Vatanseverlik nedir? | Körfez Gazetesi
Recep Gürbüz’den şampiyonlar çıkacak

Recep Gürbüz’den şampiyonlar çıkacak

Yağmur suyu kanalları temizleniyor

Yağmur suyu kanalları temizleniyor

Karne hediyesi ‘Anadolu Oyuncak Müzesi’

Karne hediyesi ‘Anadolu Oyuncak Müzesi’

Maça satır, muşta ve avcı bıçağıyla geldiler

Maça satır, muşta ve avcı bıçağıyla geldiler

FETÖ şüphelisi savcı ve  hakim çiftin sorgusu sürüyor

FETÖ şüphelisi savcı ve hakim çiftin sorgusu sürüyor

Vatanseverlik nedir?
Vatanseverlik nedir?

Vatanseverlik ülke insanını tefeciye, tüfeciye, faizciye, rantçıya, tekelci burjuvaziye, emperyalizme, özelleştirmeye, şişirilmiş elektrik, telefon, su faturalarına, kredi kartlarına, bankalara, hukuk bürolarına, özel hastanelere, özel okullara yem etmemektir. Vatanseverlik kıyılarını 5 yıldızlı otellere peşkeş çekmemek, topraklarını uluslararası sermayeye yedirmemek, ülke kaynaklarını fanteziyle, çılgın projelerle heder etmemektir. Vatanseverlik villalar, malikaneler, saraylar değil, sosyal konutlar, her yurttaşa başını […]

Vatanseverlik ülke insanını tefeciye, tüfeciye, faizciye, rantçıya, tekelci burjuvaziye, emperyalizme, özelleştirmeye, şişirilmiş elektrik, telefon, su faturalarına, kredi kartlarına, bankalara, hukuk bürolarına, özel hastanelere, özel okullara yem etmemektir. Vatanseverlik kıyılarını 5 yıldızlı otellere peşkeş çekmemek, topraklarını uluslararası sermayeye yedirmemek, ülke kaynaklarını fanteziyle, çılgın projelerle heder etmemektir. Vatanseverlik villalar, malikaneler, saraylar değil, sosyal konutlar, her yurttaşa başını sokacağı bir ev, ocağında kaynayan tencere, kursağından geçecek çorba, iş, ekmek, eğitim, sağlıktır.

Vatanseverlik bilimsel eğitimdir

Vatanseverlik vatandaşını birbirine kırdırmak, birbirine düşman etmek, mezardaki cenazeyi çıkartıp atmak, buna giden yolların taşını döşemek değil; bu toprak parçasının üzerinde yaşayan, yaşamış ve yaşacak olan her insanı, her ağacı, her hayvanı, her canlıyı, her uygarlığı, her tarihi, her düşünceyi, her türküyü, her şarkıyı, her dili, her inancı kendi zenginliğin, kendi malın olarak görmektir. Vatanseverlik insanlara hurafe, düşmanlık, cehalet, kin, nefret, kan davası, can derdi pompalamak değil, bilimsel ve eşit eğitim, üniversite gibi üniversite, insan gibi iş, kültür, sanat, teknoloji, dünya görgüsü, uygarlık, çağdaşlık, saygı, kendisini geliştirme olanağı, çevresini değiştirme heyecanı sağlamaktır.

Vatanseverlik aydınlanmaktır

Vatanseverlik 90 metrekarelik çatısı olmayan, sıvasız evlerde doğup büyüyen, gece aç yatıp sabah kuru ekmekle güne başlayan ülkemin çocuklarını, büyük toprak sahiplerinin, holding patronlarının, spekülatörlerin, ihale zenginlerinin, rantiyenin, kompradorun, medya ağalarının, NATO müteahhitlerinin, beton canavarlarının, ekran karaktersizlerinin, devleti kendi malı gibi gören maslahatçıların, oligarşinin çarkına lokma eylemek değil; sorgulamak, sorgulatmak, öğrenmek, öğretmek, anlamak, anlatmak, aydınlanmak, aydınlatmaktır. Vatanseverlik gırtlak değil, beyindir. Vatanseverlik bağırsak değil, emektir.

Vatanseverlik ortak aklımızdır

Vatanseverlik sosyal adalet, sosyal devlet, hukuk, tüketici hakları, insan hakları, çevre hakları, hayvan hakları, çocuk hakları, kadın hakları, işçi hakları, demokrasi, özgürlük, konuşma, düşünce ve basın hürriyetidir. Vatanseverlik barıştır, haktır, hukuktur. Vatanseverlik bilinçtir. Vatanseverlik seçme hakkı, oy verdiğini tek ayak üstünde sorgulama hakkıdır. Vatanseverlik birilerine tabi olmak değil, o birilerinin sana hizmet etmesi, refahını, özgürlüğünü, insanca yaşamanı, temiz havanı, temiz suyunu, temiz enerjini düşünmesi, güvence altına almasıdır. Vatanseverlik insanlara patates püresinden tereyağı, mısır şurubundan sahte bal yedirmek değil, doğal, sağlıklı, temiz üründür. Vatanseverlik yanında çalışanın hakkını ödemektir. Vatanseverlik sendikadır, dernektir, bağımsız üniversitedir, özgür basındır, aykırı düşüncedir, hoşa gitmeyen sözdür, rahatsız eden rüyadır, uykuları kaçıran eylemdir. Vatanseverlik birilerinin sopası değil, hepimizin ortak heybesi, ortak sofrası, ortak bacasıdır. Vatanseverlik sadece şunun ya da bunun aklı değil, ortak aklımızdır. Vatanseverlik düşünmektir, konuşmaktır, yürümektir, protesto etmektir, hakkını istemektir, hakkı savunmaktır. Vatanseverlik ideolojidir, dünya görüşüdür, siyasettir ve her farklı ideoloji, düşünce, söz ortak vatanımızdır. Bir toprak herkes birbirinin dilinde, hakkında, hukukunda, fikrinde, sesinde, türküsünde, mezarında uyanabildiği zaman vatan olur. Vatanseverlik bunu böyle bilmektir.

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz