Yemek deyip geçmeyin | Körfez Gazetesi
Restore ediliyor

Restore ediliyor

Kepez’e proje ödülü

Kepez’e proje ödülü

Atlı polisler ilgi odağı

Atlı polisler ilgi odağı

Paşa’nın meleklerinde tek hedef galibiyet

Paşa’nın meleklerinde tek hedef galibiyet

Kepez’in rakibi Şimşek Gençlik

Kepez’in rakibi Şimşek Gençlik

Yemek deyip geçmeyin
 • İdrisÖZYOL
  • İdris ÖZYOL
  • iozyol@gmail.com
  • 17 Temmuz 2017 - 10:03:22

Gazete Duvar’ın gurme yazarı Evren Aybars önceki gün Adrasan’dan bir mekanı yazdı. “Bugünlerde sağa sola bulaşma” telkinleri üzerine ne yazayım, ne yazayım diye düşünürken karşıma çıkan ‘Saide’ yazısını köşeme taşımaya karar verdim. Umarım derin mesajlar, alt metinler, siyasi göndermeler içermiyordur. En azından ben öyle bir koku almadım. Buyurun efendim “Adrasan’da nefis bir yemek: Saide” başlıklı yazıya: “Saide, Adrasan’da ızgara köfte ve gözleme ağırlıklı menülere güzel alternatifler getiren, dürüst ve keyifli bir yer olmuş.

Her beyaz yakalının hayali, bir sahil kasabasında bir yer işletmektir dersek, çok yüksek yüzdeyle doğrulanacak bir önerme ortaya atmış olur muyuz? Kesinlikle oluruz. Bugün işte bunu çok iyi yapmış bir yeri size anlatacağım”.

Lazanya konusunu irdelemek lazım

“Reklamcı Levent Bey ve turizmci eşi Saide Hanım, birçok İstanbullu gibi hayatlarından memnun olmayan, trafikten bezmiş bir çift olarak geldikleri noktayı değerlendirdiklerinde, bunu değiştirmek için o zor kararı alabilen cesur çiftlerden. Saide Hanım’ın zaten dillere destan lazanyası üzerine bir takım iş planları varmış, ama süreç içinde bir anda kendilerini Adrasan’da bulmuşlar Lazanya konusunu özellikle irdelemek lazım. Bizde genellikle ağır ve salçalı yapılan lazanya, Saide Hanım’ın kendi açtığı hamur ve taze malzemelerle güveçte tek kişilik porsiyonlar halinde servis ediliyor. Yakın zamanda Torino’nun üst düzey denebilecek lokantalarından biri olan Tre Galline’de yediğim lazanyadan hiç bir eksiği yok, Türkiye’de yediklerimden en lezzetlilerden birisi”.

Kabak mücvere çok dikkat edelim

“Kabak mücver ise hem hafif hem de un ve yumurta kabağın tatlı lezzetini bastırmadığı için gayet keyifli yeniyor. Tam bir ev mücveri. Portakallı elmalı salata da beni gayet mutlu eden bir lezzet verdi. Tatil yerlerinde genellikle yemekler standart ve çok özellikli olamıyor ne yazık ki. Şanslıysanız iyice bir gözleme yiyebilirsiniz. Zaten Alaçatı-Bodrum civarındaysanız aç gezseniz daha iyi, güzel bir yemeğe verebileceğiniz rakamları düşününce bile insan mutsuz olur. Saide, Adrasan’da ızgara köfte ve gözleme ağırlıklı menülere güzel alternatifler getiren, dürüst ve keyifli bir yer olmuş. Hemen sahilin arka sırasında yer alan Saide’yi yolunuz Adrasan civarına düşerse gönül rahatlığıyla deneyebilirsiniz”.

Recep İvedik’in beğendiği yemek

Yazı bu kadar; fakat paylaştıktan sonra şu ‘lazanya’ mevzusundan biraz kıllandım. Umarım ‘dış mihrak’ olarak algılanmaz. Kayseri mantısı, Nuh’un Ankara makarnası gibi milli birlik ve beraberliği pekiştirecek nevale dururken, bu ‘lazanya’ biraz komplo kıvamı taşıyor. Suyu mu fazla kaçtı acaba? Bizi kıskanlar çatlasın. ‘Kabak mücver’ de biraz tehlikeli göründü bana. Birilerinin aklına ‘kabak gibi oymayı’ getirebilir. Maazallah! Hele “Birçok İstanbullu gibi hayatlarından memnun olmayan, trafikten bezmiş bir çift” sözcüğü ağır siyasi eleştiri içeriyor gibi. En iyisi imambayıldı, hünkarbeğendi ve vezirparmağı. Üstüne de bir Osmanlı kahvesi. Höpürdeterek için ki Recep İvedik ayarındaki milli kültüre, milli estetiğe, milli beğeniye uygun olsun. Tehlikeli yemeklerden uzak durun. Vesselam!

 • Etiketler
 • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz