Türk Ocakları ve Türkmenlerden referandum tepkisi | Körfez Gazetesi
Antalyaspor ile seremoniye çıkmak 200 lira

Antalyaspor ile seremoniye çıkmak 200 lira

Cumhuriyet Tenis Turnuvası başladı

Cumhuriyet Tenis Turnuvası başladı

1207 Antalya Döşemaltı Belediyespor yarı finalde

1207 Antalya Döşemaltı Belediyespor yarı finalde

Yüzmede Antalyaspor başarısı

Yüzmede Antalyaspor başarısı

Dekoratif tablo yapımını öğreniyorlar

Dekoratif tablo yapımını öğreniyorlar

Türk Ocakları ve Türkmenlerden referandum tepkisi
  • Ana Sayfa » GÜNCEL
  • 23 Eylül 2017 - 13:16:18
Türk Ocakları ve Türkmenlerden referandum tepkisi

      TÜRK Ocakları Antalya Şubesi ile Yurdum Türkmeneli Derneği’nin ortak basın açıklamasında, Kuzey Irak’ta 25 Eylül’de yapılması planlanan bağımsızlık referandumuna tepki gösterildi. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY)’nin Irak Anayasası’na göre bir bölgeye bağlı olmayan Kerkük’ü de içine alan bağımsızlık referandumu planına, Türk Ocakları Antalya Şubesi ile Yurdum Türkmeneli Derneği ortak basın açıklamasıyla tepki […]

 

 

 

TÜRK Ocakları Antalya Şubesi ile Yurdum Türkmeneli Derneği’nin ortak basın açıklamasında, Kuzey Irak’ta 25 Eylül’de yapılması planlanan bağımsızlık referandumuna tepki gösterildi. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY)’nin Irak Anayasası’na göre bir bölgeye bağlı olmayan Kerkük’ü de içine alan bağımsızlık referandumu planına, Türk Ocakları Antalya Şubesi ile Yurdum Türkmeneli Derneği ortak basın açıklamasıyla tepki gösterdi. Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nde (AGC) gerçekleştirilen toplantıda konuşan Türk Ocakları Antalya Şubesi Başkanı Abdullah Uysal, 90’lı yıllardan bu yana bölgede yaşanan gelişmelerin küresel emperyalist projenin yeni bir safhası olduğunu kaydetti. ABD ve müttefiklerinin Arap Baharı ve BOP projesi adı altında Kuzey Afrika’dan Pakistan’a uzanan İslam coğrafyasını kan ve gözyaşına boğduğunu söyleyen Uysal, gelinen noktayı “Hadisenin vahameti hafiflememiş tam tersine ağırlaşmıştır” sözleriyle özetledi. Uysal sözlerine şöyle devam etti:

YANLIŞTAN DÖNÜLSÜN

“Başta ABD ve Almanya olmak üzere sözde NATO müttefikleri Türkiye’ye karşı açıkça düşmanca bir siyaset izliyor. PKK ve PYD’ye Suriye’de verilen desteğin başka bir açıklaması yoktur. Burada büyük bir askeri güç haline getirilen PKK’nın Kuzey Irak’taki ‘Barzani Devleti’nin bir benzerini burada kurmasının maddi zemini oluşturulmuştur. İsrailli yetkililer referandum kararını ve Kürt devleti oluşumunu açık şekilde desteklemektedir. Türkmen, Araplar, Farslar ve Kürtler arasına sokulan etnikçi ve mezhepçi fitne tohumlarıyla coğrafyamız gelecek yüzyılı şekillendirilmek istenmektedir. Kuzey Irak Kürt Yönetimi’nin, Irak Anayasası’na göre bir bölgeye bağlı olmayan Kerkük’ü içine alan ‘Bağımsızlık referandumunu’ 25 Eylül’de yapacağını duyurması üzerine Irak Merkezi Hükümeti, Irak Türkleri ve diğer bazı ülkelerden buna karşı haklı tepkiler yükseldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Kerkük üzerinde hak iddia etmenin yanlış olduğunu belirterek, Kürt yönetiminden bu yanlıştan dönülmesini istedi.” (DHA)

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz