Yolunuz İbradı’ya düşerse | Körfez Gazetesi
Aydın Kanza’da imza günü

Aydın Kanza’da imza günü

Manavgat’ta Atış Festivali düzenlendi

Manavgat’ta Atış Festivali düzenlendi

Küresel sorun ‘Göç’ Antalya’da konuşuldu

Küresel sorun ‘Göç’ Antalya’da konuşuldu

10 biyologdan sadece biri mesleğini yapabiliyor

10 biyologdan sadece biri mesleğini yapabiliyor

Hurdacı denetimi

Hurdacı denetimi

Yolunuz İbradı’ya düşerse
 • MustafaKoç
  • Mustafa Koç
  • mimkoc@gmail.com
  • 16 Haziran 2017 - 12:30:32

Yolumuz yine HES’e düştü. Bugün İbradı’da Sinanhoca ve Ürünlü sınırları içindeki Dedegöl HES projesinin iptaliyle ilgili basın toplantısı var. Oraya gidecek, ne olup bittiğini, ne olup biteceğini dinleyeceğiz.

 

İLK BİZİ BULDU

Bu HES belası Antalya’da ilk bizim köyü, Ahmetler’i buldu. Ahmetler’de “İki – üç çocuğumuza iş verirler, köye üç – beş kuruş yardım ederler” diyen olmadı. Muhtarı – azası saç – sakal koparmaya tenezzül etmedi. Elbirliği edip bu belayı def etmesini bildi.

 

ATI ALAN ÜSKÜDAR’I AŞMIŞ OLUYOR

Ama bazı yörelerde, bazı köylerde durum böyle değil. Köylülerin ikiye üçe bölündüğünü görüyorsunuz. Köy ileri gelenlerinin sesinin kısıldığına, gür çıkmadığına tanık oluyorsunuz. Ahalinin büyük bölümünün nemelazımcılardan oluştuğunu, kahir ekseriyetin “Büyüklerimiz bilir” dediğini görüyorsunuz. Böyle olunca buralarda yerden biter gibi HES’ler bitiyor. Sonrasında pişman olunsa da iş işten geçmiş, atı alan Üsküdar’ı aşmış oluyor.

 

ENERJİYE KARŞI MISINIZ?

“Memleketin enerjiye ihtiyacı var, enerjiye karşı mısınız?” deniyor. “Araziniz değerlenecek, kamulaştırma bedelleri artacak, para saymaktan parmaklarınız yorulacak” deniyor. “Biz hatırlı kişilerin yakınlarıyız, vereceğiniz destek size devlet hizmeti olarak dönecek” deniyor. Deniyor da deniyor.

 

50 BİN LİRA YALANI

Sinanhocalılara “Tarlalarınızın kamulaştırma bedeli her bir dönüm için 50 bin liraya çıkacak” yalanı söylenmiş. İl Özel İdare Meclisi eski üyesi Ali Erkan, “Yıllarca ben bu işlerle uğraştım, bugün 3 bin lira olan kamulaştırma bedeli olsa olsa yüzde 10 artar, 3 bin 300 lira olur” uyarısında bulundu.

 

RAFTİNGDEN PARA KAZANILACAK

Turizm Müdürlüğü’nden emekli Sami Demircioğlu bölgenin turizm açısından önemini anlattı. İbradı ve Akseki’nin alternatif turizmin merkezi olacağını; düğmeli evleriyle yöre köylerinin kültür turizmine ev sahipliği yapacağını; bölgeye turist akınının şimdiden başladığını; Üzümdere’de raftingden para kazanılacağını anlattı.

 

KUŞLAR, OTLAR, HAYVANLAR, HEPSİ AYRI DEĞERDE

Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu Sözcüsü Abit Küçükarslan, bölgenin Arkeolojik Sit Alanı, Yaban Hayatı Koruma Alanı olduğunu; havada uçan kuşların, civarda gezen hayvanların, hiç değer verilmeyen otların çiçeklerin, dünyada eşi emseli olmayan türler olduğunu, bunların kamulaştırma bedelindeki yüzde 10’luk artıştan çok daha büyük değerler üreteceğini anlattı.

 

SİZİ DE BEKLERİZ

Enerji tabi ki önemli. Önemli olduğu için de kimse çıkıp “Ben Atatürk Barajı’na, Oymapınar Barajı’na, Manavgat Barajı’na karşıyım” demiyor. Çevre duyarlısı insanlar içme suyuna, sulama suyuna yetecek kadar debisi olan, yazın kuruyup kışın akan ırmakların, derelerin HES projelerine kurban edilmesine; ormanların, zeytinliklerin, portakal bahçelerinin taş ocakları tarafından işgal edilmesine; dağların, vadilerin, doğa düşmanı faaliyetlerle tahrip edilmesine karşı çıkıyor. İbradı’da bugün bu insanlardan birini ya da birkaçını dinleyeceğiz. Onları dinlemek için ben de orada olacağım. Yolunuz İbradı’ya düşerse sizi de bekleriz.

 • Etiketler
 • Yorumla
ilan
ARŞİV
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz