Vekillerin Ağustos karnesi | Körfez Gazetesi
Büyükşehirden üniversite camisine destek

Büyükşehirden üniversite camisine destek

2 ayda 27 işyerini soydu

2 ayda 27 işyerini soydu

Butik otel yangında kül oldu

Butik otel yangında kül oldu

3 metreden dere yatağına düştü

3 metreden dere yatağına düştü

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

Vekillerin Ağustos karnesi
Vekillerin Ağustos karnesi

Bizim Ali Taş her ay milletvekillerinin ve siyasi partilerin medya karnesini çıkartıyor. Birkaç aydır değerlendiremedik bu son derece önemli çalışmayı. Nihayet vakti geldi. Fazla da es geçmeye gelmez; çünkü ciddi bir emek ürünü. Raporun ilk verisiyle başlayalım: Ağustos ayında hem ulusal, hem bölgesel, hem de yerel medyada Mustafa Akaydın birinci. Tabii bu birinciliğini 15 Temmuz […]

Bizim Ali Taş her ay milletvekillerinin ve siyasi partilerin medya karnesini çıkartıyor. Birkaç aydır değerlendiremedik bu son derece önemli çalışmayı. Nihayet vakti geldi. Fazla da es geçmeye gelmez; çünkü ciddi bir emek ürünü. Raporun ilk verisiyle başlayalım: Ağustos ayında hem ulusal, hem bölgesel, hem de yerel medyada Mustafa Akaydın birinci. Tabii bu birinciliğini 15 Temmuz dinci faşist darbe girişimiyle ilgili çıkışına borçlu. Daha önce ilk üçe giremeyen Akaydın toplamda 643 kez haber ve köşe yazısı konusu olmuş. İkinci sırada 436 haber ve yazıyla Çetin Osman Budak, üçüncü sırada da 403’le Deniz Baykal yer alıyor. Yani CHP milletvekilleri ilk 3’e yerleşmiş durumda. Önceki aylarda ilk 3’e giren AKP Milletvekili Mustafa Köse 7’nci sıraya düşerken, daha önce pek esamesi okunmayan Atay Uslu ise müthiş bir yükseliş gösterip 345 haberle 4’üncü sıraya gelmiş. Bu 345 haberin 302’sini yerel medyaya borçlu olan Atay Uslu Antalya gazeteleri kategorisinde ise üçüncü sırada.

En çok ben yazmışım

Antalya milletvekillerini kalemine dolayanların en başında bendeniz yer alıyorum. Bizim mebuslara 10 defa değinmişim. Beni 7 yazıyla Kayseri Star Haber gazetesinin sahibi Ali Ceran izliyor. Kayseri ne alaka değil mi? Ona da bakacağız. 6 yazıyla da Sabah gazetesinden Salih Tuna üçüncü. Devamı Ulaş Kökçe, Ahmet Hakan ve Sevilay Yılman diye sıralanırken, yerel kalemler kendi vekilleriyle ilgili nal toplamış. Ali Ceran’ın 7 yazısının 7’si de Deniz Baykal’la ilgili. Ben 5 kez, Serdar Arseven de 3 kez bahsetmişiz Baykal’dan. Salih Tuna’nın 6 yazısından 4’ü Mustafa Akaydın’a giydirme. Ben de 4 kez bahsetmişim. Bizi 3’e yazıyla Ulaş Kökçe, Sevilay Yılman ve Ali Tongülüs takip etmiş.

İlk 3 CHP’li vekillerde

Çetin Osman Budak’la ilgili de 4 yazıyla bendeniz başı çekiyorum. Beni 1’er yazıyla Süleyman Kılıç, İshak Karakaş, Mahmut Üründül, Yalçın Bayer, Songül Başkaya, Ulaş Kökçe, Yalçın Küçük, Ayla Çekiç, Murat Seyirci, Teslime Tosun, Ali Tongülüs, Haşmet Öyken, Ali Buldu, Ahmet Özsoy ve Uğur Keskin izliyor. Netice itibarıyla CHP Genel Başkan Yardımcısı Budak, birçok yazarın gündemine girmeyi başarmış. Devrim Kök’le ilgili de 4 yazım var. Birer yazıyla Mahmut Üründül, Haşmet Öyken ve Cem Çon sıralanıyor. AKP milletvekili Mustafa Köse’ye de bir yazıyla imza atmışım. Mahmut Üründül ve Yalçın Küçük de birer yazıyla değinmişler Köse’ye.

Hiç yazılmayan mebuslar

AKP’li Atay Uslu 5, CHP’li Niyazi Nefi Kara 2, MHP’li Ahmet Selim Yurdakul 1, AKP’li Hüseyin Samani 1, MHP’li Mehmet Günal 1 yazıya konu olmuş. AKP’li mebuslar Gökçen Özdoğan Enç, İbrahim Aydın ve Sena Nur Çelik hakkında ise kalem oynatan olmamış. Gökçen Enç’le ilgili benden başka yazan da olmuyor zaten. Son zamanlarda FETÖ yazılarını biraz azalttık diye gündemden düşmüş olmalı. Görünen o ki AKP’nin iktidar gücü olmasa yerel medyada daha da diplere düşecek. CHP’nin Antalya temsilcileri ise sürekli gündem olmayı, gündemde kalmayı, başta yerel medya olmak üzere gazetelerde, TV ekranlarında yer bulmayı başarıyor. Bir başka açıdan da bakarsak CHP’li vekiller ulusalda yüzde 90, AKP’liler yüzde 8, MHP’liler ise yüzde 2 oranında görülmüş. Akdeniz eklerinde CHP’nin görünürlük oranı yüzde 62, AKP’nin yüzde 37, MHP’nin ise sadece yüzde 1. Gelelim yerele. CHP’nin Antalya gazetelerinde yüzde 57’lik bir görünürlüğü var. Yerel gazetelerin büyük bir çoğunluğu üzerinde siyasi, ekonomik ve sosyal anlamda etkili olan AKP’nin görünürlüğü yüzde 41. MHP ise yüzde 2… Demek ki gündem parayla, güçle, iktidarla oluşmuyor.

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz