Yerel medyanın gücü | Körfez Gazetesi
Büyükşehirden üniversite camisine destek

Büyükşehirden üniversite camisine destek

2 ayda 27 işyerini soydu

2 ayda 27 işyerini soydu

Butik otel yangında kül oldu

Butik otel yangında kül oldu

3 metreden dere yatağına düştü

3 metreden dere yatağına düştü

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

Yerel medyanın gücü
Yerel medyanın gücü

Diğer Yazıları Gazetecilik zor zanaattır. Avrupa’da, mesela İngiltere’de ‘güzel sanatlar’ın bir kolu, hatta bir tür edebiyat olarak görülüyor. Fakat bizde zanaattır. Onca okula rağmen usta-çırak ilişkisiyle yürür halen. Bu kadar iletişim fakültesine ihtiyaç var mıdır, o da ayrı bir mesele. Gençler boş durup devletle, hükümetle, iktidarla uğraşacaklarına, akıllarına tehlikeli şeyler getireceklerine 4-5 yıl yüksek liseye […]

Diğer Yazıları

Gazetecilik zor zanaattır. Avrupa’da, mesela İngiltere’de ‘güzel sanatlar’ın bir kolu, hatta bir tür edebiyat olarak görülüyor. Fakat bizde zanaattır. Onca okula rağmen usta-çırak ilişkisiyle yürür halen. Bu kadar iletişim fakültesine ihtiyaç var mıdır, o da ayrı bir mesele. Gençler boş durup devletle, hükümetle, iktidarla uğraşacaklarına, akıllarına tehlikeli şeyler getireceklerine 4-5 yıl yüksek liseye dönüştürülmüş üniversitelerde vakit geçirsinler diye kuruldu birçoğu. Yeni kurulanların içlerinde belli bir kaliteye ulaşanları da yok değil elbet. Ama medyası bile doğru dürüst gelişmemiş kentlerde bu fakültelerden mezun gençlerin ne yapacağı meçhul. Ya işsizler ordusuna katılacak ya da eğitimiyle ilgisiz işlerde çalışacak.

Teorik altyapıya pratik gömlek

Bizim memlekette gazetecilik halen usta-çırak ilişkisiyle yürür dedik ya, aslında iletişim fakültelerinin tam oturmamış olmasından da kaynaklanıyor bu. Çünkü bir çoğu halen işin teorik tarafında. Oysa medya bir sektör… Meslek etiği ve ilkelerine öncelik veren eğitim tamam da, fazla abanınca meslek büyüklerine öcü, hatta ilkesiz, omurgasız diye bakan bir öğrenci kitlesi yetişiyor. Sektörü adapte olmakta da zorlanıyorlar bu yüzden. Gazeteciliğin kendi rutini, kuralları, şartları, günlük telaşı var. Bu telaş içinde ilkelerle hayatın gerçeklerini buluşturabilmek gerekiyor. Biz buna ‘pratik’ diyoruz. Aşırı ilkesizlerle sekterler arasındaki dengeyi teorik birikimle pratiğin harmanı sağlıyor. Bir gazetecinin entelektüel yanı zayıfsa topluma vereceği fazla bir şey yoktur. Kendine faydası olur sadece. Ki bunlardan bir dolu var ortalıkta. Pratik ise o entelektüel altyapının görünür hale gelmesini sağlar.

Yeni medyanın yeni olanakları

Bugün medyada bir çöküş yaşandığı, gazetecilerin kahir çoğunluğunun direnemediği noktasında yaygın bir kanaat var. Bu da çok doğru değil aslında. Gazetecilik direniyor, ama konvansiyonel medya dediğimiz yazılı ve görüntülü medyada değil, daha çok internet haberciliği üzerinde ayakta kalmaya çalışıyor. Mesela İstanbul’dan, Ankara’dan, Diyarbakır’dan tanıdığım birçok gazeteci dostum açtıkları ya da kadrosunda yer aldıkları haber sitelerinde soluk almaya, dertlerini anlatmaya çalışıyor. Yaygın ve yandaş medyada bulamadığınız bir sürü gerçek haberi oralardan takip etmeniz mümkün. Sadece dikkat kesilmeyi, ısrarla izlemeyi bilin. Sözün özü ‘yeni medya’ diye adlandırılan haber siteleri ve sosyal medya bir nevi varlık alanı haline geldi. Üstelik okuyucuyla, takipçiyle karşılıklı iletişim halinde olunan bir medya.

Merkez medyaya yerel renkler

Tabii habere ulaşma, haberi görme, haberi toparlama yeteneği de hızlandı ve çeşitlendi. Artık Antalya’da üretilen bir haber internet yayıncılığı sayesinde Kars’taki bir okuyucuya, Manisa’daki bir takipçiye fiber hızla ulaşıyor. Sosyal medya üzerinden örgütlenen haber alma isteği, medya merkezlerini de epeyce kenara itti. Kimse İstanbul ya da Ankara’yla kendini sınırlandırmak zorunda değil. Bunu çabuk fark eden Fox TV’nin sabah habercisi İsmail Küçükkaya. Her sabah Çalar Saat’te memleketin dört köşesinden yerel gazeteleri ekrana getirerek habercilikte yaşanan hiyerarşiyi, dukalığı bir miktar ortadan kaldırdı. Yerelin gücü ve gündemi de ekranlara yansımış oldu. Bu daha da derinleşerek ve yaygınlaşarak sürecektir. Benden söylemesi…

Diğer Yazıları

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz