Umarım devam eder | Körfez Gazetesi
Büyükşehirden üniversite camisine destek

Büyükşehirden üniversite camisine destek

2 ayda 27 işyerini soydu

2 ayda 27 işyerini soydu

Butik otel yangında kül oldu

Butik otel yangında kül oldu

3 metreden dere yatağına düştü

3 metreden dere yatağına düştü

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

Umarım devam eder
Umarım devam eder

Diğer Yazıları AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in CHP’li Muratpaşa Belediyesi’nin düzenlediği 29 Ekim kutlamalarına katılması, Çetin Osman Budak ve Ümit Uysal’la birlikte sahneye çıkarak kitleyi selamlaması elbette ve şüphesiz ki önemli bir adımdır. Fakat orada kalırsa küçük bir jest olarak duracak, niye yapıldığı anlaşılamayan bir hamle olarak hafızalardan silinip gidecektir. Devamının gelmesi kent adına […]

Diğer Yazıları

AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in CHP’li Muratpaşa Belediyesi’nin düzenlediği 29 Ekim kutlamalarına katılması, Çetin Osman Budak ve Ümit Uysal’la birlikte sahneye çıkarak kitleyi selamlaması elbette ve şüphesiz ki önemli bir adımdır. Fakat orada kalırsa küçük bir jest olarak duracak, niye yapıldığı anlaşılamayan bir hamle olarak hafızalardan silinip gidecektir. Devamının gelmesi kent adına değerlidir. Mesela Akseki’ye, İbradı’ya, Kaş’ın Kınık ve Ova köylerine, Kızıllı Çöplüğü’ne sürülen Akaydın döneminin çalışanlarını geri döndürerek, bu uygulamadan vazgeçerek daha güzel bir mesaj verir. Antalya’nın özlediği bir mesajdır bu. Yankısı da daha büyük olacaktır.

Ulusal yarışma Antalya’ya dönmelidir

‘Ulusal yarışması’ kaldırılan Altın Portakal’ın halini gördük. Ülkenin bütün sinema örgütleri, beyaz perdenin güçlü ve önemli isimleri İstanbul’da bir araya gelerek ciddi bir tepki örgütlediler. Daha önce sansürle, kaldırılan belgesel ve kısa film kategorileriyle, adının değiştirilmesiyle gündem olan Altın Portakal bu yıl Yeşilçamsız bir festival olarak geçti kayıtlara. Fakat 55’inci festivalde tablo düzeltilebilir. Antalya’nın 54 yıldır omuzladığı, sırtında taşıdığı ulusal sinema yeniden kente dönebilir. Zaten İstanbul’daki alternatif festivali düzenleyenler, “Bir gün yine döneceğiz o kente” dedi. Cumhuriyet Meydanı’ndaki havanın önümüzdeki yılın festivaline yansıması Antalya için çok güzel olacaktır.

Kentin geleceğini hep birlikte kuralım

Siyaset değişir. Partiler gelir, partiler gider. Vatandaş bir başkanı kenara çekerken, bir diğerine yol verir. Fakat bu kent, bu toprak kalıcı… Üstünde yürüyen, yaşayan, konuşan bizler yarın altında olacağız bu toprağın. Başka kuşaklar, başka insanlar gelecek üstüne. O yüzdendir ki siyaset kentin, toprağın, doğanın, ağacın, kurdun kuşun, yaşayanların, geleceğin dengesini bozmamalıdır. Yeryüzündeki en ‘çılgın proje’ insandır. Ve insan ki toprakla, suyla, havayla, ağaçla, yeşille, özgürlükle, barışla, demokrasiyle beslenir. Cumhuriyet Meydanı’nda esen hava sevindiricidir, ama insana dönüşmezse, insana dokunmazsa, insanı büyütmezse hoş bir sada olarak kalır gök kubbenin altında. Saman alevi gibi yanıp biter. Türel Raylı Sistem için yapılacak referandumu duyururken “Söz de, karar da halkın” dedi ya, tılsımlı bir sözcüktür o. Antalya’nın geleceğine bu kentin bütün unsurları, tarafları, yaşayanlarıyla birlikte karar vermek, birlikte adım atmak, birlikte kurmak çok anlamlı olacaktır.

 

‘Seçimle gelen, seçimle gitmeli’ ilkesi

Antalya özellikle Anayasa referandumda siyasi iktidara sarı kart gösterdi. Önümüzdeki seçimlerde, özellikle yerel yarışta bu kartın rengi kırmızı olacaktır. AKP’de ‘metal yorgunluğu’ söylemiyle başlatılan tasfiyeler Antalya’yı bu bağlamda gündeme getiriyor. Üstelik AKP’liler konuşuyor bunu. Yani biz bacağımızı altımıza alıp, “Söylesem, söylesem, ne söylesem?” diye ortaya bir şey sallamıyoruz. İktidar partisinin diplerinde, derinlerinde, altlarında, kapalı kapılar arkasında bunlar fısıldanıyor ve oralardaki duvarlara çarpa çarpa büyüyüp bizim kulağımıza geliyor. Bu söylentiler karşısında dillendirilecek tek şey, “Seçimle gelenin seçimle gitmesi” ilkesidir. Menderes Türel iyi kötü bir seçimle gelmiştir, sandıklarda hile yapıldığı itirazlarına rağmen koltuğa oturmuştur ve o koltuktan da sandıkla gitmelidir. Nokta. Eğer Cumartesi akşamı Cumhuriyet Meydanı’nda el salladığı insanların da başkanı olabilirse yarın Antalya sokaklarında dolaşması daha keyifli olacaktır.

Diğer Yazıları

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz