Yeni partinin Antalya halleri | Körfez Gazetesi
Sur Yapı’ya büyük talep

Sur Yapı’ya büyük talep

Özel yüzücüler kulaç attı

Özel yüzücüler kulaç attı

Osmanlıspor’a yenilmememiz lazım

Osmanlıspor’a yenilmememiz lazım

Enerjide AKILLI tüketim dönemi

Enerjide AKILLI tüketim dönemi

Gözaltına alınanlar serbest bırakılsın

Gözaltına alınanlar serbest bırakılsın

Yeni partinin Antalya halleri
Yeni partinin Antalya halleri

Diğer yazıları Meral Akşener, uzun süredir üzerinde çalıştıkları yeni partinin 25 Ekim’de kurulacağını açıkladı. Hummalı bir faaliyet yürütüldüğü kulislere yansıyor. Antalya’da da il ve ilçe teşkilatlarının kimlerden oluşacağı merak konusu. Merakımızı gidermemiz için biraz daha beklememiz gerekiyor. Çünkü henüz kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı’na vermemiş olan bir partinin il yapılanmasını ilan etmesi mümkün değil. Aslında sürecin […]

Diğer yazıları

Meral Akşener, uzun süredir üzerinde çalıştıkları yeni partinin 25 Ekim’de kurulacağını açıkladı. Hummalı bir faaliyet yürütüldüğü kulislere yansıyor. Antalya’da da il ve ilçe teşkilatlarının kimlerden oluşacağı merak konusu. Merakımızı gidermemiz için biraz daha beklememiz gerekiyor. Çünkü henüz kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı’na vermemiş olan bir partinin il yapılanmasını ilan etmesi mümkün değil. Aslında sürecin isimlerden öte, yeni partinin üzerine basacağı toprak üzerinden tartışılması daha doğru olacaktır. Böylesi bir tartışma il ve ilçe teşkilatlarının ana karakteristiğini de belirler.

DYP oyları bir şehir efsanesi

Antalya’da MHP’nin yüzde 24 civarında bir oyu var. Bahçeli ekibinin bu potansiyelin ne kadarına hakim olduğu bir soru işareti tabii. Söz konusu taban yeni parti açısından da en sağlam kale… Yeni oluşumun içinden çıktığı kitle orada dururken, doğrudan AKP, CHP, eski DYP ve ANAP oylarına yönelmesi abesle iştigal olur. İktidar partisinin akıldaneleri sürekli bu perspektifi empoze etmeye çalışıyorlar. Yani cambaza baktırtarak MHP tabanını yeni partiden kaçırmak gibi bir çaba var. Öncelikli şu DYP ve ANAP oylarının bir şehir efsanesi olduğunu belirtmek lazım… O kitlenin büyük bir kısmı AKP’ye, bir miktarı da MHP ve CHP’ye dahil oldu. Yani ortada bir DYP kitlesi ya da ANAP tabanı yok. Bunu geçelim.

MHP kökenli bir il başkanı

Türkiye’de merkez sağı artık AKP temsil ediyor. Fakat güçlü bir alternatif olursa AKP’den ayrılmaya ya da kaçmaya hazır bir kitle olduğu da aşikar. Yeni parti bu kitle açısından çekim merkezi olabilir. Ama öncelikle MHP seçmeni üzerinde bir heyecan yarattığı görülüyor. Antalya’da geçmişte MHP siyasetine yön veren birçok isim de kendini yeni partinin parçası olarak görmeye, çalışmaya ve sahaya inmeye başladı. Yüzde 24’lük bir oy potansiyeli de dikkate alındığında Antalya kadrosunun MHP kökenlilerden oluşması akla en yakın seçenek gibi duruyor. Merkez sağın artık iyice yalnızlaşmış, daralmış, tabanının, küçük bir kesim dışında tanınırlığını yitirmiş eski isimlerinin yeni partiyi sürüklemesi pek mümkün değil.

Laik sağcılığın geri dönüşü

MHP kökenli kadrolar içinde de yüzünü topluma, demokrasiye, diğer düşüncelere saygıya dönmüş kişilerin öne çıkarılması doğru tercih olacaktır. Çünkü yeni partinin aynı zamanda yeni sözlere, yeni bir havaya, yeni bir siyasete ihtiyacı var. Devlet Bahçeli rahatsızlığı, AKP’nin koltuk değneği haline gelmiş mevcut MHP yönetimine olan tepki yeni bir partinin inşası açısından tek başına yeterli değil. Eğer yeni parti, MHP’de yaptırılmayan kongrenin başka bir salonda yapılmasından, partiden ihraç edilenlerin korsan bir MHP kurmasından ibaret olacaksa, ölü doğar. Ülkenin en acil sorunları biliniyor. Bu sorunlara reçete yazabilecek laik sağ bir partiye olan ihtiyaç da ortada. Yeni parti, kuruluş ilkeleri arasında Atatürkçülüğü de saydı. Bu CHP’den de müşteri çekeceği anlamına gelir. Ama bu söylemi ‘laik sağcılık’ olarak okumakta yarar var. Çünkü Türkiye’deki kamplaşmanın kapışma alanı laiklik… Bu kavgayı elbette ki ekonomik ilişkiler, üretim ilişkileri, gelir dağılımı belirliyor. Akşener’in partisinin bu bağlamda üreteceği siyaset sağdaki duvarda yeni bir pencere açabilir.

Diğer yazıları

 

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz