Üstte Feslikan, altta Büyükşehir | Körfez Gazetesi
İki evden hırsızlık yapan şüpheli tutuklandı

İki evden hırsızlık yapan şüpheli tutuklandı

CHP’ye hayırlı olsun ziyareti

CHP’ye hayırlı olsun ziyareti

Eski özel kalem müdürüne FETÖ gözaltısı

Eski özel kalem müdürüne FETÖ gözaltısı

AKP Kumluca’da seçim

AKP Kumluca’da seçim

MMO’da seçim var

MMO’da seçim var

Üstte Feslikan, altta Büyükşehir
Üstte Feslikan, altta Büyükşehir

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Pazar günü Feslikan’daydı. Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek’i için iyi bir PR oldu. Mustafa Akaydın ve Ümit Uysal’ın katılmaması ise CHP kulislerini hareketlendirdi. Olana değil olmayana ergi yapıyor partililer. Fakat önce olana bakmakta fayda var. CHP kulislerinde Büyükşehir adaylığı konuşulan, muhabbeti çevrilen, lafı dolandırılan, tartıya çıkarılan 4 isim var: Çetin Osman […]

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Pazar günü Feslikan’daydı. Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek’i için iyi bir PR oldu. Mustafa Akaydın ve Ümit Uysal’ın katılmaması ise CHP kulislerini hareketlendirdi. Olana değil olmayana ergi yapıyor partililer. Fakat önce olana bakmakta fayda var. CHP kulislerinde Büyükşehir adaylığı konuşulan, muhabbeti çevrilen, lafı dolandırılan, tartıya çıkarılan 4 isim var: Çetin Osman Budak, Muhittin Böcek, Mustafa Akaydın ve Ümit Uysal… Son ikisi yoktu, ilk ikisi vardı. Böcek zaten ev sahibiydi. Kılıçdaroğlu’nu davet edebileceği bir festivali ve yağlı güreş turnuvası var. Feslikan, şimdinin Konyaaltı sahili gibi bir dönem Türel tarafından elinden alınmış, Akaydın tarafından iade edilmişti. O zamandır Feslikan’a ve yağlı güreşlere ağırlık veriyor. Bu sene Kırkpınar kemerli güreşçisi de var. Yani Kılıçdaroğlu’nu davet edip gövde gösterisi yapmak için koşullar dört dörtlük. Bundan iyisi Şam’da kayısı… Büyükşehir adaylığı noktasında da iyi bir puan… Meydanda yenişemezler de, iş puanlamaya kalırsa çizelgedeki bu puan devreye sokulur.

Böcek’in Muratpaşa girişimleri

Tabii iş bu kadarla sınırlı değil. Yılların siyasetçisi Böcek, bu sefer Büyükşehir adaylığını iyice kafaya koymuş durumda. Yaklaşan kongrelerde Konyaaltı ilçe örgütünü çantada keklik olarak görüyor. İlhan Buğdaycı muhtemelen ilçe başkanlığını bir dönem daha sürdürme niyetinde. Yani il başkan adaylığı söylentileri biraz ortaya salma gibiydi. Fakat Büyükşehir hayali kuran Böcek kendini Konyaaltı’na hapsedecek değil. O nedenle gözünü Muratpaşa Kongresi’ne de çevirmiş olabilir. Çevirmiş midir? Muhtemelen çevirdi. Yüzeyde görünmeyen, ama derinlerde kurulan bazı ittifakları bu mercekle okumakta fayda var. Boşaltacağı Konyaaltı koltuğu da bu pazarlıkta altın değerinde. Ayrıca Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’la İlçe Başkanı Ahmet Kumbul’un frekansları ne kadar uyuyor son zamanlar; buna da bakmak lazım. Sinir uçları ortaya çıkmaya başladı.

Kepez’den Döşemealtı’na köprü

Gelelim Kepez’e… Garip Erdoğan ve ekibi hem Ümit Uysal’la, hem de Turgay Genç’le iyi. Her iki belediye başkanını da başarılı buluyorlar. Bu birlikte siyaset anlamına da geliyor. Uysal ile Genç arasında, Zafer Yörük ve Erol Özkarabekir üzerinden patlayan, Semih Esen’in il başkanlığından istifasına kadar giden gerilim herkesin malumu. Bu gerginlik aşıldı mı; bilmiyoruz. Ama Garip Erdoğan her iki belediye başkanı arasında bir köprü gibi duruyor. Eğer Garip Erdoğan, Uysal’la birlikte yürüyorsa -ki öyle görünüyor-, Turgay Genç’le kurulan muhabbetin bu yoldaşlığın dışında tutulması pek mümkün değil. Fakat Kepez’e geri dönersek, Garip Erdoğan’ın karşısında güçlü bir rakip görünmüyor şu an. İl başkan adaylığında da adı geçen Erdoğan, bir dönem daha Kepez’de karar kılabilir. Lakin Kepez delegesi son derece parçalı, karmaşık, çok sayıda farklı dengeyi barındıran bir toplamdır. Her siyasetçi profili ve siyasi hesap kendisine Kepez’den destek bulabilir.

Asıl hedef Büyükşehir adaylığı

İl yönetimi ve Genel Merkez hakimiyeti gibi duran bütün bu mücadelenin asıl hedefi ise yerel seçimler. Yani ilçe ve Büyükşehir belediye başkan adaylıkları… Bir altında da meclis üyelikleri… Bunun için öncelikle il yönetiminin hesaplara uygun dizayn edilmesi gerekiyor. Mücadele bunun mücadelesi. Bu mücadeleden ağırlıklı çıkan taraf il yönetiminin dizayn ettikten sonra Büyük Kurultay’da da karşılık oluşturmaya çalışacaktır. CHP Parti Meclisi’nden şu an Antalya’dan iki isim var. Çetin Osman Budak ve Devrim Kök… Her iki ismin de bu süreçte işi oldukça zor görünüyor. Eğer bu özetlediğim kurgu ipi göğüslerse, yukarıya ya başka isimler yansır ya da Parti Meclisi’nde Antalyalı isim kalmaz. Kalmazsa ne olur? Antalya’daki siyasetin ağırlık merkezi yerinden kayar. Nereye doğru? Konyaaltı’na doğru… Feslikan’da ‘kimler vardı, kimler yoktu’ meselesine böyle bir kayıt düşelim.

 

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz