırta binenler
Yürüyenler ve sırta binenler

Kılıçdaroğlu adalet için Ankara Güven Park’tan İstanbul Maltepe’ye kadar 435 kilometre yürüdü ya, partinin kıyısı köşesi pozisyon derdine düştü. Sanki yürüyen Kılıçdaroğlu değil de onlarmış gibi, bundan sonra CHP’nin nasıl dizayn edileceğinin, sürecin nasıl devam ettirileceğinin, geleceğe ilişkin neler yapılacağının kendilerine sorulmasını bekliyorlar. Parti yönetimini şekillendirmek, adayları belirlemek, stratejik hedefleri çizmek onlardan geçsin yani. Kılıçdaroğlu […]

Kılıçdaroğlu adalet için Ankara Güven Park’tan İstanbul Maltepe’ye kadar 435 kilometre yürüdü ya, partinin kıyısı köşesi pozisyon derdine düştü. Sanki yürüyen Kılıçdaroğlu değil de onlarmış gibi, bundan sonra CHP’nin nasıl dizayn edileceğinin, sürecin nasıl devam ettirileceğinin, geleceğe ilişkin neler yapılacağının kendilerine sorulmasını bekliyorlar. Parti yönetimini şekillendirmek, adayları belirlemek, stratejik hedefleri çizmek onlardan geçsin yani. Kılıçdaroğlu adalet yürüyüşünü onların aklıyla başlatmış gibi, bittikten sonra neler yapacağına da onların aklıyla karar vermeliymiş gibi bir durum var. Beyhude bir beklentiden de öte, kendine olmayan değerler vehmeden bir ruh hali bu.

CHP’nin dışına doğru yürüyüş

Öncelikle şunu görmek lazım ki, Kılıçdaroğlu CHP’nin içine doğru değil, dışına doğru yürüdü. Dışına doğru yürüdüğü içindir ki Maltepe’de 3 milyondan fazla insan toplandı. CHP’nin kendi iç hesaplaşmalarını, siyaset oyunlarını, küçük gövde hareketlerini aşan, onlarla açıklanamayacak ve onları artık tüketen, gereksizleştiren, daha da ötesi lök gibi ortada bırakan, teşhir eden bir süreçle karşı karşıyayız. Bir yandan genişleyen bir ‘Hayır’ cephesi, diğer yanda partide bir yer kapayım diye kıvranan siyaset erbabı. Bu saatten ve bunca bedelden, mücadeleden, emekten sonra kimse kıyıda, köşede, sütre gerisinde olanı biteni izleyen, fırsat kollayan, selden kütük kapmak için bekleyen kerameti kendinden menkul tiplere pabuç bırakmaz. Bu işin kontrolü, dümeni yürüyenlerde olacaktır.

Dipten gelen özgürlük dalgası

Daha doğrusu, öyle olmalıdır. Moda deyimle ‘level atlayan’ CHP’nin eskiye, arkada bekleyene, elini ovuşturana itibar edeceğini sanmıyorum. Ki zaten az önce de söylediğim gibi, bundan sonrası tek başına CHP’ye de ait değil. Hak, hukuk, adalet talebini yükselten, büyük yürüyüşe katılan, omuz veren bütün güçlerin, kesimlerin, çevrelerin ortak geleceğidir söz konusu olan. Kılıçdaroğlu siyaset hayatının en doğru hamlesini, çıkışını yaparak dipten gelen bu dalgayı CHP’nin yanına katmayı başardı. Maltepe’nin hemen öncesinde, son 3 kilometreyi tek başına yürüyeceğini açıklarken de altı ok bayraklarıyla katılanları bile provokatör ilan edeceğini, ‘adalet’ dışında hiçbir pankartın, siyasi simgenin taşınmamasını söyledi. Bu söylem en geniş, en renkli, adalet talebi olan her kesimi kucaklayan bir kalabalığa dönüştü.

Adalet isteyenlerin ortak kararı

Gelinen bu noktada yeni bir şey söyleyemeyenin, ağzında geçmişi, ezberi, klişeleri geveleyip duranın, kendisi gibi olmayanı ötekileştirenin, kendi küçük siyasi hesapları için geniş kitlelerin geleceğini bile yakıp geçebilecek tıynette siyaset esnafının rolü olmayacaktır. Aksi takdirde bu ivme, bu kitle, bu kalabalık, bu coşku, bu heyecan üç-beş tacirin, her dönemin adamının, kendini nimetten sayanın keyfine kurban edilmiş, harcanmış olur. O nedenle bu tür tartışmalardan uzak durmak, bu tür heveslilere kulak tıkamak, önümüzdeki maçlara bakmak gerekiyor. Kişilerin, şahısların, kendine paye biçenlerin değil toplumun, kitlelerin, halkların, adaletin, özgürlüğün, eşitliğin, emeğin, demokrasinin, insan haklarının, çevrenin, geleceğin mücadelesidir bu. Kimse o kadar yolu falanca Parti Meclisi’ne girsen, filanca milletvekili adayı gösterirsin, fişmancaya danışılsın diye yürümedi. Kılıçdaroğlu yürüdü, halk da arkasından gitti. Kararı da Kılıçdaroğlu ve onunla birlikte yürüyen, onu karşılayan halk verecektir. O sıcakta, o zorlukta, onca tehlike altında yürüyenin sırtına binerek siyaset yapmaya yeltenenler, paye bekleyenler, kendini ağırdan satanlar boşuna heveslenmesin bence.

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz